Lietuvoje

2018.06.20 16:12

Apsaugininką „Akropolyje“ nudūręsvytas kalės 17 metų

Jurgita Andriejauskaitė, 15min.lt2018.06.20 16:12

17 – tiek metų kalėjime praleis apsaugininką Klaipėdos „Akropolyje“ mirtinai nudūręs klaipėdietis Maksimas Orlovskis. Jaunas vyras savo kaltės nepripažino ir artimųjų neatsiprašė. Sunkų nusikaltimą padaręs vyras tikino į prekybos centrą nėjęs žudyti, o peilis kišenėje buvo likęs atsitiktinai. Mirtina nelaimė sausio pirmomis dienomis įvyko dėl menkavertės, 1,26 eurų sumos.

Prokuroras šiurpų nusikaltimą padariusį 30-metį M. Orlovskį siūlė įkalinti 18 metų. Tokia bausmė pasiūlyta subendrinus du nusikaltimus – pasikėsinimą nužudyti ir nužudymą. Sukčiaujantis savitarnos kasose antrą kartą per keletą dienų sulaikytas M. Orlovskis sausio pradžioje buvo nuvestas į apsaugininkų darbo vietą, paprašytas atsisėsti, kol bus užpildyti dokumentai ir atvyks policija, tačiau staiga pašoko iš vietos ir norėjo išeiti. Jį sulaikė apsaugininkas Andrejus Troščenka.

„Jis sako: „Už ką sulaikėte?“ Paprašė paaiškinti, pasakiau, kad mandarinus įmušė kaip svogūnus. Pasakė, aš susimokėsiu ir išsiskirstom. Sakau, kadangi ne pirmą kartą, niekur neisi. Grasindamas, kad paskersiu, puolė arti, prie pilvo, pastūmiau jį, nutempiau už striukės, pasodinau ant kėdės, atėjo Rosvaldas Poška su antrankiais, jis pamatė, pradėjo priešintis“, – teismo posėdyje apklausiamas įvykių seką dėliojo sukčiavusį M. Orlovskį sulaikęs ir vėliau nukentėjęs A. Troščenka.

Anot jo, kruvinas, mirtimi pasibaigęs konfliktas įvyko akimirksniu. Iš pradžių peiliu nukentėjo jis, o netrukus iš viršaus rankomis peiliu kaltinamasis ėmė smūgiuoti R. Poškai.

Teismo metu M.  Orlovskis gynėsi, teigdamas, jog nelaimė įvyko, nes apsaugininkai jį mušė. „Tik atstūmiau. Pažiūrėkite į mane, jei duočiau dešimt kartų, aš 140 kg svorio, ar jis ant kojų dar stovėtų...“ – sakė A. Troščenka, apie savo mirusį kolegą atsiliepiantis tik gražiausiais žodžiais. Tai, jog M. Orlovskis nebuvo mušamas, paliudijo vaizdo medžiaga, kurioje matyti, jog sulaikytas įtariamasis iš apsaugininkų kabineto norėjo pabėgti.

Anot A. Troščenkos advokato, išvengti mirtinų dūrių jo ginamajam padėjo įgūdžiai, mat šis apsaugininkas yra patyręs boksininkas.

Atimti gyvybės nenorėjo

Anglų kalbos studijas šiemet turėjusį baigti T. Pošką nužudęs M. Orlovskis kaltės nepripažino, artimųjų neatsiprašė, jis tikino nemokėsiantis nė euro ir civilinių ieškinių. Artimieji, sužadėtinio netekusi sugyventinė ir nukentėjęs A.Troščenka teismui pateikė civilinius ieškinius, kurių bendra suma siekė apie 400 tūkstančius eurų.

Teismas šiuos ieškinius patenkino tik iš dalies. Nukentėjusiojo tėvams iš nuteistojo priteista po 30 000 Eur, broliui – 15 000 Eur, sužadėtinei – 10 000 Eur neturtinei žalai atlyginti, mamai – per 1200 Eur turtinei žalai atlyginti. Likusiam gyvam apsaugos darbuotojui iš nuteistojo priteista 10 000 Eur neturtinei žalai atlyginti. Nors nukentėjusieji dėl patirtų išgyvenimų ir sveikatos sutrikimų teismo prašė priteisti didesnes neturtinės žalos atlyginimo sumas, visgi teismas tokias sumas priteisė atsižvelgdamas į teismų praktiką gyvybės atėmimo bylose ir įvertindamas, ar dėl objektyvių priežasčių tokios sumos galės būti išieškotos iš nuteistojo.

„Tikslo ateiti į parduotuvę ir papjauti aš neturėjau. Aš nesitaikiau į niekur, visi smūgiai buvo atsitiktiniai“, – anksčiau teismo posėdyje apklausiamas tikino iki šiol nė karto neteistas, užsienyje uždarbiavęs 30-metis M. Orlovskis, sausio pabaigoje turėjęs išvykti atgal į Olandiją uždarbiauti, tačiau įvykdęs sunkų nusikaltimą, apie kurį pranešė mamai. Ši ir įkalbėjo iškviesti policiją. M. Orlovskis buvo sulaikytas savo namuose.

„Jokių motyvų neturėjau išankstinių, nebūtų išprovokavę, nebūtų įvykę. A. Troščenka buvo įspėtas, kad apsiramink. Jis neapsiramino, pradėjo toliau daryti, tuo momentu išėjo afekto būsena, išėjo, kas išėjo. Su peiliais, su kirviais neplanavau. Neprisipažinsiu tokių nesąmonių. Peilis buvo likęs kišenėje, tvarkiau namuose kabelius. Nebūtų niekas mušęs, stumdęs, konflikto nebūtų. Įvyko, kas įvyko, apgailestauju, motyvų suplanuotų nebuvo“, – baigiamojoje kalboje sakė M. Orlovskis.

Apklausų metu iš jo lūpų, kaip teigė prokuroras, nuskambėjo, jog šis norėjo papjauti A. Troščenką, nes ant jo supyko, kai buvo suimtas, o R. Poškai jokio pykčio neturėjo. „Klausimas, ar buvo afekto būsenos. Manau, kad nebuvo – nebuvo ko išsigąsti, jis nebuvo nei daužomas, nei mušamas. Jei jį puola, reikia gintis visais būdais – jis pats taip sakė“, – teisme teigė prokuroras J. Petuchovas. Šeimą ginantis advokatas teigė, jog M. Orlovskis nužudė tyčia, nes iš anksto turėjo pasiruošęs peilį.

„Jis nuolat nešiojosi kišenėje, nes jo būdas toks“, – sakė šeimą ginantis advokatas G. Daugėla, teigdamas, jog kaltinamasis priešinosi apsaugininkams, o jie prilyginami pareigūnams.

M. Orlovskio advokatas teismą bandė įtikinti, jog šis nusikaltimas turėtų būti vertinamas kaip gyvybės atėmimas dėl neatsargumo, nes kaltinamasis nenumatė, kad dėl jo veiksmų gali žūti R. Poška.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.