Lietuvoje

2018.05.29 18:27

Žiniasklaidą siūloma įpareigoti nevartoti „savižudybes romantizuojančių apibūdinimų“

ELTA2018.05.29 18:27

Seimui siūloma papildyti Visuomenės informavimo įstatymą nuostatomis, kuriose būtų nustatyti reikalavimai informacijai savižudybių tema.

Jeigu Seimas pritartų, viešosios informacijos rengėjai ir (ar) skleidėjai būtų įstatymų lygmeniu įpareigoti, skelbiant apie savižudybes ar bandymus nusižudyti, „neskatinti savižudiško elgesio visuomenėje, neskelbti savižudybės ar bandymo nusižudyti motyvų, priemonių bei būdų, netraktuoti savižudybės kaip tinkamo kokios nors problemos sprendimo būdo ar kaip savaime suprantamo, kasdieninio fakto“.

Seimas antradienį po pateikimo pritarė tokiam Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo projektui, kurį pristatė Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas. Už šį projektą po pateikimo balsavo 56 Seimo nariai, 1 buvo prieš, susilaikė 26 parlamentarai. Į Seimo posėdžių salę projektas turėtų sugrįžti birželio 21 d.

Seimui pritarus, įstatyme taip pat būtų įrašytas įpareigojimas „nevartoti savižudybes romantizuojančių apibūdinimų, neskelbti vaizdo medžiagos, kurioje būtų vaizduojamas savižudybės procesas ar bandantis nusižudyti, nusižudęs žmogus“. Skelbiant tokią informaciją, būtų privalu pranešti apie „esamas emocinės ir psichologinės pagalbos galimybes bei pagalbos sau grupes nusižudžiusiųjų artimiesiems“.

Tikimasi, kad toks įstatymo pakeitimas iš esmės prisidės prie kovos su dideliu savižudybių skaičiumi Lietuvoje, įtvirtins įstatymu pareigą viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams laikytis minėtų reikalavimų.

Šiuo metu įstatymų lygmeniu reikalavimų skelbtinai informacijai savižudybių tema nėra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.