Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.31 15:28

Prokuratūra dėl CŽA kalėjimo spręs išanalizavusi EŽTT sprendimą ir jo motyvus

ELTA 2018.05.31 15:28

Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) paskelbus sprendimą palestiniečio Abu Zubaydaho byloje prieš Lietuvą, Generalinė prokuratūra sprendimus dėl tolesnės tebevykstančio ikiteisminio tyrimo eigos priims tik išsamiai susipažinusi su oficialiu EŽTT sprendimo dokumentu bei tokį teismo sprendimą lėmusiais motyvais.

„Lietuvos prokuratūra aktyviai bendradarbiavo su EŽTT nagrinėjant šio asmens ieškinį, šio teismo prašymu teikė informaciją, susijusią su atliekamu ikiteisminiu tyrimu. Apie Lietuvoje atliekamą ikiteisminį tyrimą Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis kalbėjo ir į teisėjų klausimus atsakė 2016 m. birželio 28–29 dienomis vykusio EŽTT posėdžio metu“, – teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.

Ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną ir piktnaudžiavimo atliekamas Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente. Iki šiol įtarimai šiame ikiteisminiame tyrime niekam nepareikšti.

2015 m. pradžioje ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo atnaujinus ir sujungus jį su 2014 m. vasarį pradėtu tyrimu dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, tarptautinės teisinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas valstybes. Iš kai kurių valstybių buvo gauti atsakymai, tačiau jokių reikšmingų tyrimui duomenų iki šiol nėra gauta.

2016 m. vasarą kalbėdamas EŽTT posėdyje Strasbūre generalinis prokuroras E. Pašilis informavo teismą, kad po cenzūruotos JAV Senato versijos paskelbimo 2014 m. rudenį Lietuvos prokuratūra kreipėsi į JAV prašydama pateikti papildomos informacijos dėl spėjamo asmenų kalinimo Lietuvoje ar gabenimo per šalį, bet iš JAV Teisingumo departamento buvo gautas atsakymas, kad JAV neturi galimybių gauti prašomos informacijos ir įvykdyti teisinės informacijos prašymus.

Kadangi dalis ikiteisminio tyrimo medžiagoje esančios informacijos, įstatymų nustatyta tvarka yra pripažinta valstybės ar tarnybos paslaptimi, detalesnė nei paskelbta informacija apie šio tyrimo eigą, apie išsiųstus teisinės pagalbos prašymus, jų kiekį, gautus atsakymus, kitą gautą informaciją, atliekamus procesinius veiksmus ar šio tyrimo rezultatus neteiktina ir neskelbtina.

Kaip ELTA jau skelbė, šiuo metu Gvantaname kalintys du įtariamieji padavė Lietuvą ir Rumuniją į Europos Žmogaus Teisių Teismą, tvirtindami, kad nuo 2004 iki 2006 metų buvo laikomi vadinamuosiuose CŽA „juoduosiuose objektuose“.

Lietuva buvo pripažinta kalta dėl to, kad jos teritorijoje nuo 2005 metų vasario iki 2006 metų kovo veikė slaptas CŽA kalėjimas, kuriame tuo metu buvo neteisėtai įkalintas aukšto rango palestiniečių „Al Qaeda“ operatyvininkas Abu Zubaydahas.

Teismas nusprendė, kad tiek Lietuva, tiek Rumunija pažeidė įtariamųjų teises pagal Europos žmogaus teisių konvenciją.

Abi šalys įpareigotos nukentėjusiais pripažintiems vyrams sumokėti po 100 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi