Lietuvoje

2018.06.14 13:10

L. Bielinis: prezidentei S. Skvernelis – reikalinga figūra

Mintimis su LRT RADIJU pasidalino Lauras Bielinis.

– Koks, jūsų nuomone, šiemet buvo prezidentės tonas?

– Manau, kad tonas, kurį visi įvardija kaip šiek tiek švelnesnį, ramesnį nei pernai, sietinas su tuo, kad ji suvokia, jog konfliktas, dabar vykstantis tarp Seimo narių ir „MG Baltic“, vienaip ar kitaip liečia ir ją. T. y. ji kalbėdama pabandė sukurti sau galimybę žengti žingsnį atgal, jei situacija pasikeistų. O situacija gali būti įvairi, nes Ramūnas Karbauskis ir jo politinė partija ruošiasi iškelti D. Grybauskaitei keletą klausimų, susijusių su jos laiškais.

Kita vertus, vyriausybės atžvilgiu buvo pasakyta labai mažai žodžių, paliesta tik keletas ministerinių klausimų (Šveitimo ministerija, šiek tiek Sveikatos apsaugos ministerija), o bendrai vyriausybė buvo praleista, ir aš suprantu kodėl.

Pirma, Saulius Skvernelis taktiniu atžvilgiu prezidentei yra reikalinga figūra. Kadangi D. Grybauskaitė atakuoja Ramūną Karbauskį ir jo partiją, S. Skvernelis tampa savotiškai reikalingas. Jei ne kaip sąjungininkas, tai bent jau kaip neutrali figūra, kuri netrukdytų to daryti.

Kita vertus, S. Skvernelis yra galimas kandidatas į prezidentus, tad kalbėti apie jį ir jo problemas reiškia savotiškai jį reklamuoti.

– Ankstesniuose pranešimuose šalies vadovė nevengė stipresnės kritikos valdantiesiems. O kaip dabar?

– Manau, kad šiuo atžvilgiu reikia pritarti dešiniųjų pozicijai. Iš tikrųjų šiame pranešime valdančiųjų atžvilgiu nebuvo pasakyta pernelyg daug simpatiškų žodžių. Užuominos apie koncernus, apie dešimtis milijardų žemės ūkyje ir pan. sietinos su R. Karbauskiu bei jo įmonėmis ir apskritai su valdančiųjų įtaka žemės ūkiui. Taigi, manyčiau, šiuo atveju nusiraminti R. Karbauskiui nereikėtų.

Kita vertus, D. Grybauskaitė puikiai suvokia, kad kova dar tik bus, ji nepraėjo, kad tarp jos ir R. Karbauskio mes matysime dar ne vieną aštrų susirėmimą, todėl jos kalbėjimas buvo taip sustyguotas, kad nebūtų galima pernelyg stipriai atsiremti į argumentus, kurių atžvilgiu galima dar kartą įgelti prezidentei.

Taigi čia matome bandymą apeiti konkretų asmenį, bet kartu jį įvardinti abstrakčiai.

– Daug dėmesio skirta ir politinių partijų krizei, akcentuota, kad nereikia kariauti. Tai – tarsi siūlymas stiprinti politinę partinę sistemą?

– Prezidentė, kalbėdama apie politines partijas, šaukė visuomenę, pilietines struktūras inicijuoti kažkokius veiksmus, galų gale eiti į tas partijas. Atkreipė dėmesį į jaunimą, kuris galėtų sustiprinti partijas arba pakeisti jų charakterį. Kalbėjo apie komitetus ir pilietines iniciatyvas.

Visa tai demonstruoja, kad prezidentė mato, jog politinės partijos yra savotiškoje aklavietėje, kad daugelis jų vienaip ar kitaip veikia sudėtingai ir kartais visiškai neefektyviai, tačiau ji nemato išeities. Todėl išeitį šalies vadovė mato naujose struktūrose, kurias sieja su pilietine visuomene ir jaunimu.