Lietuvoje

2013.07.16 10:48

Nenorėdamas atsiskaityti su valstybe V. Uspaskichas pavirs skurdžiumi?

Liepa Želnienė, 15min.lt2013.07.16 10:48

Penktadienį Vilniaus apygardos teismo pripažintas sukčiumi ir nuteistas ketverius metus praleisti pataisos namuose buvęs Darbo partijos pirmininkas, Seimo narys Viktoras Uspaskichas bando pateisinti jam teismo suteiktą vardą. Paaiškėjo, kad prieš pat teismo sprendimą politikas jau buvo spėjęs išdalinti gausų savo turtą vaikams ir atsiimti didelę dalį anksčiau savo valdytoms įmonėms suteiktų paskolų.

Penktadienį Vilniaus apygardos teismo pripažintas sukčiumi ir nuteistas ketverius metus praleisti pataisos namuose buvęs Darbo partijos pirmininkas, Seimo narys Viktoras Uspaskichas bando pateisinti jam teismo suteiktą vardą. Paaiškėjo, kad prieš pat teismo sprendimą politikas jau buvo spėjęs išdalinti gausų savo turtą vaikams ir atsiimti didelę dalį anksčiau savo valdytoms įmonėms suteiktų paskolų.

Todėl atėjus laikui vykdyti teismo sprendimą ir solidariai su kitais nuteistaisiais Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje sugrąžinti valstybei milijonus nesumokėtų mokesčių V.Uspaskichas gali apsimesti esąs visiškas vargšas.

Dosniai dalijo dovanas

Savo interesų deklaracijoje, pateiktoje prieš dalyvaujant 2012 m. Seimo rinkimuose, V.Uspaskichas su sutuoktine Jolanta Blažyte nurodė paskolinęs 25 mln. litų savo valdytoms įmonėms, kurias šių metų pradžioje politikas suskubo perleisti vaikams.

Didžiausia suma – 19 mln. litų – buvo paskolinta koncernui „Vikonda“. 2008-ųjų gruodį koncernui Uspaskichų šeima davė 3,6 mln. litų, 2009-ųjų liepą ir V. Uspaskichas, ir jo žmona koncernui paskolino po 6,4 mln. litų, o tų pačių metų lapkritį jie kartu paskolino dar 2,7 mln. litų.

Stambią paskolą gavo ir įmonė „Krekenavos pašarai“, jai 2010-ųjų kovą V. Uspaskichų šeima paskolino 4 mln. litų. 900 tūkst. litų – paskola 2011-ųjų kovą teko „Kėdainių aruodams“.

Artėjant Vilniaus apygardos teismui didžiąją dalį asmeniškai teiktų paskolų V.Uspaskichas suskubo atsiimti, rodo Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktos deklaracijos. Tiksli atsiimtų paskolų suma nėra skelbiama viešai, tačiau aišku, kad kalbama ne apie kelis, o  beveik 18 mln. litų.

Taip pat prieš teismo sprendimą V.Uspaskichas užsienyje gyvenantiems asmenims spėjo perleisti turtines teises į neskelbiamus objektus.

Įtaria klastą

Konservatorius Kęstutis Masiulis 15min.lt teigia, kad tokie V.Uspaskicho finansiniai sandoriai rodo, kad buvęs Darbo partijos vedlys stengiasi atsikratyti turimo turto, kad nereikėtų atlyginti nuostolių Lietuvos valstybei.

„Jis virs skurdžiumi, kad nereikėtų sumokėti tų pinigų, kuriuos teismas valstybei liepė grąžinti ne partijai, o asmenims. Jis slepia pinigus ir viskas. Tokių atvejų Lietuvoje buvo ne vienas. Atsiminkime Audriaus Butkevičiaus situaciją. Kai jis buvo teisiamas už kyšininkavimą, paaiškėjo, kad jo sąskaitoje švilpia vėjas. Tokių atvejų yra tikrai ne vienas“, – teigia K. Masiulis.

Pasak jo, prokurorai neapsižiūrėjo prašydami teismo areštuoti tik partijos dotacijas, tačiau nereikalaudami areštuoti teisiamųjų turto.

„Prokurorai galvojo, kad atsakomybė finansinė atitenka partijai, tas turtas buvo suvaržytas, o apie asmenų turtą pamiršo, galvojo tik apie tai, ar jis paspruks iš Lietuvos, ar ne“, – teigė politikas.

K. Masiulis svarstė, kad greičiausiai „pasitaręs su „mama“ Rusijoje V.Uspaskichas į Lietuvą sugrįš, tik – tuščiomis kišenėmis.

„Atsėdės porą metų ir bus išleistas už pavyzdingą elgesį. Jis Rusijai šiaip ar taip naudingesnis būdamas Lietuvoje nei Maskvoje. Jis čia gali balamutinti žmones, prakišinėti interesus Rusijos valstybiniu mastu. Žmonių demoralizavimas – jo užduotis Lietuvoje“, – teigė konservatorius.

Turto perrašymas – legalus kelias į fiktyvų vargą

Advokatų kontoros „Tark Grunte Sutkienė“ mokesčių konsultantas, buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos direktoriaus pavaduotojas Dainius Daugirda 15min.lt patvirtino, kad legaliai perrašyto turto teismas išieškoti negalės.

„Tikrai viską galima perleisti, parduoti, padovanoti. Klausimas bus tik tas, kiek tie sandoriai yra tikri, kiek jie atitinka tam tikrą ekonominę logiką, jei turtas perduodamas, parduodamas svetimam ir bendrąja logika, jei dovanota giminaičiui. Svarbiausia, ar sandoriai tikri savo turiniu, bet formos prasme visi dalykai tikrai galimi“, – teigė jis.

Pasak jo, teisme būtų galima ginčyti tik tai, ar tokiais sandoriais nebuvo stengiamasi išvengti atsakomybės, tačiau tai įrodyti nėra lengva.

„Jei toks dalykas įrodomas, tada galimas sandorio paskelbimas negaliojančiu nuo pat sudarymo momento ir tada taikoma restitucija“, – teigė D. Daugirda.

Primename, kad Vilniaus apygardos teismas penktadienį pripažino V.Uspaskichą kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir skyrė jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. V. Vonžutaitė už grotų turėtų praleisti trejus metus. Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei teismas skyrė vienus metus nelaisvės, o dabartiniam partijos vadovui Vytautui Gapšiui skirta 35 tūkst. litų bauda.

Taip pat teismas įpareigojo nuteistuosius solidariai atlyginti valstybei milijoninę žalą. Tiesa, žalos atlyginimas, ko gero, gultų vien ant V. Uspaskicho pečių, nes V.Vonžutaitė, 2012 m. Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pateiktais duomenimis, turi vos 50 tūkst. litų, o V. Gapšys – tik 300 tūkst. litų skolą.

Šį teismo sprendimą „darbiečiai“ pareiškė skųsiantys. Vos išklausęs nuosprendį V. Uspaskichas išvyko į Rusiją. Antradienį ryte su juo susisiekti nepavyko.