Lietuvoje

2018.06.01 17:23

Skelbiami NSGK tyrimo išvadų priedai: įvardytos politikams įtaką dariusios devynios verslo grupės

15min.lt2018.06.01 17:23

Trečiadienį patvirtinęs tyrimo dėl politikų ir verslo ryšių išvadas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) penktadienį skelbia išvadų priedus. Juose komiteto iš Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) gauti dokumentai bei komitete apklaustų asmenų liudijimų protokolai.

Kartu komitetas skelbia ir gautas schemas, rodančias ryšius tarp politikų ir verslininkų. Tiesa, jose neminimi konkretūs įmonių ir partijų pavadinimai, todėl ne visuomet pavyksta atpažinti, apie kurias konkrečiai politines jėgas kalbama. Taip pat skelbiama paties komiteto sudaryta schema, kurioje minimos visos verslo grupės, apie kurias komitetas gavo duomenų. Tiesa, neslepiama, kad šioje schemoje metai gali būti nurodyti netiksliai.

Schemoje minimos įmonės „Avia Baltica“, „Rubicon group“/Icor, „Vikonda“, „Dujotekana“, „Nukem Technologies“, „Vilniaus prekyba“, „Arvi“, „Lietuvos rytas“ ir „MG Baltic“. Nurodoma, kad visi šie verslo subjektai bandė daryti įtaką įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžioms bei savivaldai.

NSGK pirmininkas Vytautas Bakas dar trečiadienį specialioje 15min laidoje tyrimo išvadoms aptarti sakė, kad paviešintuose dokumentuose bus minimi ne tik tie verslo subjektai, kurie jau paminėti išvadose. Pastarosiose daugiausia dėmesio skirta „MG Baltic“, „Rosatom“ ir „Vilniaus prekybai“. „Yra dalis išslaptintoje informacijoje ir apie kitas verslo grupes“, – teigė V. Bakas.

Tačiau, anot jo, komitetas nustatė, kad „MG Baltic“ įtaka buvo svarbiausia. Kaip jau skelbta, Tyrimo išvadose labiausiai kliūva koncernui „MG Baltic“ ir rusiškai bendrovei „Rosatom“. Abi šios įmonės vadinamos grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui ir turinčiomis bendrų tikslų Ignalinos atominės elektrinės uždarymo procese. Taip pat minima „Vilniaus prekyba“, neįvardijant pavadinimų aprašoma neteisėta žiniasklaidos grupių veikla, politinių partijų bandymai apeiti finansavimo barjerus steigiant, darant neteisėtus susitarimus su neįvardijamomis verslo grupėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.