Lietuvoje

2018.06.10 22:49

Strateginės Lietuvos įmonės ir įstaigos bus sujungtos į vieną duomenų tinklą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.10 22:49

Stiprinant kibernetinį saugumą, strateginės šalies įstaigos ir įmonės bus sujungtos į vieną uždarą valstybinį duomenų tinklą. Žadama, kad net ir įvykus didelei atakai, valstybėje gyvenimas nesustotų: ryšį tarpusavyje toliau turėtų maždaug 500 svarbiausių įstaigų, būtų išsaugoti ir jų duomenys.

Verslas nerimauja, kad valstybė taip kuria monopolį, juos išstumdama iš paslaugų teikimo viešajam sektoriui. Esą nelikus konkurencijos, neliktų ir kas rūpintųsi privataus sektoriaus sauga.

Kibernetinio saugumo centras per dieną fiksuoja po kelis šimtus incidentų, arba kone 60 tūkst. per metus. Bent pusšimtis atvejų pernai buvo itin pavojingi, kai atakų taikiniais tapo svarbiausios valstybinės institucijos, finansų ar energetikos sektoriai, beveik visi rimti incidentai siejami su Rusija. O per vieną jų sugebėta pavogti itin jautrios informacijos.

Dar pernai nutarta iš esmės stiprinti kibernetinį saugumą: sukurti autonominį valstybinį duomenų centrą ir prie jo prijungti tik svarbiausias valstybei įstaigas ir įmones – maždaug pusę tūkstančio. Šios ryšį tarpusavyje turėtų net ir įvykus rimtai atakai.

Krašto apsaugos viceministras ramina, kad strateginį tinklą valdysianti įmonė „Infostruktūra“ komercinių paslaugų neteiks, o verslui toliau bus sudarytos sąlygos konkuruoti ir teikti paslaugas likusiam viešajam sektoriui.

Plačiau apie tai – Giedriaus Vitkausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.