captcha

Jūsų klausimas priimtas

Politologai abejoja „vaivorykštės koalicijos“ tikimybe

Socialdemokratų ir konservatorių koalicija – tokia galėtų gimti, jei Darbo partija (leiboristai), kurios buvęs ir dabartinis vadovai pripažinti kaltais dėl „juodosios buhalterijos“, nuspręstų palikti valdančiuosius arba būtų išprašyta.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.
V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Socialdemokratų ir konservatorių koalicija – tokia galėtų gimti, jei Darbo partija (leiboristai), kurios buvęs ir dabartinis vadovai pripažinti kaltais dėl „juodosios buhalterijos“, nuspręstų palikti valdančiuosius arba būtų išprašyta.

Tačiau politologai abejoja „vaivorykštės koalicijos“ tikimybe – tiek socdemams, tiek „darbiečiams“ naudingesnis dabartinis status quo. O jei situacija keistųsi, esą Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) galėtų į valdžią pakliūti ne vietoj DP, o vietoj socialdemokratų (LSDP).

Pirmadienį posėdžiavusi valdančiųjų politinė taryba paskelbė, kad jokių pokyčių nebus nei Vyriausybėje, nei Seimo vadovybėje, nei koalicijoje apskritai. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovo, europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio teigimu, „kitų variantų negali būti, nėra alternatyvos“. Tiesa, partijos „Tvarka ir teisingumas“ parlamentinės frakcijos seniūnas Petras Gražulis per susitikimą pasidomėjo, ar socialdemokratai galėtų kalbėtis su konservatoriais dėl bendro darbo.

Flirtas su konservatoriais naudingesnis „darbiečiams“?

„Tai nebūtų naudinga Lietuvai, – portalui 15min.lt teigė politologas Vincentas Vobolevičius. – Tvyro didelis nusivylimas partijomis – atseit tarp jų nėra skirtumo, visi tenori prie lovio. Jei padarome „vaivorykštę“, tarsi pasitvirtina intuityvus nusivylimas. Dar labiau paplinta sąmokslo teorijos, kad Rolandas Paksas ir Viktoras Uspaskichas buvo šitų dviejų bjaurių partijų (TS-LKD ir LSDP – red. past.) aukos.“

Pašnekovas abejojo, kad tokia „vaivorykštės koalicija“ įmanoma. TS-LKD yra didelė partija, reikėtų su ja dalintis svarbius postus ir atiduoti dalį skanių kąsnelių, derinti kai kuriais atvejais sunkiai suderinamas platformas. Pavyzdžiui, socdemų pozicija dėl skalūnų dujų gavybos – atsargi, o konservatorių – entuziastinga, nors pirmieji per pastarąjį pusmetį esą parodė, kad dažnai gali savo pozicijas keisti.

„Su konservatoriais būtų sunkus gyvenimas abiem partijoms. Tikimybė, kad iš koalicijos išlėks DP, maža, kad ir kaip prezidentė būtų nepatenkinta“, – svarstė V. Vobolevičius.

LSDP dabar yra susilpnėjusi ir susiskaldžiusi. Premjeras Algirdas Butkevičius, skirtingai nei Andrius Kubilius, neskuba daryti nepamatuotų sprendimų, kitaip tariant, gyvena su savo pirmtako sprendimais, nors žmonės už jį balsavo, kad būtų pokyčių.

„A. Butkevičius neturi pakankamai įtakos, jo partija fragmentuota. Koalicijos partneriai puikiai žino, kad, jį išdavę, gali suburti kitą koaliciją. Žinoma, konservatoriai neprisipažintų, kad draugautų su tokia supuvusia DP. Bet manau, kad po kurio laiko, ypač jei V. Uspaskichas pasitrauks nuo scenos, jie eitų.

DP turi gerą padėtį politinio spektro centre. Socdemai – kairėje, TS-LKD – dešinėje. Socialdemokratai, kurie turi frakcijų savo partijoje, yra ne pačioje stipriausioje derybinėje pozicijoje, taigi natūraliai negali pasipriešinti“, – sako V. Vobolevičius.

Anot V. Vobolevičiaus, jei kažkam koalicijoje ir verta sudaryti įspūdį, kad bičiuliausis su konservatoriais, tai yra DP. Taip „darbiečiai“ spaustų socdemus į kampą, versdami juos šokti pagal savo dūdelę.

„DP liks koalicijoje, tik klausimas, su kuo, – kalbėjo politologas. – Manau, šioje dėlionėje ji – labai svarbi partija, nes yra bespalvė ir gali eiti tiek su kaire, tiek su dešine. Juk ir A. Kubilius valdė ne dėl to, kad vienareikšmiškai nugalėjo rinkimuose, o dėl to, kad Arūnas Valinskas jį padarė premjeru, sutikdamas eiti į koaliciją.

