Lietuvoje

2018.06.19 10:00

Po transliacijos iš pataisos namų – atliekamos kratos, nušalintas įstaigos vadovas

Po savaitgalį didelį ažiotažą sukėlusių vaizdų iš Kybartų pataisos namų – teisėsaugos reakcija. Įkalinimo įstaigoje vykdomos didelės kratos, o Kybartuose besilankantis ministras paskelbė priėmęs sprendimą laikinai nušalinti įstaigos vadovą Rimantą Zaikauską.

Pirmadienio popietę pasienio miestelyje esančius pataisos namus užplūdo gausios specialiųjų tarnybų pajėgos. Tazeriais ir guminėmis lazdomis ginkluoti Kalėjimų departamento Prevencinės grupės pareigūnai tikrina pataisos namų patalpas.

Į įvykio vietą atvyko ir kinologai su šunimis. Įkalinimo įstaigos atstovas vietoje esančiam DELFI reporteriui patvirtino, kad vykdomos masinės kratos visoje pataisos namų teritorijoje.

Neplanuota krata

Apsaugos ir priežiūros skyriaus viršininkas Aidas Plaušinis pasakoja, kad pataisos namuose kratos rengiamos du kartus per mėnesį – pirmadienį sugužėję Kalėjimo departamento priežiūros pareigūnai surengė neplaninę kratą, kurios metu kamerose ieškojo neleidžiamų daiktų.

O jų pataisos namuose netrūksta.

A. Plaušinis sako, kad per pirmus penkis šių metų mėnesius pataisos namuose rasta net 1500 litrų savadarbių alkoholinių gėrimų. Alkoholį kaliniai dažniausiai išgauna iš arbatos, pomidorų padažo, saldainių ir duonos.

Be to, įvariausiais būdais į pataisos namus stengiamasi perduoti mobiliuosius telefonus. Tokių atvejų nuo sausio iki birželio pradžios užfiksuota 346. Dauguma tokių atvejų baigiasi nesėkmingai ir pareigūnai perima telefonus, kurie dažniausiai permetami per tvorą. Tokių atvejų buvo 250.

Pačioje įkalinimo įstaigoje per penkis šių metų mėnesius rasta apie 100 telefonų.

Laikinai nušalino pataisos namų vadovą 

Pirmadienį Elvinas Jankevičius lankosi Kybartuose, kur aiškinasi situaciją. Jis žurnalistams paskelbė, kad pataisos namų vadovas Rimantas Zaikauskas yra nušalinamas kol vyksta tyrimas.

Ministras „Facebook“ transliaciją vadina pasityčiojimu ir stebisi, kaip gali neveikti ryšio blokavimo sistema.

E. Jankevičius taip pat išreiškė nepasitikėjimą Kalėjimų departamento Imuniteto skyriaus viršininkui Gintarui Zaveckiui dėl netinkamai atliekamo darbo, rašoma pranešime spaudai.

Anot ministro, jau artimiausiu metu esamomis priemonėmis šioje pataisos įstaigoje bus blokuojamas mobilusis ryšys, taip pat laukiama atvykstant patyrusių kriminalinės žvalgybos pareigūnų, kurie turės išsiaiškinti, kas pataisos namuose organizuoja draudžiamų daiktų patekimą.

„Siekdami užkardyti bausmių vykdymo įstaigose daromus nusikaltimus, turime glaudžiau bendradarbiauti su Policijos departamento pareigūnais,“ – teigia teisingumo ministras.

Į įvykį sureagavo pataisos namų direktorius ir Teisingumo ministerijos administracija.

„Tie asmenys jau yra nustatyti ir izoliuoti. Budintiems pareigūnams daviau nurodymą patikrinti jų blaivumą, kol kas duomenų dar neturiu. Šie asmenys yra linkę daryti pažeidimus, tačiau toks jų padarytas pažeidimas pirmas. Nuteistiesiems tikrai bus taikomos griežtos sankcijos, manau, pailgės jų bausmės atlikimo laikas bei bausmę jie atliks sugriežtintoje grupėje“, – sekmadienį DELFI sakė laikinai direktoriaus pareigas einantis Rimantas Zaikauskas.

Kybartų pataisos namų administracija patvirtino, kad vienas iš lėbavusių kalinių iš tiesų buvo neblaivus – jis pripūtė 0,21 promilės. Kitas kalinys buvo apsvaigęs nuo opiatų. Vienas vaikinas kilęs iš Raseinių rajono (gim. 1992 m.). Jis teistas jau penkis kartus, o baustas 17 kartų. Pataisos namuose jis yra nuo 2016 metų. Kalinys buvo apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų. 

Kitas „herojus“ yra 1994 m. gimęs kaunietis, teistas 4 kartus. Jis turi net 20 nuobaudų. Už grotų kaunietis kali nuo 2014 metų. 

Abiem vaikinam iškart buvo skirta nuobauda – po 12 mėnesių drausmės grupėje. Čia kaliniai turi tik vieną ilgalaikį pasimatymą per pusmetį, laiką leidžią užrakinti kamerosem į lauką išvedami po dvi valandas per dieną.