Lietuvoje

2018.06.08 17:37

E. Masiulis pažėrė kaltinimų prokurorui J. Lauciui: užvakar esą lankėsi prezidentūroje

Vilniaus apygardos teisme penktadienį vyko politinės korupcijos bylos posėdis. Jame buvo išklausyti kaltinamųjų prašymai dėl nušalinimų. Raimondas Kurlianskis pareiškė norintis nušalinti visą teisėjų, nagrinėjančių bylą, kolegiją. Eligijus Masiulis, Šarūnas Gustainis pareiškė norintys nušalinti bylą kuruojantį prokurorą Justą Laucių. Ar jie bus nušalinti, paaiškės per kitą posėdį, kuris vyks birželio 15 dieną.

Į teismo posėdį atvyko visi bylos veikėjai – buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis, buvę liberalai Š. Gustainis, E. Masiulis, Gintaras Steponavičius, buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Tiek buvęs „darbietis“ V. Gapšys, tiek ir Darbo partijos, kaip juridinio asmens, atstovai jokių nušalinimų neprašė, tuo metu koncerno „MG Baltic“ atstovai pareiškė norintys nušalinti visą teisėjų kolegiją.

Kaltinamųjų politinės korupcijos byloje advokatai teigia, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė, viešai pateikdama įvairius vertinimus, gali paveikti bylą nagrinėjančių teisėjų poziciją.

L. Belevičius, penktadienį pareiškęs nušalinimą visiems politinės korupcijos bylą nagrinėjantiems teisėjams, sakė, kad prezidentė žiniasklaidai yra išsakiusi, kokio sprendimo šioje baudžiamojoje byloje tikisi.

„Valstybė proceso dalyviams turi suteikti garantijas dėl objektyvaus proceso“, – pabrėžė advokatas.

Jis vėliau žurnalistams sakė, kad dabar kaltinamiesiems nėra užtikrinta, jog teismas nebus priklausomas nuo aukščiausių valstybės vadovų.

„Paskaitykime Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadą, kurią patvirtino Seimas. Jau šioje išvadoje koncernas yra įvardytas kaip organizuota nusikalstama grupė. Tai gal apskritai nebereikia teismo, jeigu Seimas nusprendė? Galėtų ir bausmę paskirti, V. Bakas (komiteto pirmininkas – BNS) jau skaičiuoja milijardus, galėtų ir metus paskaičiuoti. Tos garantijos, kurių reikalauja Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika, iš kaltinamųjų yra atimtos – teisė į nepriklausomą teismą, nekaltumo prezumpcija“, – penktadienį teisme žurnalistams sakė L. Belevičius.

E. Masiulis, paprašęs teismo nuo bylos nušalinti prokurorą J. Laucių, rėžė teismui, kad prokuroras politinės korupcijos bylos išvakarėse lankėsi prezidentūroje.

„Nesusivaideno, prokuroro sąžinės reikalas“, – žurnalistams po posėdžio tikino E. Masiulis. – Prokuroras turėtų išvengti bet kokių įtakų, būti objektyvus. Mano žiniomis, užvakar, tai yra birželio 6 dieną, prokuroras lankėsi Lietuvos Respublikos prezidentūroje. Kaip tai iš viso traktuoti?“ – į teismą kreipėsi jis.

E. Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas tvirtino, kad prokuroras J. Laucius turi būti nušalintas nuo bylos nagrinėjimo dėl jo šališkumo. 

„Prokuroras neperdavė teismui visos bylos medžiagos“, – pagrindinį nušalinimo argumentą įvardijo advokatas.

J. Laucius mano, kad jį siekiama nušalinti kaip principingą ir kvalifikuotą pareigūną.

Anot jo, į bylą buvo neįtraukti keli svarbūs dokumentai, tarp kurių – raštiškas R. Kurlianskio ir E. Masiulio susitarimas dėl paskolos suteikimo pastarajam. LRT.lt primena, kad E. Masiulis įtariamas 106 tūkst. eurų kyšio paėmimu iš R. Kurliansko, tačiau pats E. Masiulis tvirtina, jog tai buvo verslininko paskola jam.

Užkliuvo ir prezidentės interviu

Š. Gustainio advokatas Linas Kuprusevičius, prašęs prokuroro J. Lauciaus nušalinimo, pažymėjo, kad jo ginamajam pateikti įtarimai korupciniais nusikaltimais kaip jau buvusiam Seimo nariui. Advokatas stebėjosi ir klausė, kodėl atsakomybės išvengė konservatoriai Mantas Adomėnas ir Laurynas Kasčiūnas, kurie esą vykdė tuometinio „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio prašymus ir vėliau prašė už tai paramos.

L. Kuprusevičiaus teigimu, Š. Gustainio įkurtas Taikomosios politikos institutas paramą iš R. Kurlianskio gavo anksčiau negu Seime R. Kurlianskio prašymu pateikė esą koncernui galėjusias būti palankias įstatymo pataisas.

Koncerno „MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius tvirtino, kad dabartinė teisėjų, nagrinėjančių bylą, kolegija turėtų būti nušalinti nuo teisminio proceso dėl šališkumo. Šį prašymą jis grindė tuo, kad bylai pasiekus teismą, politikai, aukščiausi šalies vadovai ne kartą komentavo „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą. Teisininkui užkliuvo gegužės 2 d. prezidentės Dalios Grybauskaitės LRT TELEVIZIJAI duotas interviu, kuriame šalies vadovė prabilo apie „paskolas dėžutėse“. 

Pasak advokato, D. Grybauskaitė, sakydama šiuos žodžius, rankomis parodė gestą, reiškiantį kabutes. L. Belevičiaus manymu, tai reiškia šalies vadovės ironiją ir kartu, kad D. Grybauskaitė kalbėjo apie konkretų politinės korupcijos bylos epizodą, susijusį su E. Masiuliu.

Įtaką teisėjams advokatas įžvelgė ir dėl žiniasklaidos paskelbtos Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos apie „MG Baltic“ įtaką bei dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo, kuriame koncerno atstovai lyginami su organizuoto nusikalstamumo grupuotėmis.

L. Belevičius spėjo, kad VSD pažyma buvo netikinta arba VSD darbuotojų, arba NSGK narių rankomis. Advokato teigimu, šio veiksmu siekta suformuoti išankstinę neigiamą visuomenės nuomonę apie koncerną „MG Baltic“.

Advokato įsitikinimu, VSD pažyma, prezidentės pareiškimai, NSGK tyrimas gali psichologiškai paveikti teisėjus.

R. Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas, siekdamas prokuroro J. Lauciaus nušalinimo, pažymėjo, kad teisėsaugos atstovas gali būti šališkas byloje. Jam įtaką, pasak advokato, esą gali padaryti VSD pažyma apie „MG Baltic“.

„Tyrimas gimė iš VSD atliekamo kontržvalgybinio tyrimo“, – teigė S. Slapšinskas.

Prokuroras neigia lankęsis prezidentūroje

Prokuroras J. Laucius, kurio nušalinimo prašė kaltinamieji, nesutiko, kad aukštų valstybės pareigūnų, politikų pareiškimai apie „MG Baltic“ bylą reiškia, kad tiek jis, tiek teisėjai gali būti šališki, jis teigė nematantis galimos įtakos.

J. Lauciaus teigimu, niekas neprivalo reaguoti į politikų pareiškimus ir vertinimus.

„Tai, ką aš išgirdau, manau, yra nepagrįsta“, – į kaltinamųjų atstovų prašymus reagavo prokuroras.

Be to, J. Lauciaus teigimu, jokia svarbi medžiaga iš baudžiamosios bylos nebuvo išimta.

„Ponai ginasi. Galbūt nelabai kultūringai ir ne visai elegantiškai, bet yra, kaip yra“, – žurnalistams po teismo posėdžio penktadienį kaltinamųjų veiksmus įvertino prokuroras.

J. Laucius, paklaustas, ar jo nušalinimas nuo bylos taptų nemalonia staigmena, pažymėjo, kad nepakeičiamų prokurorų nėra.

Prokuroras atmetė jam E. Masiulio mestus kaltinimus dėl apsilankymo prezidentūroje bylos nagrinėjimo išvakarėse.

„Neturiu aš jokių reikalų prezidentūroje. Aš nebuvęs šiame pastate gal 16 metų“, – pažymėjo J. Laucius.

Tuo metu E. Masiulis šaltinio, iš kurio sužinojo apie tai, kad neva J. Laucius lankėsi prezidentūroje, neįvardijo.

„Netolima ateitis parodys, kas šitoje vietoje iš mūsų yra teisus“, – lakoniškas buvo kaltinamasis.

Teisėjų kolegija dėl kaltinamųjų prašymų savo sprendimą ketina paskelbti birželio 15 d.

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti koncernui „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai bei buvusiems minėtų partijų nariams E. Masiuliui, Š. Gustainiui, V. Gapšiui ir buvusiam koncerno viceprezidentui R. Kurlianskiui. Visi jie savo kaltę neigia.