Lietuvoje

2018.05.31 15:20

Strasbūro teismas: Lietuvoje veikė „violetinis“ CŽA kalėjimas

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2018.05.31 15:20

Ketvirtadienį Strasbūro teismas paskelbė sprendimą, kad Lietuvoje ir Rumunijoje slapta veikė Centrinės žvalgybos agentūros kalėjimai. Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, Lietuva turi galimybę skųsti teismo sprendimą.

„Sprendimas yra, jis yra labai plačios apimties, 300 lapų, mes tikrai svarstysime ir analizuosime situaciją, labai išsamiai susipažinsime. Bet mes turime galimybę sprendimą skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiajai kolegijai. Bet kol kas sprendimo nesame priėmę“, – BNS sakė E. Jankevičius.

Anot jo, EŽTT sprendimo apskundimui Lietuva turi tris mėnesius.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad Lietuva svarstys galimybę skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismo  sprendimą, kuriuo pripažinta, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽA kalėjimas. Tai jis sakė per vyriausybės valandą Seime.

„Susipažinę su argumentais, matyt, svarstysime tokią galimybę (skųsti sprendimą – LRT.lt), nes mūsų nacionalinės institucijos nesurado įrodymų, dar kai kurie tyrimai nėra baigti, kad būtų galima konstatuoti tokį faktą. 

Kai turėsime galutinį sprendimą, aišku, kils ir atsakomybės klausimai, nes tai paliečia valstybės prestižą. Palaukime galutinių sprendimų, o atsakymus matyt turėtų pateikti tuometiniai šalies vadovai“, – kalbėjo premjeras.

Pasak jo, naujų tyrimų dėl kalėjimo Lietuvoje nereikia.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuva privalės vykdyti EŽTT sprendimą, nes yra įsipareigojusi Europos žmogaus teisių konvencijai. 

Pasak D. Grybauskaitės, sprendimas nėra palankus ir reputacinė žala jau padaryta.

Skundą prieš Lietuvą yra pateikęs Saudo Arabijoje gimęs palestinietis Abu Zubaydah. Jis šiuo metu kalinamas JAV Gvantanamo bazėje.

EŽTT įpareigojo Lietuvą A. Zubaydah išmokėti 130 tūkst. eurų.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas BNS teigė, kad artimiausiame posėdyje svarstys galimybę atnaujinti tyrimą dėl CŽA kalėjimo Lietuvoje.

47-erių A. Zubaydah, kuris įtariamas Rugsėjo 11-osios išpuolių organizavimu, skunde nurodo, kad 2005–2006 m. jis kalintas slaptame tardymo centre, kuris, jo teigimu, buvo Lietuvoje. Vyras tvirtina, jog Lietuva leido JAV žvalgybos pareigūnams jį kankinti įvairiomis psichologinio ir fizinio smurto formomis, jis buvo atkirstas nuo išorinio pasaulio. 

Lietuvos vyriausybė atmeta spėjimus, kad šalyje galėjo veikti slaptas kalėjimas. 2014 m. JAV Senatas paviešino ataskaitą apie įtariamų teroristų kankinimus slaptuose kalėjimuose. 

Nors ataskaitoje Lietuvos vardas tiesiogiai neminimas, A. Zubaydah advokatė tikina, kad Lietuvoje veikė dokumente violetiniu vadinamas centras. 

A. Zubaydah EŽTT yra laimėjęs bylą prieš Lenkiją, kuri įpareigota sumokėti 130 tūkst. eurų. Panašių kaltinimų kaip Lietuva yra sulaukusi ir Rumunija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt