Lietuvoje

2018.06.15 08:16

Kaune atidengs paminklą žydus gelbėjusiam Nyderlandų diplomatui J. Zvartendijkui

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.15 08:16

Kaune bus atidengtas paminklas pasaulio teisuoliui – Nyderlandų diplomatui Janui Zvartendijkui. Kaune rezidavęs konsulas kartu su japonų diplomatu Chiune Sugihara, išgelbėjo tūkstančius Lietuvos ir Lenkijos žydų. Iškilmingoje ceremonijoje, planuojama, dalyvaus ir Lietuvoje su vizitu besilankantis Nyderlandų karalius Willemas-Alexanderas.

Diplomatai J. Zvanterdijkas ir Ch. Sugihara tūkstančiams žydų išdavė taip reikalingas tranzitines vizas – per Japoniją į Nyderlandų Karalystei priklausiusią Kiurasao salą. 

Istorikai sako apie J. Zvanterdijko žygdarbius ilgai nežinoję –  išvykdamas iš Lietuvos į nacių užgrobtą tėvynę, kad neliktų įkalčių, sudegino dokumentus.

„Pirmieji liudijimai, tiesą sakant, buvo pakankamai įdomūs ta prasme, kad mažai kas atsiminė Janą Zvartendeijką ir reikia dabar priprasti tarti jo pavardę. Dažniausiai atsiminimuose ir liudijimuose jis buvo vadinamas arba ponas „Philips radijas“ arba „Kurasao angelas“, kol galiausia susivedė visi taškai, kad tai buvo Janas Zvantendeijkas, Nyderlandų konsulas 1940 metų vasarą“, – sakė istorikas Linas Venclauskas.

1938-aisiais į Kauną atvykęs verslininkas J. Zvanterdijkas buvo Nyderlandų kompanijos „Philis Elektronics“ atstovas. 1940-ųjų birželio 14-ąją jis paskiriamas garbės konsulu Lietuvoje.

Šį penktadienį pasaulio teisuoliui – J. Zwartendijkui – Kaune bus atidengtas paminklas. Tai bus Nyderlandų menininkės sukurta šviesos instaliacija.

Išsamiau – Loretos Mačiulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt