Lietuvoje

2018.06.27 14:56

A. Veryga atšaukia rekomendaciją vaikams sviestą keisti margarinu

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.27 14:56

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį atšaukė rekomendaciją mokyklose ir darželiuose sviestą keisti margarinu.

Ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė BNS sakė, kad toks sprendimas priimtas įvertinus visuomenės nuomonę ir reakcijas, išsiskiriančias ekspertų nuomones tuo pačiu klausimu.

„Šiuo pakeitimu atsisakyta konkrečios rekomendacijos sviestą keisti aliejumi arba mažo riebumo margarinu ir siūloma gyvūninės kilmės riebalus keisti aliejais. Jos tiesiog nebelieka“, – BNS sakė patarėja.

Pasak jos, nepaisant to, kad užsienio ekspertai rekomenduoja keisti sviestą aliejumi arba margarinu, akivaizdu, kad Lietuvos žmonės nėra tam pasiruošę, vis dar abejoja tokia rekomendacija ir jos tikslingumu.

Patarėjos teigimu, ministerija neinicijuos esminių naujovių organizuojant vaikų mitybą tol, kol su vaikų mityba dirbantys specialistai, dietologai ir kiti ekspertai neprieis vieningos nuomonės.

„Ministras A. Veryga apgailestauja ir atsiprašo, kad atsakingi SAM specialistai, dirbantys šiuo klausimu, nebuvo išdiskutavę tokių pokyčių su ekspertais iš šalies ir kitomis suinteresuotomis šalimis, pavyzdžiui, tėvų, ugdymo įstaigų atstovais, ir jie sukėlė nerimą žmonėms“, – sakė patarėja.

„Aliejų yra daug ir įvairiausių, o vaikų maitinimo apraše nustatyta, kokie jie turi būti. Šiuo metu rengiami kriterijai maisto produktams, kurie bus tiekiami į vaikų mokyklas. Ten taip pat bus nustatyta, kokie turi būti produktai. Pats sveikiausias aliejus – rapsų arba alyvuogių“, – aiškina SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nario Antano Matulo teigimu, naujausi Harvardo universiteto mokyklos mokslininkų straipsniai įrodo, kad nėra jokių įrodymų, jog vartojant margariną, ne sviestą, sumažėja infarktų ir insultų rizika.

„Tuo labiau, kad gyvuliniai riebalai labai reikalingi jaunam organizmui, smegenims vystytis, jie geriausiai įsisavinami. Man rodos, ministerijos atstovas, kuris yra atsakingas už maisto saugą, jau yra pasenęs, nes jo duomenys atsilikę nuo mokslo pažangos, visas pasaulis eina prie natūralių produktų vartojimo“, – dėsto A. Matulas.

Plačiau – Jovitos Sukackaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13
Migrantai iš Kamerūno, Nigerijos ir Siera Leonės
LRT ieško sprendimų 24
Karantinas Lietuvoje
COVID-19 TRUMPAI 10