Lietuvoje

2018.06.07 09:37

Pirmasis politinės korupcijos teismo posėdis pasibaigė neprasidėjęs: neatvyko G. Steponavičius

Gytis Pankūnas, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.06.07 09:37

Vilniaus apygardos teismas viešame posėdyje ketvirtadienį turėjo pradėti nagrinėti politinės korupcijos bylą, kurioje kaltinimai pareikšti koncernui „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai ir buvusiems šių politinių partijų lyderiams – Eligijui Masiuliui, Gintarui Steponavičiui, Šarūnui Gustainiui, Vytautui Gapšiui bei buvusiam koncerno viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui. Vis dėlto paaiškėjus, kad G. Steponavičius yra komandiruotėje, posėdį teko atidėti.

Į pirmąjį bylos nagrinėjimo posėdį atvyko beveik visi kaltinamieji. Teisme pasirodė E. Masiulis, V. Gapšys, R. Kurlianskis, Š. Gustainis. 

V. Gapšys: prokuroras gali surašyti, ką nori

LRT TELEVIZIJOS prieš teismo posėdį kalbintas vienas pagrindinių įtariamųjų E. Masiulis sakė, kad džiaugiasi, jog teismas prasideda. „Pagaliau ateina laikas, kai teisingumas bus vykdomas teismo salėje, o ne Seimo komitetų posėdžiuose ar viešojoje erdvėje“, – kalbėjo E. Masiulis.

Kitas įtariamasis – V. Gapšys – prieš posėdį kaltinamąjį aktą pavadino prokuroro romanu, kuriame „jis gali surašyti, ką nori“.

„Prokuroras kaltinamajame akte pridarė daug klaidų ir tos klaidos matysis. Žiniasklaida turėtų atidžiau sekti visą medžiagą, nes tai kaip pakramtyta kramtoškė – pasiėmė kaltinamąjį aktą, jį perrašinėja savo pranešimuose, užrašo, kad tai išskirtinė medžiaga, nors jokio skonio jau nebejaučia.

Jeigu jie pasiimtų kaltinamąjį aktą ir atidžiau pažiūrėtų, tarkim, į vieną epizodą – Šarūno Gustainio pataisas – prokuroras rašo, kad buvo galimai duotas kyšis dėl to, kad būtų balsuota už Š. Gustainio spalio 13 dieną registruotą pasiūlymą. Bet jeigu pasižiūrėsite Seimo posėdžio protokolus, stenogramas, pamatysite, kad Š. Gustainis šį pasiūlymą išvis atsiėmė“, – kalbėjo V. Gapšys.

V. Gapšys, E. Genio/LRT nuotr.

Komandiruotė buvo suplanuota anksčiau nei teismo posėdis

Prasidėjus teismo posėdžiui, G. Steponavičiaus advokatas pareiškė, kad jo ginamojo nėra, mat jis yra išvykęs į tarnybinę komandiruotę.

„Tai yra tik pirmas posėdis, prašau nagrinėti man nedalyvaujant, jeigu įmanoma“, – G. Steponavičius prašymą perdavė jo advokatas.

Anot jo, G. Steponavičiaus komandiruotė į Helsinkį, kuri patvirtinta Seime, buvo suplanuota dar iki tos dienos, kai buvo paskelbta apie pirmąjį posėdį.

Prokuroras Justas Laucius tvirtino, kad bylos nebus galima nagrinėti, nedalyvaujant G. Steponavičiui, kuriam tyrimo metu nėra paskirta jokia kardomoji priemonė. Šiam kaltinamajam nėra paskirta jokia kardomoji priemonė.

Teismas nusprendė padaryti pertrauką, kol į Lietuvą iš komandiruotės grįš G. Steponavičius. Kitą posėdį nutarta surengti penktadienį 13 val.

Prokuroras netiki, kad G. Steponavičius slapstysis

„MG Baltic“ bylą kuruojantis prokuroras V. Laucius po teismo posėdžio teigė nenorintis spėlioti, kiek galėtų užtrukti bylos nagrinėjimas ir ar ją kaltinamieji vilkins.

„Aš ne aiškiaregis, kiek ji truks, negaliu atsakyti“, – teigė J. Laucius.

Prokuroras tvirtino neturintis duomenų, kad G. Steponavičius į posėdį galėjo neatvykti dėl nesvarbių priežasčių.

Paklaustas, kodėl G. Steponavičiui nebuvo skirta jokia kardomoji priemonė, prokuroras aiškino, kad šiuo atveju nebuvo duomenų, jog kaltinamasis galėtų slėptis.

„Kardomosios priemonės skiriamos tada, kai yra tam pagrindai. Tikimybė, kad šiuo metu šios kadencijos Seimo narys slapstysis ar bėgs nuo ikiteisminio tyrimo ar teismo, yra minimali, ar praktiškai jos nėra, tai priėmėmė sprendimą, kad nereikia šiam žmogui“, – aiškino J. Laucius.

Negailėjo kritikos NSGK tyrimui

E. Masiulis po teismo posėdžio teigė tikintis, kad kiti posėdžiai vyks sklandžiau.

„Kuo mažiau pertraukų, tuo geriau. Reikia dirbti. Bet matome, kad iš tikrųjų labai daug yra bylos dalyvių ir, kai [...] kažkuris numatytu laiku į tą valtį neatsisėdo, kyla pasekmės. Noriu palinkėti, kad atidėtas posėdis įvyktų ir visi bylos dalyviai atvyktų“, – žurnalistams sakė vienas bylos kaltinamųjų.  

E. Masiulis, E. Genio/LRT nuotr.

Paklaustas, ar prašė G. Steponavičiaus neatvykti į teismo posėdį ar bent žinojęs, kad politikas negalės dalyvauti posėdyje, E. Masiulis atkirto, kad jam teisėsauga neleidžia bendrauti su G. Steponavičiumi, tad jis jokių ryšių su buvusiu kolega neturi jau dvejus metus.

Korupciniais nusikaltimais kaltinamas buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis, paklaustas, ar iš jo galima laukti skandalingų žinių, bedė pirštu į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto parlamentinį tyrimą, kuriame be „MG Baltic“ linksniuojamas ir jis pats.

„Teismas yra ta vieta, kur bus vykdomas teisingumas ir aš manau, kad būtent čia, būtent teisinėmis priemonėmis, laikantis įstatymo, bus įrodinėjamas kaltumas arba nekaltumas. Visa tas laikotarpis nuo kovo mėnesio, kada buvo baigtas ikiteisminis tyrimas, iki dabar, patikėkite, buvo niekam nelengvas. Bet aš manau, kas Seimas, Seimo komitetas, vykdydamas tyrimą, peržengė savo kompetencijos ribas ir pradėjo iš dalies vykdyti teisingumą, kas, pagal Konstituciją, priklauso teismui“, – pažymėjo E. Masiulis.

„Jeigu tikslas yra, artėjant teismo procesui, suformuoti, sustiprinti visuomenės opiniją, kad iš tikrųjų įvyko baisūs dalykai, tai natūralu, kad ir mano pavardė yra minima, bet pati išvada yra paremta suklastotais dokumentais, nes yra faktinių neatitikimų, kurie yra įrašyti VSD pažymoje“, – parlamentinį tyrimą kritikavo E. Masiulis.

Kaltinamasis teigė, kad šiuo metu koncentruojasi į gynybą, siekdamas įrodyti savo nekaltumą.

„Aš laikausi labai aiškios nuostatos – kada prasidės teismas, kada turėsiu galimybę pirmiausiai teisme pateikti savo vertinimus, tada labai mielai pasidalinsiu su savo vertinimais“, – teigė E. Masiulis, paklaustas, kaip vertina žiniasklaidoje paviešintus jo ir „MG Baltic“ atstovų pokalbius.

Gresia laisvės atėmimas

Ikiteisminio tyrimo metu apklausta daugiau nei 150 asmenų, tarp kurių – ir praėjusios bei šios kadencijos Seimo nariai, keletas buvusių ministrų, Europos Parlamento narių. Atlikta daugiau nei 30 kratų. 

Įtariama, kad politikai, imdami kyšius iš „MG Baltic“, palaikė ar inicijavo koncernui palankius sprendimus Seime bei kitose valstybės institucijose, taip pat darė poveikį nulemiant viešųjų pirkimų laimėtojus. Kaltinimai byloje pareikšti penkiems fiziniams asmenims, iš kurių keturi yra buvę ar esami parlamentarai, taip pat trims juridiniams asmenims. Visi įtariamieji savo kaltę neigia. 

Kaltinamiems politikams ir verslininkams gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų, verslo koncernas ir politinės partijos gali gauti baudą, sulaukti veiklos apribojimo ar net likvidavimo. 

Bylą nagrinėja trijų teisėjų – Jurgitos Kolyčienės, Ugniaus Trumpulio ir Nijolės Žimkienės – kolegija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt