Lietuvoje

2018.06.12 11:20

D. Grybauskaitė skaito devintąjį metinį pranešimą

LRT.lt2018.06.12 11:20

Antradienį Seimo posėdyje prezidentė Dalia Grybauskaitė skaito devintąjį metinį pranešimą. Kaip įtvirtinta Konstitucijoje, valstybės vadovė metiniame pranešime aptaria padėtį Lietuvoje, šalies vidaus ir užsienio politiką.

Į posėdį pakviesti buvę šalies vadovai, ministras pirmininkas ir kiti vyriausybės nariai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai – Nepriklausomybės Akto signatarai, Europos Parlamento nariai, Konstitucinio Teismo teisėjai, Aukščiausiojo Teismo, Apeliacinio teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkai, Lietuvos kariuomenės vadas, Policijos generalinis komisaras, Seimui atskaitingų institucijų vadovai, savivaldybių merai, Lietuvoje reziduojantys užsienio šalių diplomatai.

Iš anksto paskelbtoje prezidentės svarbiausių darbų apžvalgoje išskiriami svarbiausi darbai penkiose srityse: skaidrumo ir teisingumo, ekonomikos, socialinės atskirties, karinio ir energetinio saugumo bei užsienio politikos.

Prezidentės darbų apžvalgoje atkreipiamas dėmesys į D. Grybauskaitės iniciatyva parengtas Baudžiamojo kodekso ir Administracinių nusižengimo kodekso pataisas, prezidentės inicijuotas socialines kampanijas. Tarp svarbiausių metų akcentų išskiriama tai, jog Lietuva pirmoji iš Baltijos šalių tapo asocijuotąją CERN nare, rugsėjį įvyksiančio popiežiaus Pranciškaus vizito Lietuvoje organizavimas. Aptariami santykiai ir vystomi karinio bei energetinio saugumo projektai su užsienio valstybėmis.

„Lietuva – gerbiama ir vertinama pasaulyje. Nepriklausomos valstybės atkūrimo proga Lietuvą pasveikinti jau atvyko 20 valstybių ir ES vadovų, tarp jų Švedijos, Norvegijos ir Nyderlandų karališkosios poros. Antrąjį pusmetį laukiama dar 12 valstybių lyderių, tarp jų – Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono, Italijos prezidento Sergio Mattarellos“, – rašoma prezidentūros pranešime.

Taip pat pateikiama prezidentės atliktų darbų statistika (2017 07 12–2018 06 11):

  • 37 užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovų ir pareigūnų vizitai į Lietuvą.
  • 86 susitikimai su užsienio šalių atstovais, iš jų – 34 su prezidentais, 21 – su premjerais, 3 – su parlamentų pirmininkais, 22 – su tarptautinių organizacijų ir institucijų vadovais, 6 – su monarchais.
  • 23 vizitai į užsienį, 8 Europos Vadovų Tarybos susitikimai, dalyvavimas 9 tarptautinėse konferencijose, tarp jų prestižiniame Davoso forume.
  • Pateikti 9 prezidentės inicijuoti įstatymų projektai, priimti 7.
  • Pateikti Seimui ratifikuoti 22 tarptautiniai teisės aktai.
  • Paskirta 10 naujų teisėjų ir 21 teisėjas perkeltas į aukštesnės pakopos teismus.
  • Paskirta 15 teismų vadovų, iš kurių 7 – teismų pirmininkai, 2 – teismo skyriaus pirmininkai, 6 – teismo pirmininko pavaduotojai.
  • Atleista 17 teisėjų, iš kurių 1 – už teisėjo vardo pažeminimą.
  • Suteikti 53 pirmieji leitenanto laipsniai, 3 pulkininko ir 1 brigados generolo laipsnis.
  • Gauti 4276 asmenų kreipimaisi.

BNS nuotr.

Prezidentės metinis pranešimas skaitomas ką tik paskelbus Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo dėl verslo įtakos politikams išvadas, taip pat teisme atvertus „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą. Viešųjų ryšių ekspertų teigimu, įdomu, ar šiame kontekste prezidentei „pavyks sugrįžti į prezidentišką rolę, o ne likti politinių rietenų erdvėje“.

Kaip rodo apklausos, ilgą laiką populiariausia politike buvusi  D. Grybauskaitė gegužę užleido vietą Kauno miesto merui Visvaldui Matijošaičiui. Prezidentės reitingas per mėnesį smuko nuo dešimčia procentinių punktų – ją gegužę palankiai vertino 56 proc. Į antrą vietą reitinge D. Grybauskaitė nukrito po vadinamojo „tulpių skandalo“, kai paviešintas susirašinėjimas su teisiamu buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu. Laiškų autentiškumo prezidentė teigė negalinti patvirtinti.

Šalies vadovai metinius pranešimus Seimui pateikia nuo 1993 metų. Metinis pranešimas nebuvo parengtas tik 2004-aisiais, per tuomečio prezidento Rolando Pakso kadenciją, pasibaigusią prezidento apkalta ir nušalinimu nuo pareigų.

Metinė D. Grybauskaitės kalba antradienį nuo 10 val. transliuojama per LRT TELEVIZIJĄ, LRT RADIJĄ ir portalą LRT.lt. Iš karto po transliacijos kviečiame žiūrėti tiesiogines laidas per LRT TELEVIZIJĄ ir per LRT RADIJĄ, kuriose prezidentės pranešimą komentuos politikai, politologai ir politikos apžvalgininkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.