Lietuvoje

2018.06.10 12:21

„Valstietis“ J. Džiugelis: jei frakcijoje niekas nesikeis, mano pasitraukimas neišvengiamas

Jurga Tvaskienė, DELFI.lt2018.06.10 12:21

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys nepartinis Justas Džiugelis viešai išsakė sąlygą, kuri jam leistų likti su Ramūno Karbauskio šalininkais. Tokios pozicijos esą laikosi ir daugiau „valstiečių“.

„Tai nereiškia, kad jau šiandien išeinu iš frakcijos. Tai reiškia, kad jei nesikeis frakcijos valdymo modelis ir kultūra, tai bus neišvengiama“, – DELFI tvirtino J. Džiugelis.

Taip jis reagavo į išvakarėse išsakytas LVŽS lyderio R. Karbauskio mintis, vertinant nuskambėjusį „valstiečių“ atstovo Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio pasisakymą, jog nemato pagrindo toliau tęsti tyrimo, nagrinėjant politikų ir verslo santykius, pirmiausia – konservatorių vaidmens įsigalint koncernui „MG Baltic“.

R. Karbauskis, trečiadienį komentuodamas Seimo pirmininko pasisakymą, DELFI tvirtino, kad tai esanti asmeninė V. Pranckiečio pozicija. LVŽS pirmininko teigimu, „valstiečiai“ laikosi kitokios nuomonės – ryžto tęsti tyrimą yra, ir tokia pozicija esą buvo išsakyta tiek parlamentinėje LVŽS frakcijoje, tiek valdančiųjų koalicinėje taryboje.

J. Džiugelis, savo ruožtu, penktadienį aiškino, kad LVŽS frakcijoje diskusijos strateginiais klausimais turėtų vykti prieš tai, kai „paskelbiama „vieninga“ pozicija“. Pasak jo, parlamentinio tyrimo pratęsimo klausimas frakcijoje nebuvo išsamiai aptartas.

„Tai, kas dabar vyksta, negali tęstis. Seimas kuo toliau, tuo labiau virsta „smėlio dėže“, kurioje R. Karbauskis žaidžia politines kovas su Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu, ir tai nėra pateisinama. Mes į Seimą ėjome su visai kitomis deklaracijomis: žadėjome ne kovoti, bet veikti. Šiuo metu mes tik kovojama, ir į tas kovas įveliama visa LVŽS frakcija“, – tvirtino parlamentaras.

Kalbos apie tai, kad J. Džiugelis tampa opozicijos R. Karbauskiui lyderiu LVŽS frakcijoje, buvo pasklidę jau prieš mėnesį. Gegužės pabaigoje Seime net laukta dalies „valstiečių“ atsiskyrimo nuo pagrindinės frakcijos: esą J. Džiugelis subūrė maždaug 10 frakcijos narių grupę, galinčią trenkti durimis.

Tarp skilimo šalininkų minėti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovaujantis Vytautas Bakas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas, parlamentarai Naglis Puteikis, Raimundas Martinėlis, Darius Kaminskas bei dar keli politikai.

Penktadienį DELFI klausiamas, ar tuo atveju, jeigu apsispręstų išeiti iš LVŽS frakcijos, kartu galėtų pajudėti ir daugiau „valstiečių“, J. Džiugelis teigė, jog šiuo metu nenorėtų „spekuliuoti skaičiais ir frakcijos žmonių išvedimu“ – tai esą pernelyg skubotas klausimas. Tačiau politikas patvirtino, kad jo pozicijai pritaria ir daugiau „valstiečių“.

LVŽS vadovas R. Karbauskis, kalbėdamas apie J. Džiugelio pasisakymą, leido suprasti, kad šis politikas nedalyvavo frakcijos posėdyje, kuriame diskutuota apie parlamentinio tyrimo pratęsimą.

„Posėdžių nelankymas nėra priežastis kalbėti nesąmones. Mes frakcijoje apie tyrimo pratęsimą šnekėjome, pas mus nebuvo nė vieno, kuris tuo abejotu. Ir man atrodo – aš tokį įtarimą turiu, kad J. Džiugelio nebuvo“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Jis tvirtino, kad galbūt J. Džiugelis taip kalba „kažkieno lieptas“. „O liepia turbūt tie, kurie tyrimo nenori. O nenorinčių pas frakcijoje pareiškimų prasme tik vienas buvo – Seimo pirmininko. Bet jis turbūt irgi kaip frakcijos dauguma balsuos, kad būtų tyrimas“, – aiškino LVŽS vadovas.

R. Karbauskis teigė, jog net nebandys „neigti J. Džiugelio melo, nes tai nesąmonė“.

„O dėl jo likimo – tai jau jo reikalas. Jis seniai jau elgiasi labai nesuprantamai. Matyt, kad yra kiti interesai, negu tas darbas, kurį Seime daro LVŽS frakcija ir valdančioji koalicija vardan Lietuvos žmonių. Mes žiūrime labai ramiai, nes vienas žmogus nešantažuos frakcijos“, – sakė LVŽS pirmininkas.

Šiuo metu Seimo LVŽS frakcijai priklauso 55 parlamentarai (Seimo pirmininkas V. Pranckietis jokiai frakcijai priklausyti negali). Neseniai iš jos pasitraukė nepartinis Povilas Urbšys, „valstiečius“ taip pat paliko Bronius Matelis ir Dovilė Šakalienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.