Lygiai taip pat V. Uspaskichas, kaip ir R. Paksas, gali padaryti karaliumi tą politiką – ar A. Butkevičių, ar A. Kubilių, su kuriuo nueis. (..,) Dėlionių gali būti įvairių. Nevalia sakyti, kad DP išnyks. Ji bus svarbi iki pat pabaigos, iki kitų rinkimų.“

Tačiau V. Vobolevičius abejojo, kad bet kokie pokyčiai tikėtini. „Socialdemokratai nėra kvaili ir supras, ką turi daryti, – šokti pagal DP dūdelę iki tam tikros ribos, bet ji nebus pasiekta, o DP nebus kvaila ir nereikalaus didelių nuolaidų. (…) DP diktuos dalį politikos, postai jau pasidalinti. Kam ką nors keisti, kam tas vargas, kai ir taip visi palyginti gerai gyvena, išskyrus konservatorius ir liberalus“, – teigė pašnekovas.

Be to, jo žodžiais, kol Lietuva pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai, stumdytis tarpusavyje būtų neprotinga: „Net be didelės meilės vieni kitiems politikai bus priversti kooperuotis, tokių išpuolių, kaip „reikalauju, kad atsistatydintų Seimo pirmininkas“, nebus. Kita vertus, jau kas dabar vyksta, yra akivaizdžiai preliudas to, ką matysime kitais metais, tik dar aštriau.“

Darbo partija toliau žais „politinio susidorojimo“ žaidimą

Politologas Vytautas Dumbliauskas taip pat atkreipė dėmesį į socialdemokratų susiskaldymą. Pavyzdžiui, sekmadienį posėdžiavusi partijos valdyba pareiškė, kad teismo kaltu pripažintas Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys turėtų sustabdyti savo įgaliojimus iki teisminio proceso pabaigos, pirmadienį nuomonę sušvelnino. Galiausiai, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad koalicija taip kompromituoja save ir užtraukia gėdą valstybei, socdemai atkirto, esą ji jau pradeda rinkimų kampaniją.

„Kur socdemams dingti? Eiti va bank, kelti reikalavimus DP? Ši gali sužaisti ir išeiti, – portalui 15min.lt teigė V. Dumbliauskas. – Socdemai nenori konflikto koalicijos viduje. Jiems galbūt didesnė vertybė išvengti konflikto ir išlikti valdančiojoje koalicijoje. Kiek prezidentė priešinosi koalicijai… Socdemai jau užgrūdinti, įtampos periodą praėjo, kai buvo formuojama Vyriausybė. (…)

Socdemams nepavydžiu: yra formalus pretekstas – teismo sprendimas neįsigaliojo, yra dar dvi apeliacinės pakopos. Faktas, kad V. Gapšys nesiruošia atsistatydinti, žaidžia savo žaidimą.“

DP bylą vadina politiniu susidorojimu, o įsivėlus į tokį žaidimą, reikia jį žaisti iki galo. „Jei atsistatydina, vadinasi, pripažįsta buvę neteisūs. Politikos ir moralės santykis yra pakankamai slidus ir neapibrėžtas, ypač turint omenyje mūsų politikos kultūrą ir nesenas tradicijas, galų gale visuomenę, kuri į kyšius žiūri normaliai.“

Anot V. Dumbliausko, socdemų ir konservatorių koalicija sunkiai įsivaizduojama – šios partijos yra antipodai. Kai prieš keletą metų valdžioje buvusi TS-LKD pradėjo flirtuoti su „darbiečiais“, vienas iš konservatorių lyderių Vytautas Landsbergis nesusivaldė: pasipiktino, kad kolegos įlipo į daiktą, vadinamą žodžiu iš raidės Š.

„Konservatorių elektoratas griežtas, į tokius dalykus rinkėjai negerai žiūrėtų. Kad eitų į koaliciją… Netikiu. Tuo metu DP turi daug šansų šantažuoti ir visai gali išeiti, kaip padarė 2006 m. Tada būtų tikras patas.“

Abu politologai pripažino, kad socdemų ir konservatorių jėgų suvienijimas taptų kilpa abiem partijoms prieš kitus Seimo rinkimus. Viena vertus, būtų sudėtinga dirbti ir TS-LKD rėmėjai nesuprastų tokio žingsnio, kita vertus, Lietuvos rinkėjai už valdžios partijas balsuoja nenoriai.

„Konservatoriai turi lojalius rinkėjus. Jie tai pakeltų lengviau, nei socialdemokratų. Pastarieji ne visai užtikrinti, pamigruoja, pavyzdžiui, į DP stovyklą. Konservatorių rėmėjai migruoja mažiau, nors, matėme, per pastaruosius rinkimus kai kurie pabėgo pas „Drąsos kelią“, – kalbėjo V. Vobolevičius.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...