Lietuvoje

2018.06.25 12:41

Statybos įmonės raginamos aktyviau dalyvauti NATO agentūros pirkimuose

LRT.lt2018.06.25 12:41

Lietuviško kapitalo statybos įmonės raginamos aktyviau dalyvauti NATO paramos ir pirkimų agentūros organizuojamuose projektuose. Pasak krašto apsaugos viceministro Giedrimo Jeglinsko, toks aktyvumas didintų lietuviškų įmonių sugebėjimą vykdyti  didelio masto tarptautinius infrastruktūros projektus ir turėtų teigiamos įtakos tarptautiniuose konkursuose kitose NATO šalyse.

Krašto apsaugos viceministro teigimu, per NATO paramos ir infrastruktūros agentūrą bus atliekama daug darbų, skirtų sudaryti tinkamas sąlygas Lietuvoje treniruotis tiek  mūsų šalies, tiek sąjungininkų kariams, todėl jis ragina kuo daugiau Lietuvos statybos bendrovių dalyvauti rengiamuose konkursuose ir registruotis šios agentūros duomenų bazėse – mūsų šalies bendrovės yra pajėgios užtikrinti kokybišką darbų atlikimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tai rodo ir UAB „Sweco Lietuva“ laimėtas NATO paramos ir pirkimų agentūros (angl. NATO Support and Procurement Agency, NSPA) organizuotas konkursas. Bendrovė gavo užsakymą suprojektuoti nuolatinę logistikos ir paramos infrastruktūrą Rukloje,  kuri bus skirta  Lietuvoje dislokuotai NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės technikai ir įrangai, remontui ir sandėliavimui. Pagal kontraktą įmonė parengs techninį projektą su statybos leidimu, apsirūpinimo elektros energija galimybių studiją su kaštų naudos analize ir  aplinkosauginę studiją.  

„Tai yra didžiausias NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės reikmės skirtas projektas, kurį bendru su Vokietijos gynybos ministerija sutarimu Krašto apsaugos ministerija perdavė organizuoti  NATO  paramos ir pirkimų agentūrai“,  – sako  G.  Jeglinskas. 

Už projekto įgyvendinimą ir sutarčių valdymą atsakinga NSPA, projektavimą, statybos darbus  koordinuoja Vokietijos gynybos ir Lietuvos krašto apsaugos ministerijos.   

Šiuo metu  Rukloje veikia laikinoji logistinės paramos aikštelė ir čia veiks tol, kol bus įgyvendintas projektas. Planuojamas projektuojamų statinių plotas apie 105 tūkst. kvadratinių metrų. Numatoma, kad naujoje nuolatinės logistikos ir palaikymo zonoje dirbs apie 500 žmonių.

Tai ne pirmas kartas, kai  Lietuvos įmonė laimi  NATO paramos ir pirkimų agentūros skelbtą konkursą. Pavyzdžiui, Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Aviacijos bazės rekonstrukciją ir modernizaciją vykdo  taip pat NSPA  konkursą laimėjusi  Lietuvos įmonė. Be to, neretai  konkursą  laimėjusios užsienio įmonės subrangos darbams atlikti pasirenka Lietuvos bendroves, medžiagas ir  paslaugas perka iš Lietuvos įmonių. 

Jau keletą metų vykdoma Lietuvos kariuomenės karinių poligonų ir karinio mokymo teritorijų plėtra, modernizuojama ir atnaujinama juose esanti infrastruktūra. Vien Lietuvos kariuomenės karinių poligonų ir karinio mokymo teritorijų plėtros  darbams iki 2022 metų ketinama  investuoti apie 40 mln. eurų nacionalinių, NATO ir sąjungininkų lėšų.

„Iš augančių NATO šalių gynybos biudžetų gali išlošti verslas. NATO paramos ir pirkimų agentūros metinė apyvarta yra apie 3 mlrd. eurų ir ji didėja kasmet. Šios agentūros atliekami pirkimai gana dažnai yra konsoliduoti, kai užsakoma iš kelių tiekėjų skirtingose šalyse su galimybe pratęsti sutartį keliems metams ar atsiradus papildomam poreikiui, tad esame suinteresuoti, kad Lietuvos įmonės kuo aktyviau dalyvautų NSPA pirkimuose“, – sako krašto  apsaugos viceministras G. Jeglinskas.  

Siekdama  informuoti Lietuvos bendroves apie NATO paramos ir pirkimų agentūros organizuojamus konkursus ir atsiveriančias galimybes Lietuvos verslui Krašto apsaugos  ministerija bendradarbiauja su  VšĮ „Versli Lietuva“. 

NATO šalių gynybos institucijos NSPA naudoja kaip pagrindinę viešųjų pirkimų platformą, vykdydamos įvairius prekių ir paslaugų įsigijimus. Agentūra, kurios duomenų bazėje registruota daugiau nei 10 tūkst. tiekėjų, užtikrina greitą, sklandų ir skaidrų pirkimo procesą, taip pat aukščiausią įsigyjamų prekių ar paslaugų kokybę už geriausią kainą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.