Lietuvoje

2018.06.25 14:45

Kalėjimų departamento auditas: valstybei padaryta finansinė žala

Liepa Želnienė, 15min.lt2018.06.25 14:45

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pirmadienį pristatė Kalėjimų departamento veiklos ir valdymo audito išvadas. Pasak ministro, sistemoje vyravo neskaidrūs viešieji pirkimai per kuriuos buvo padaryta finansinė žala valstybei. Dėl to ministras ketina kreiptis į teisėsaugą. Kokio konkrečiai dydžio žala galėjo būti padaryta, audite neįvardijama, tačiau teigiama, kad kartais už prekes buvo permokama net šešis kartus.

„Neskaidrūs viešieji pirkimai, itin bloga sutarčių vykdymo kontrolė Kalėjimų departamente tapo labiau įprasta praktika nei atsitiktinumu. Dėl to valstybei galimai buvo padaryta didelė turtinė ir neturtinė žala“, – teigė E. Jankevičius.

Ministras tikino, kad jo supratimu, tokio masto nusižengimų nepastebėti buvo neįmanoma, todėl akivaizdu, kad už netinkamą veiklą buvo atsakingi buvę Kalėjimų departamento vadovai.

Ministro teigimu, Kalėjimų departamentas po audito išvadų bus reorganizuotas.

Teisingumo viceministras Ernestas Jurkonis tikino, kad auditas parodė, jog sistemoje yra nepakankamas veiklos organizavimas. Anot jo, ir praėjusią savaitę pagarsinta situacija, kai nuteistieji internetu transliavo išgertuves Kybartų pataisos namuose, įrodo, kad kalinimo įstaigose trūksta kontrolės.

Pasak viceministro, praėjusią savaitę daugelyje įkalinimo įstaigų buvo vykdomos kratos. Kai kuriose po kelis kartus.

„Kiekvienos kratos metu randami draudžiami daiktai, ryšio priemonės. Kalintieji asmenys būna apsvaigę nuo narkotikų ir alkoholio“, – teigė jis.

„Tai reiškia, kad daiktai labai greitai vėl patenka į įkalinimo įstaigą“, – įvertino ministras.

Spaudos konferencijoje Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Dorita Visalgienė tikino, kad auditas parodė, jog nuolat konkursus laimėdavusios ir žiniasklaidoje ne kartą įvardintos kelios įmonės kartais gaudavo pinigus net už tokius darbus, kurių neatlikdavo.

Taip pat nustatyta, kad departamentas įsigydavo turto, kurio net nenaudodavo.

„Nupirkta brangi turto inventorizavimo sistema, kuri net nebuvo naudojama“, – teigė D. Visalgienė.

Pasak jos, stambiausi pažeidimai fiksuoti įsigyjant mobiliojo ryšio blokavimo įrangą Alytaus ir Marijampolės pataisos namuose, nes laimėjusi įmonė turėjo būti apskritai šalinama iš konkurso, nes buvo pasiūliusi labai neįprastai mažą kainą. Tuo tarpu kitai pirkimo daliai ta pati įmonė pateikė ypatingai brangų pasiūlymą. Konkurse išvis dalyvavo tik dvi įmonės.

Taip pat, anot jos, netvarkingai buvo tvarkoma departamento buhalterinė apskaita.

„Dar vienas aspektas, tai labai daug klausimų kilo dėl imuniteto padalinio funkcijų neatlikimo. Labai daug faktų rodo, kad mes negalime teigti, jog buvo vykdomi objektyvūs tyrimai“, – sakė ji.

Auditas apėmė 2015–2017 m. laikotarpį.

Nuo pernai Kalėjimų departamentui vadovaujantis Robertas Krikštaponis tikino dar šiandien sudarysiantis komisiją audite nustatytiems pažeidimams įvertinti.

„Mes ir toliau savo jėgomis, kiek leidžia galimybės, atliksime ir toliau patikrinimus“, – teigė jis.

Kalėjimų departamento auditas inicijuotas tikrinant Pravieniškių pataisos namus-atvirąją koloniją. Šio audito metu nustatyta daug pažeidimų, teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Kalėjimų departamento auditas pavasarį supurtė ir pačios Teisingumo ministerijos viršūnes. Tuometinė ministrė Milda Vainiutė sulaukė kritikos dėl neveiklumo ir pasitraukė iš pareigų. Kiek anksčiau iš pareigų taip pat pasitraukė ir tuometinis viceministras Raimondas Bakšys, kritikuotas dėl kalėjimų sistemos auditų stabdymo.

Tuo metu buvusią vieną šių auditų vykdytojų Rasą Kazėnienę teisingumo ministras E. Jankevičius paskyrė laikinai vadovauti Kauno tardymo izoliatoriui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.