Lietuvoje

2018.06.27 00:06

Partijų finansavimo klausimas Seime įskėlė kibirkštis

Algirdas Igorius, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.27 00:06

Valdantieji dar šią savaitę planuoja skubos tvarka priimti valstybės dotacijų skirstymo partijoms įstatymo pataisas, kurios visoms partijoms galiotų nuo kitos kadencijos, tik nuo socialdemokratų atskilę „socialdarbiečiai“ dar šiemet gautų valstybės finansavimą. Pasak socialdemokratų ir opozicijos frakcijų atstovų, tai yra korupciniai mainai už palaikymą „valstiečių“ inicijuotoms mokesčių ir socialinio draudimo reformoms. 

Pagal dabar galiojantį valstybės dotacijų skirstymo partijoms modelį valstybės finansavimas skiriamas per Seimo, savivaldos ir Europos Parlamento rinkimus ne mažiau kaip 3 proc. balsų surinkusioms partijoms proporcingai visų surinktų balsų skaičiui.

Valdantieji inicijuoja, kad du trečdaliai dotacijos būtų skiriama proporcingai išrinktų Seimo narių skaičiui ir vienas trečdalis – savivaldybių tarybų narių skaičiui. Jei tokios nuostatos įsigaliotų, šią kadenciją „valstiečiai“ per metus papildomai iš valstybės gautų iki 0,5 mln. eurų kitų partijų sąskaita. Tačiau nuspręsta padėtį skubiai taisyti, pasak „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, kad nekiltų įtarimų, naujasis modelis būtų taikomas nuo kitos kadencijos. Tačiau metamas gebėjimo ratas koalicijos partneriams, nuo socialdemokratų atskilusiems „socialdarbiečiams“.

Dar šią savaitę norima priimti pataisą, kad nuo Seimo frakcijos atskilus didesnei daliai narių, ir įkūrus partiją, lėšos tarp jų paskirstomos tarp abiejų partijų pagal jų atstovų skaičių parlamente. Nuostata būtų taikoma jau šį rudenį.

„Šiandien irgi buvo kalbama, kad bus įregistruotos pataisos, kurios galiotų tiktai nuo naujų rinkimų ir tiktai ta dalis, kuri susijusi su socialdemokratų trileriu ir skyrybomis. Tarp tų partijų dotacija būtų paskirstyta, o visiems kitiems jokių pokyčių nebūtų, bet tai įsigaliotų nuo kitų Seimo rinkimų“, – aiškina premjeras Saulius Skvernelis.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas teigia, kad po tokių dalybų jų partija gali netekti 360 ir gautų 300 tūkst. valstybės dotacijos per metus. Pasak jo, nesąžininga žaidimo taisykles keisti jau po rinkimų.  

„Šiuo atveju tie, kurie nedalyvavo rinkimuose arba nepasiekė norimų rezultatų, nori pasitaisyti taisykles, kad jiems atitektų pinigai tų partijų, kurios dalyvavo rinkimuose ir laimėjo atitinkamus skaičius“, – sako Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

BNS nuotr.

Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas sako, kad šių nuostatų įsigaliojimas nuo kitų rinkimų jų frakcijai neturi prasmės.

„Jeigu norim, kad valstybėje būtų skaidrus politinių partijų finansavimas, (...) turi būti užtikrintas visų partijų finansavimas, kurios atstovauja valdžiai ir Seime, ir savivaldybių tarybose“, – sako Seimo Socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Andrius Palionis.

Opozicijos atstovai teigia, kad taip „valstiečiai“ nori nusipirkti koalicijos partnerių „socialdarbiečių“ palankumą priimdami mokesčių ir socialinio draudimo reformas. „Nepaisant to, kad neigiamos VRK nuomonės, Teisės departamento pastabų Seimui pirmininkaujanti p. Baškienė paprašė skubos [tvarkos]. Politikoje būna paketiniai susitarimai, kad vieni paremia vienus projektus, mainais už tai, kad kiti parems kitus projektus, bet kai šiuo atveju tie kiti projektai yra akivaizdžiai naudingi gana siauram ratui žmonių, tai juos vertinti kitaip, kaip bandymą nusipirkti balsus, man nepavyksta“, – teigia Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narė Ingrida Šimonytė.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas žada kreiptis į Konstitucinį Teismą, jei su tokiomis pataisomis priimto įstatymo nevetuotų prezidentė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt