Naujienų srautas

Lietuvoje2018.06.26 15:45

Parlamentarai pritarė siūlymui įvesti mokytojų etatinio darbo užmokesčio modelį

LRT.lt 2018.06.26 15:45

Antradienį Seimas po svarstymų pritarė siūlymams nuo rugsėjo įvesti mokytojų etatinio darbo apmokėjimo modelį ir pataisoms taikyti naują mokyklų finansavimo modelį – bazinių ugdymo lėšų finansavimo krepšelį.

Kaip praneša Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), nuo ateinančių mokslo metų atlyginimai mokytojams bus pradėti skaičiuoti, kaip ir daugumai dirbančiųjų: už etatą, nebe už atskiras valandas. Naujasis modelis, pasak ŠMM, leis mokytojams atlyginti už visus mokyklos bendruomenei atliekamus darbus, ne vien tik už pamokas ir su jomis susijusią veiklą.

Tam nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iš valstybės biudžeto papildomai skiriama 17,4 mln. eurų, o iš viso iki 2020 m. – 95 mln. eurų. Jau kitąmet vidutinis mokytojo darbo užmokestis padidės apie 20 proc. ir sieks daugiau nei 1000 eurų.

Naujas mokyklų finansavimo modelis numato, kad nuo  rugsėjo 1 d. dalis ugdymo lėšų mokykloms bus skiriamos pagal klasių skaičių bei dydį ir tik dalis – pagal vienam mokiniui nustatytas lėšų normas. Lėšos ugdymo planui įgyvendinti, kurių didžiąją dalį (94 proc.) sudaro mokytojų atlyginimai, bus skaičiuojamos ir skiriamos klasei, o kitoms mokymo reikmėms, pavyzdžiui, vadovėliams – kiekvienam mokiniui.

Kaip teigiama ŠMM pranešime, finansavimo modelis keičiamas, nes sparčiai mažėjant mokinių klasėse mokinio krepšelis nebėra tinkamiausias finansavimo būdas, jis nebeatitinka mokyklų poreikių. Ugdymo finansavimas buvo netolygiai skirstomas mieste ir kaime, skaitlingose ir neskaitlingose mokyklose lėmė netolygų aprūpinimą ištekliais – tai sudarė sąlygas skirtingai ugdymo kokybei ir mokinių pasiekimų netolygumams.

Dabar dotacija mokinio krepšeliui sudaro beveik 611 mln. eurų. Nuo rugsėjo 1 d. mokykloms finansuoti pagal naują modelį prie šios sumos papildomai numatyta 5,4 mln. eurų, taip pat  mokyklų finansavimas pasipildys dar 17,4 mln. eurų įvedant etatinį mokytojų darbo apmokėjimą.  Be to, kitiems mokslo metams be jau minėtų lėšų numatoma skirti papildomai apie 11 mln. eurų silpnų mokyklų veiklos rezultatams pagerinti („kokybės krepšeliui“).

Seime galutinis balsavimas dėl mokytojų etatinio darbo užmokesčio modelio ir mokyklų finansavimo turėtų vykti dar šią savaitę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi