Naujienų srautas

Lietuvoje2018.06.07 11:05

Prezidentė apie NSGK tyrimą: Seimas turėtų imtis veiksmų, ne tik išreikšti politinę nuomonę

„Pritarimas NSGK tyrimo išvadoms – tik politinė Seimo nuomonė. Svarbu, kad po šio tyrimo matytume konkrečius darbus (...), nes jei tik bus sukelti lūkesčiai ir nebus jokių rezultatų, matysime tik lūkesčių šukes. Todėl labai tikiuosi, kad be Seime išreikštos politinės nuomonės, matysime ir konkrečius pasiūlymus“, – interviu LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri Vilniuje atidaro tarptautinį moterų politikos lyderių susitikimą „Jau laikas: 100 priežasčių veikti!“.

Prezidentės iniciatyva birželio 6–8 dienomis Vilniuje susitinka per 300 politikių, verslo, tarptautinių ir visuomeninių organizacijų atstovių iš daugiau nei 90 pasaulio šalių. D. Grybauskaitės teigimu, nors moterų padėtis Lietuvoje nėra blogiausia, susiduriame su tomis pačiomis problemomis, kaip ir visas pasaulis.

– Šiandien atidarote tarptautinį renginį „Jau laikas: 100 priežasčių veikti!“. Kokie klausimai, kokios pagrindinės temos bus aptariamos?

– Pirmiausia, mūsų kvietimu, mėginome kartu su Lietuvos Seimu suorganizuoti didžiulį renginį, kuriame bus ir speciali pasaulio parlamentarių organizacija, kuri kasmet susitinka. Šimtmečio proga pasiūlėme Lietuvą [norėdami] parodyti, kad Lietuvos moterys vienos pirmųjų Europoje išsikovojo teisę balsuoti. Ir dėl to Lietuvoje, palyginti su kitomis šalimis, yra tikrai gera padėtis.

Lietuvoje sulauksime garbingų viešnių: Maltos prezidentės, buvusios Latvijos vadovės, Belgijos karališkosios šeimos atstovės, Panamos ir Irano viceprezidenčių – taigi svečiai tikrai bus įspūdingi.

O kalbėsime apie daug ką: pirmiausia, apie tai, kokios yra globalios [moterų teisių] problemos, o jos tokios pačios, kaip ir Lietuvoje: darbo užmokesčio atotrūkis, smurtas artimoje aplinkoje, išslavinimas, aukščiausių pozicijų užėmimas tiek politikoje, tiek versle. Taip, tie skirtumai išlieka tiek pasaulyje, tiek Europoje, tiek Lietuvoje. Nesame blogiausioje padėtyje, bet skirtumas [tarp lyčių] faktiškai, nors ir abiem lytims įstatymai lygūs, išlieka.  

Pasidalinimas patirtimi išlieka aktualus, kaip ir susipažinimas, galimybė pasimatyti, aptarti bendrus veiksmus, savo patirtį. [Tokie forumai] yra unikalūs ir mes labai džiaugiamės, kad toks garbingas moterų lyderių būrys bus Lietuvoje.

– Prezidente, šiek tiek užsiminėte, bet apskritai, jūsų pastebėjimu, kaip Lietuvos moterų padėtis atrodo šiame tarptautiniame, globaliame kontekste?

– Mes visada labiau savikritiškos, norime, kad viskas atrodytų daug geriau, bet, pavyzdžiui, darbo užmokesčio atotrūkis tarp vyrų ir moterų pagal ES vidurkį yra 16 proc., o pas mus – 14 proc., tai reiškia, kad [mūsų šalyje] padėtis šiek tiek geresnė. Gal kiek mažiau moterų Lietuvoje veikia politikoje, ypač dabar Seime, – jų yra tik 21 proc., Europos vidurkis – apie 30. [Tad Lietuvoje jų] šiek tiek mažiau.

Aukštas pozicijas versle užimančių moterų kol kas pas mus taip pat nėra daug, nors vidutiniame valdymo lygmenyje jų yra tikrai pakankamai. Išsilavinimo prasme lietuvės moterys taip pat dažniau yra išsilavinusios negu vidurkis Europoje. Taigi padėtis lyg ir nebloga, nors labai norime, kad ji gerėtų, kad skirtumų mažėtų, ir visi būtų lygiaverčiai valstybės piliečiai. Skirtumai visiškai nepagrįsti įstatymais, nes įstatymai traktuoja visus vienodai ir įpareigoja, pavyzdžiui, mokėti vienodą darbo užmokestį, bet vis vien de facto darbo užmokesčio atsilikimas išlieka.    

 
rawpixel/Unsplash nuotr.

– Grįžkime prie vidaus aktualijų. Seimas patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto tyrimo išvadas dėl neteisėto poveikio politiniams procesams. Politinės korupcijos byla keliauja į teismą. Kaip jūs vertinate šiuos didelį rezonansą sukėlusius įvykius?  

– Be jokios abejonės, procesai, kurie vyko per paskutinius keletą metų, yra rezonansiniai. Būtent mūsų teisėsaugos ir žvalgybos institucijų dėka net trys didelės politinės korupcijos bylos nukeliavo į teismą ir tai yra sveikintinas rezultatas. O Seime vyko jau politinis šių procesų tyrimas, parlamentarai naudojosi medžiaga, kuri buvo pateikta žvalgybos ir teisėsaugos, todėl jokių teisinių pasekmių jų tyrimas neturi ir tai – tik politinė Seimo nuomonė.

Svarbu, kad po šio tyrimo matytume konkrečius darbus: konkrečius teisinius pasiūlymus, kaip užkardyti, kaip taisyti kažkuriuos įstatymus, galbūt – kaip sugriežtinti kai kuriuos dalykus, nes jei tik bus sukelti lūkesčiai ir nebus jokių rezultatų, matysime tik lūkesčių šukes. Todėl labai tikiuosi, kad be Seime išreikštos politinės nuomonės, matysime ir konkrečius pasiūlymus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi