Lietuvoje

2018.06.15 15:58

„MG Baltic“ byla: kaltinamiesiems nepavyko grąžinti bylos prokuratūrai

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.06.15 15:58

Penktadienį Vilniaus apygardos teisme buvo toliau nagrinėjama „MG Baltic“ politinės korupcijos byla, kurioje teismas paskelbė netenkinantis kaltinamųjų prašymų nuo bylos nušalinti teisėjų kolegiją ir prokurorą Justą Laucių. Vis dėlto kaltinamieji neatlyžo ir prašė pačią bylą grąžinti prokuratūrai, tačiau ir šiuo atveju sulaukė neigiamo teismo atsakymo.

„Teismas nenusišalina, nes tam nėra pagrindo“, – pažymėjo bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos pirmininkė Nijolė Žimkienė. Teismas taip pat paskelbė, kad nuo bylos nebus nušalintas ir prokuroras Justas Laucius.

Praėjusią savaitę kaltinamieji ir jų advokatai pateikė teismui savo prašymus dėl nušalinimų. Buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis panoro nušalinti nuo bylos teisėjus, buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis ir buvęs liberalas Šarūnas Gustainis pareiškė norintys nušalinti bylą kuruojantį prokurorą Justą Laucių. Prašymą nušalinti teismą pateikė ir koncernas „MG Baltic“. Anot kaltinamųjų, nuo teisėjai ir prokuroras byloje gali būti šališki.

Prašo grąžinti bylą prokuratūrai

Teismui nepatenkinus kaltinamųjų prašymų, bylos nagrinėjimas penktadienį buvo pratęstas. Tačiau kaltinamieji teismą užvertė kitais prašymais.

Buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis teigė, kad jo advokatas Simonas Slapšinskas, kuris penktadienį Vilniaus apygardos teisme nepasirodė, turės naujų prašymų.

„Prašymai susiję su papildomų liudytojų iškvietimu“, – R. Kurlianskis.

E. Genio/LRT nuotr.

Vėliau R. Kurlianskis perdavė žodį savo advokatui Giedriui Danėliui, kuris pateikė naują prašymą – grąžinti byla prokuratūrai. G. Danėliaus teigimu, kaltinamasis aktas jo ginamajam surašytas, nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) nuostatų ir tai apsunkina gynybą.

Tokį patį prašymą pateikė E. Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas. Pats E. Masiulis taip pat prašo teismo leisti jam išvykti birželio 17-29 d.

Grąžinti bylą prokuratūrai paprašė ir buvusio „darbiečio“ V. Gapšio advokatas Mindaugas Barkauskas. Jis akcentavo, kad kaltinamojo akto trūkumai neleidžia tinkamai gintis.

„Kaltinamojo akto negalima suprasti, dėl to negali tinkamai gintis”, – teisme prabilo ir V. Gapšys.

Jis kaltinamajame akte įžvelgė ir prokuroro J. Lauciaus subjektyvumą. Anot V. Gapšio, tokios frazės dokumente, kaip „klausydamas V. Gapšio R. Kurlianskis pritariamai krenkščia“, rodo, kad prokuroras galėjo būti subjektyvus, vertindamas bylos epizodus.

„Mes bandėme aiškintis, ką reiškia „krenkšti pritariamai“, kaip „krenkšti nepritariamai“. Manau, kad tokių epizodų neturėtų būti, nes kyla netikslumų, neiaiškumų“, – tvirtino V. Gapšys.

Š. Gustainio advokatas Linas Kuprusevičius kreipėsi į teismą su prašymu pakeisti jo ginamajam taikomą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti. Anot advokato, Š. Gustainis vysto verslo projektą užsienyje, taigi jam reikia išvykti iš šalies. L. Kuprusevičius prašė numatyti, kad jo ginamajam galima būtų periodiškai registruotis policijoje.  

Bylą kuruojantis prokuroras J. Laucius nesutiko su kaltinamųjų argumentais, kodėl reikėtų bylą grąžinti prokuratūrai.

„Prašymai nėra pagrįsti ir neatitinka Aukščiausiojo Teismo praktikos“, – teismo posėdžio metu kalbėjo J. Laucius.

Jis stebėjosi, kodėl dabar bylos veikėjai pradėjo tvirtinti, kad nesupranta kaltinamojo akto, mat, kai gavo šį dokumentą ir savo parašais patvirtino jo gavimą, jokių klausimų jiems nekilo.

Teisėjų kolegija, padariusi pertrauką, į teismo salę sugrįžo apie 11 val. Teisėja N. Žimkienė pranešė, kad kaltinamųjų prašymas grąžinti bylą prokuratūrai nebuvo patenkintas.

„Nėra pagrindo grąžinti bylą prokuratūrai“, – teigė N. Žimkienė.

Teismo posėdyje pateikta ir daugiau prašymų. Prokuroras J. Laucius prašė pratęsti laikinąjį nuosavybės teisių apribojimą pas E. Masiulį kratos metu rastai pinigų sumai – 242 tūkst. Eur. Šiam prašymui prieštaravo E. Masiulio advokatas M. Bliuvas, mat, anot jo, kratos metu paimti ne tik galimas kyšis, bet ir asmeninės buvusio liberalų lyderio lėšos.

„Pinigai buvo paimti ir iš mano asmeninės piniginės“, – tvirtino pats E. Masiulis.

Teismas posėdžio pabaigoje suplanavo kitų posėdžių grafiką. Kitas posėdis šioje byloje planuojamas rupgjūčio mėnesį, nes teismas vasarą atostogaus.

Kiek vėliau, penktadienį, teismas nepatenkino E. Masiulio prašymo ir pratęsė teisės į kratos metu iš jo paimtus pinigus apribojimą.

Prokuroras nesitiki spartos

Penktadienį pasibaigus teismo posėdžiui, valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras J. Laucius tvirtino, kad jo rengtas kaltinamasis aktas yra atitinkantis įstatymus, neturintis trūkumų.

„Manau, kad teismas priims sprendimą perklausyti tuos įrašus, kurie protokoluose yra užfiksuoti, ir tada pamatysite. [...] Kaltinamasis aktas yra toks, koks yra. Yra sudėstyta pati esmė taip, kaip reikalauja įstatymai ir teismo praktika“, – pažymėjo prokuroras.

Paklaustas, kodėl prašo toliau apriboti E. Masiulio galimybe naudotis kratos metu iš jo paimtais pinigais, J. Laucius teigė, kad yra išlikę pagrindai tokią priemonę taikyti.

„Už nusikaltimą neturėtų būti praturtėjama. Principas, kad nusikalsti neapsimokėtų. Aš noriu akcentuoti, kad tai sieju ne su konkrečiu asmeniu. Svarstau, kad nebūtų pasakymas, kad prokuroras sau leidžia išankstinę nuomonę dėl kaltės ar nekaltumo pasakyti“, – kalbėjo jis.

J. Laucius žurnalistams neslėpė neturintis daug vilčių, kad „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą pavyktų išnagrinėti per 2018 metus.

„Nebūčiau toks optimistas“, – teigė prokuroras.

 Kaltinami ir fiziniai, ir juridiniai asmenys

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.