Lietuvoje

2018.06.30 18:12

Atostogų išeinantis Seimas suteikė daugiau teisių turistams

LRT.lt 2018.06.30 18:12

Paskutinę sesijos dieną Seimas pritarė Turizmo įstatymo ir Civilinio kodekso pakeitimams, kuriais suteikiama daugiau teisių turistams ir nustatoma aiškesnė kelionių agentūrų veiklos atsakomybė, sakoma Ūkio ministerijos pranešime spaudai.

„Turizmo įstatymo pakeitimai suteiks daugiau teisių turistams ir nustatys aiškesnę kelionių organizatorių atsakomybę. Tai itin aktualu, kai kelionėje nutinka nenumatytų įvykių. Kai kurie kelionių organizatoriai iki šiol kratydavosi atsakomybės ir nepavydėtinoje situacijoje atsidūrusiam turistui nebūdavo suteikiama derama pagalba. Šie pakeitimai aiškiai apibrėžia, kokią pagalbą į nelaimę patekusiam turistui privalės suteikti kelionių organizatorius“, – teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Pakeitimuose nurodoma, kad kelionių organizatorius organizuotos turistinės kelionės metu ar esant nenugalimos jėgos aplinkybėms privalės turistui teikti informaciją apie sveikatos priežiūros paslaugas, vietos valdžios institucijas ir konsulinę pagalbą, taip pat privalės padėti pasinaudoti nuotolinio ryšio priemonėmis ir sudaryti alternatyvius kelionės planus.

Įstatymu griežčiau reglamentuojamas kelionės kainos didinimas – kainą bus galima didinti ne daugiau kaip 10 proc., jei toks didinimas grindžiamas degalų kaina, mokesčiais ir užsienio valiutos keitimo kurso pokyčiais. Be to, turistas turės galimybę nemokamai atšaukti kelionę neišvengiamų ir nepaprastų aplinkybių atveju, o kitais atvejais suteikiama daugiau lankstumo nutraukti sutartį sumokėjus kelionių organizatoriui pagrįstą sutarties nutraukimo mokestį.

Taip pat numatyta vykdyti kelionių pardavimo agentų priežiūrą – prieš pradėdami vykdyti kelionių pardavimo agento veiklą asmenys turės pateikti Vyriausybės įgaliotai institucijai deklaraciją, kurioje patvirtinama jų atitiktis Turizmo įstatyme nustatytiems reikalavimams.

Įstatyme numatoma, kad turistams turės būti pateikiama aiški informacija apie tai, ar jie įsigyja organizuotą turistinę kelionę („paketą“) ar turizmo paslaugų rinkinį, kurį sudaro skirtingų pardavėjų teikiamos paslaugos. Pastaroji – nauja paslauga, kuri taip pat reglamentuojama Turizmo įstatyme. Turizmo paslaugų rinkinio paslauga bus laikoma, kai, pavyzdžiui, su skrydžio užsakymo patvirtinimu asmuo gauna kvietimą užsisakyti papildomų paslaugų, pavyzdžiui, apgyvendinimą viešbutyje ar išsinuomoti automobilį, drauge su nuoroda į kito paslaugų teikėjo ar tarpininko užsakymų interneto svetainę. Tokiu atveju bus reikalaujama, kad pardavėjas, sudarantis tokį turizmo paslaugų rinkinį, turėtų prievolių įvykdymo užtikrinimą.

Civilinis kodeksas papildomas nuostatomis, reglamentuojančiomis, kokia informacija turi būti pateikta turistui iki kelionės sutarties sudarymo. Turistas turės teisę per 14 dienų atsisakyti organizuotos turistinės kelionės sutarties, sudarytos ne prekybai skirtose patalpose, nenurodydamas priežasties.

Turizmo įstatymo pakeitimais bus įgyvendintos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl kelionės paslaugų paketų ir susijusių kelionės paslaugų rinkinių nuostatos. Taip siekiama prisidėti prie tinkamo vidaus rinkos veikimo, taip pat aukšto ir kuo vienodesnio vartotojų apsaugos lygio užtikrinimo.