Lietuvoje

2012.07.11 14:58

Botanikos sode džiugina viendienės ir astilbės žiedai

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba2012.07.11 14:58

Kauno botanikos sode pražydo viendienės ir astilbės. Gėlininkai sako, kad lietinga ir karšta vasara – tikras rojus šiems augalams. Pasigrožėti gausiais žiedais bus galima kelias savaites.

Kauno botanikos sode pražydo viendienės ir astilbės. Gėlininkai sako, kad lietinga ir karšta vasara – tikras rojus šiems augalams. Pasigrožėti gausiais žiedais bus galima kelias savaites.

Kauno botanikos sode auginama beveik šimtas rūšių viendienių. Šiuo metu – pats jų žydėjimas. Nors žiedas žydi trumpai, ant žiedstiebio būna iki kelių dešimčių pumpurų, tad jų grožis – netrumpalaikis.

Pasak gėlininkų, viendienės – dekoratyvios gėlės, todėl yra vienos populiariausių visame pasaulyje. Nuo seno lietuvių darželiuose paplitusios rusvosios viendienės, tačiau vis dažniau šalia jų sodinamos ir kitokios rūšys. Pasitaiko, kad mėgėjai augina viendienę, o mano, kad tai – lelija. Specialistai pataria pasidomėti ką auginate, nes, pavyzdžiui, viendienės – valgomos gėlės.

„Viendienė yra viendienė, lelija yra lelija, bet daug kas vadina viendienę lelija. Tai būtų tas pats, kaip kopūstą vadinti morka“, – pasakojo VDU Kauno botanikos sodo gėlininkė Rita Maršelienė.

„Teko truputį pasidomėti internete. Kinai valgo žiedpumpurius, troškina juos, valgo žiedlapius. Galima valgyti ir bulveles, jaunus lapus, bet dažniausiai valgomos rūšinės rūšys“, – pridūrė ji.

Kitos šiemet itin gausiai sužydusios gėlės – astilbės. Jų botanikos sodo kolekcijoje – apie 50 veislių. Žiedo forma, spalvomis, ūgiu ir žydėjimo laiku besiskiriantys augalai į Europą atkeliavo XIX amžiaus pradžioje iš musoninio klimato zonos.

„Šie augalai yra daugiau dalinio pavėsio ir be galo mėgstantys, kad būtų aukštai gruntiniai vandenys. Tad ši vasara lietinga ir šilta yra jų rojus, jų metas“, – kalbėjo VDU Kauno botanikos sodo gėlininkė Žibutė Baškienė.

Pasigrožėti gausiu viendienių ir astilbių žydėjimu Kauno botanikos sode galima kelias savaites.