Naujienų srautas

Lietuvoje2018.06.30 13:31

A. Skardžiaus kėdė nesudrebėjo: Seimas palaimino jam palankias komisijos išvadas

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2018.06.30 13:31

Parlamentaro Artūro Skardžiaus kedė nesudrebėjo. Šeštadienį Seimas pritarė laikinosios A. Skardžiaus apkaltos komisijos išvadoms, kuriose buvo nustatyta, kad parlamentaras nepažeidė Seimo nario priesaikos ir nesulaužė Konstitucijos. 

Laikinosios komisijos pirmininkė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Agnė Širinskienė anksčiau LRT.lt sakė, kad apkalta gali būti rengiama tik už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą ir priesaikos sulaužymą. Todėl, pasak jos, ne bet koks netinkamas ar įstatymus pažeidžiantis Seimo nario veiksmas gali būti apkaltos objektu.

„Valstietė“ teigė, kad Skardžiaus padaryti etikos pažeidimai, kai jis nedeklaravo savo asmeninių interesų atsinaujinančių išteklių energetikos sektoriuje, nėra šiurkštus Konstitucijos pažeidimas.

Penktadienį vykusio posėdžio metu A. Širinskienė akcentavo, kad ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatyta jokių veiksmų, kurie prieštarautų baudžiamajai teisei. Ji taip pat priminė, kad apkalta gali būti rengiama tik svarstant tuos parlamentaro veiksmus, kuriuos jis atliko šios kadencijos metu – po Seimo nario priesaikos.

E. Genio/LRT nuotr.

Komisijos darbą kritikavo ir valdantieji

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Gintarė Skaistė teigė, kad buvo konstatuota, jog 2016–2017 metais svarstant vyriausybės pateiktas atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas aktyviai dalyvavo ir A. Skardžius, tačiau tuo metu jis nebuvo deklaravęs savo interesų. Anot A. Širinskienės, A. Skardžius nuo su juo susijusių įstatymų svarstymų buvo nusišalinęs.

„Valstietis“ Vytautas Bakas kritikavo komisijos darbą ir teigė, jog Seimo nariai turi teisę susipažinti su komisijos dokumentais bei medžiaga. Kol kas tokia informacija nėra pateikta viešai. Anot parlamentaro, A. Skardžius supainiojo interesus ir vykdė veiklą, kuri nėra suderinama su Seimo nario statusu.

V. Bako nuomone, A. Skardžius savo pareigas išnaudojo privatiems bei šeimos verslo interesams. Parlamentaras teigė, kad komisija netyrė, kokią naudą A. Skardžius gavo iš šeimos verslo. Anot V. Bako, šioje kadencijoje parlamentaras nuo įstatymų priėmimo nusišalino tik tada, kai situacija tapo žinoma ir vieša.

„Valstietis“ ragino tęsti tyrimą, į jį įtraukti opoziciją, paviešinti tirtą informaciją ir tik tada spręsti. Kol kas, anot parlamentaro, A. Skardžius lieka pažeidžiamas.

TS-LKD narys Arvydas Anušauskas piktinosi, kad laikinosios komisijos darbas nebuvo objektyvus. Parlamentaras piktinosi, esą Andrius Kubilius iš šios komisijos buvo pašalintas nepagrįstai ir tai vadino veiksmais prieš opozicijos atstovus. Pasak A. Anušausko, tokiu savo sprendimu komisija Konstituciniam Teismui užkirto kelią nagrinėti parlamentaro veiksmus. 

„Socialdarbiečiai“ džiaugiasi komisijos objektyvumu

Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys stebėjosi, kodėl komisijos darbas buvo „paslėptas po paslapties skraiste“, o informacija nepateikta visuomenei.

„Man iki šiol neaišku, kam reikėjo taip ilgai tęsti šią komisiją ir vis atidėti. Kaip su danties traukimu – reikia ištraukti ir viskas“, – piktinosi P. Urbšys.

P. Urbšys, E. Genio/LRT nuotr.

Liberalų sąjūdžio narys Eugenijus Gentvilas LRT.lt anksčiau sakė, kad Seimo valdantieji stengiasi gelbėti A. Skardžių. Pasak liberalo, jei „valstiečiai“ nepalaikytų parlamentaro, Socialdemokratų darbo frakcija galėtų pasitraukti iš koalicijos. Tokiai nuomonei pritarė ir „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Petras Gražulis kalbėjo, kad A. Skardžiaus veiksmus jau tyrė prokuratūra, todėl parlamentarai neturėtų „kabinėtis“ prie Seimo nario. Anot jo, A. Skardžius atskleidė daug nusikaltimų ir buvo nenaudingas opozicijai, ypač konservatoriams, todėl laikinosios komisijos kūrimas buvo konservatorių kerštas šiam parlamentarui.

Toje pačioje frakcijoje kaip ir A. Skardžius – Lietuvos socialdemokratų darbo – esantis Gediminas Kirkilas pritarė tokiai nuomonei ir LRT.lt sakė, kad opozicija yra subjektyvi bei nusiteikusi prieš A. Skardžių, nes šis dažnai kritikuoja konservatorių sprendimus.

Socialdemokratų darbo frakcijos narys Andrius Palionis taip pat gynė A. Skardžių ir dėkojo komisijai už išsamų bei objektyvų tyrimą. Seimo narys parlamentarus kvietė palaikyti komisijos išvadas.

Tyrimas dėl apkaltos parlamentarui buvo pradėtas po to, kai kreipėsi keli Seimo nariai, kurie išreiškė susirūpinimą, kad A. Skardžiaus šeima išskirtinėmis sąlygomis išnuomojo žemės sklypus vėjo jėgainėms ir teikė įstatymų pasiūlymus dėl atsinaujinančių išteklių energetikos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23