Lietuvoje

2018.06.28 16:03

R. Karoblis Londone pasirašė sutartį dėl Jungtinių ekspedicinių pajėgų kūrimo

LRT.lt2018.06.28 16:03

10 tūkst. karių iš devynių valstybių yra pasirengę dislokacijai bet kuriuo metu, jei reikėtų spręsti netikėtas krizines situacijas. Tai žymi šį ketvirtadienį Londone pasirašytas galutinis tarpusavio susitarimo memorandumas dėl Jungtinės Karalystės vadovaujamų ekspedicinių pajėgų (angl. UK-led Joint Expeditionary Force, JEF) sukūrimo, kurį pasirašė Lietuva ir dar 8 šalys, skelbiama KAM pranešime spaudai.  

Susitarimas žymi pajėgų sukūrimą  ir visapusišką jų parengtį. Idėjos iniciatorė yra Jungtinė Karalystė, prie projekto kartu su Lietuva prisijungė dar septynios, daugiausia Baltijos jūros regiono šalys: Danija, Estija, Latvija, Norvegija, Nyderlandai, Suomija ir Švedija.

Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, šios pajėgos – tai dar viena atgrasymo ir gynybos priemonė, taip pat Lietuvos ir viso regiono saugumo didinimo bei Europos karinių pajėgumų stiprinimo priemonė.  „Tokie greitojo reagavimo padaliniai itin reikalingi šiandieninėje saugumo situacijoje,  – sako jis. – LR Seimas yra suteikęs mandatą Lietuvos pajėgoms dalyvauti operacijose NATO greitojo reagavimo, ES kovinių grupių ir Jungtinės Karalystės vadovaujamų ekspedicinių pajėgų sudėtyje, todėl esant politiniam sprendimui egzistuoja teisinis pagrindas siųsti mūsų karius nors rytoj ir taip užtikrinti krizių valdymą.“

Ministras pabrėžė, jog norint, kad Jungtinės ekspedicinės pajėgos būtų nuolatinėje parengtyje, būtini reguliarūs mokymai ir pratybos. „Tai puiki galimybė Lietuvos kariams tobulinti įgūdžius su Jungtinės Karalystės kariais. Be to,  „Brexit“ kontekste  JEF įgauna dar svarbesnę reikšmę, kaip ir Jungtinę Karalystę ir mūsų regioną siejanti grandis“,  –  sakė R. Karoblis.

„Mūsų susitarimas šiandien siunčia aiškią žinią sąjungininkams – mūsų tautos stovės kartu pasitikdamos naujus, taip pat ir konvencinius iššūkius, kad mūsų šalys ir piliečiai būtų saugūs šiame netikėtumų kupiname pasaulyje, – pasirašymo metu sakė Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Gavinas Williamsonas.  –  Mus vertina pagal mūsų draugus, ir kol Kremlius siekia užkirsti kelią tarp senų ir sąjungininkų, mes esame vieningi su tarptautine bendruomenei, remiame tarptautines taisykles.

Jungtinės ekspedicinės pajėgos yra brigados dydžio aukštos parengties kovinis vienetas, skirtas reaguoti į netikėtas krizines situacijas Europoje ir už jos ribų: pradedant humanitarine parama, atgrasymu ir baigiant kovinėmis operacijomis. JEF yra visų pirma skirtas greitojo reagavimo operacijoms vykdomoms po Europos Sąjungos, NATO ar Jungtinių Tautų vėliava. Jo padaliniai galėtų būti panaudojami ir NATO 5 str. operacijoms.

A. Cemerkos nuotr.

Pajėgos vadovausis NATO standartais ir procedūromis, galės papildyti kitas daugianacionalines aukštos parengties pajėgas ir remti JT, NATO ir ES veiksmus.

Devynių JEF valstybių kariai  visapusišką pasirengimą operacijoms pademonstravo per šių metų pavasarį Jungtinėje Karalystėje vykusias pratybas „Joint Warrior“.

Nuo 2016 m. pradžios JEF operaciniame štabe Nortvude Jungtinėje Karalystėje tarnauja Lietuvos karininkas. 2018 metais Lietuva šioms pajėgoms skiria iš viso apie 150 karių: kuopos dydžio vienetą, kuris veikia Danijos kariuomenės kovinės grupės sudėtyje, taip pat mediką, priskirtą JK karo lauko ligoninei.

2015 m. rudenį steigiamąjį supratimo memorandumą dėl Jungtinių ekspedicinių pajėgų sukūrimo pasirašė Jungtinė Karalystė, Danija, Estija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai ir Norvegija, o 2017 m. vasarą prisijungė Suomija bei Švedija. Steigiamasis susitarimo dokumentas numatė, kad  JEF pasiekus visą operacinį pajėgumą bus pasirašytas naujas memorandumas, kuris bus taikomas šių pajėgų pratybų ir dalyvavimo tarptautinėse operacijose metu.

Londone R. Karoblis taip pat susitiko su Jungtinės Karalystės gynybos sekretoriumi G. Williamsonu, su kuriuo aptarė artėjantį NATO viršūnių susitikimo darbotvarkę, dvišalį Lietuvos ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimą bei naujas iniciatyvas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.