Lietuvoje

2018.07.02 14:43

Vaiko teisės nuo šiol bus apsaugomos kitaip

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pirmadienį pristatė liepą įsigaliojusią vaiko teisių apsaugos pertvarką. 

Jai įsigaliojus, vaiko teisių sistema tampa centralizuota, atsiranda mobilios pagalbos šeimai komandos. Taip pat nustatyta bendra schema, kaip turi elgtis institucijos, gavusios pranešimą apie skriaudžiamą vaiką. Be to, nepilnamečių nukentėjusiųjų ar liudytojų apklausose privalės dalyvauti psichologai.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos laikinasis vadovas Janas Maciejevskis sako, kad gali  Lietuvoje padaugėti iš šeimų paimamų vaikų. Tačiau, pasak jo, tikimasi, kad tokių atvejų smarkiai nedaugės, nes prioritetas – užtikrinti galimybę vaikams augti biologinėse šeimose.

„Tikslas yra, kad vaikas liktų šeimoje su tėvais. Tai labiausiai atitinka jo interesus. Vaiko paėmimas tai jau yra tokia kraštutinė priemonė, kai tiesiog kitu būdu negalime padėti. Tai tiktai rodo, kad ankstesnė sistema toje vietoje neveikė. Jeigu vaikus reikėjo imti, o jie nebuvo imami“, – sako J. Maciejevkis.

Tikimasi, kad pokyčiai leis operatyviau reaguoti į problemas šeimose ir geriau užtikrinti vaiko teisių apsaugą.

Pasak policijos generalinio komisaro Lino Pernavo, policija pasirašė susitarimą ir įsipareigojo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai esant reikalui suteikti pagalbą ir iš šeimos paimti vaiką. Tarnybos užpildymą specialistais kaip vieną iš didžiausių iššūkių įvardijo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Jo teigimu, šiuo metu tarnyboje iš 516 etatų užimta apie 440, o iki pertvarkos etatų buvo tik apie 370.

Daugiau apie tai – Urtės Korsakovaitės reportaže.