Lietuvoje

2018.05.30 11:01

Sąjūdžio istoriją primena ir dešimtys tūkstančių nuotraukų

LRT.lt 2018.05.30 11:01

Sąjūdžio gyvavimo laikotarpiu buvo padaryta dešimtys tūkstančių nuotraukų, tad jos – puiki galimybė prikelti praeitį, portalui LRT.lt sako fotografas Paulius Lileikis. „Tikiuosi, kad jaunajai kartai, nemačiusiai šių įvykių, bus lengviau suprasti to meto istoriją, o išgyvenusiems šiuos įvykius atgims maloni nostalgija“, – viliasi LRT vyksiančios parodos, skirtos Sąjūdžio 30-mečiui, iniciatorius P. Lileikis.

Spaudos fotografo Pauliaus Lileikio inicijuojamai parodai „Sąjūdžiui 30“ nuotraukos buvo išrinktos iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, kuris yra sukaupęs didžiulę to meto fotografijų kolekciją.

„Atrinkti 30 geriausiųjų buvo tikras iššūkis. Tuo laikotarpiu buvo padaryta dešimtys tūkstančių nuotraukų, todėl tokios parodos – puiki proga padaryti inventorizaciją ir prikelti praeitį. Atrinktos nuotraukos žymi ir atspindi reikšmingiausius to meto įvykius, tačiau atkreipiau dėmesį ir į vizualinį aspektą“, – pasakoja P. Lileikis.

Daugelyje fotografijų matomi pirmųjų Sąjūdžio metų mitingai, vėliavos, žmonės su plakatais, tačiau buvo siekiama išvengti per dažnai pasikartojančių motyvų. „Vaizduojama daug bendrų vaizdų, tačiau norėjosi, kad paroda būtų marga, kuo daugiau įvairovės“, – teigia parodos iniciatorius.

Nemaža dalis parodos nuotraukų yra darytos fotometraštininko Viktoro Kapočiaus, o pirmąją Sąjūdžio nuotrauką įamžino neprofesionalus fotografas Jonas Česnavičius.

„Tai 1988 m. birželio 3-iosios nuotrauka, kurioje – žmonės, besirenkantys į Mokslų akademiją burti Sąjūdžio. Centrinis archyvas šios nuotraukos neturėjo, tad ją teko perfotografuoti iš Sąjūdžio būstinės ir išdidinti“, – pasakoja P. Lileikis.

Pats P. Lileikis 1988 m. dirbo fotografu Klaipėdos miesto Persitvarkymo Sąjūdžio laikraštyje „Mažoji Lietuva“ ir kartu su dabartiniu Susisiekimo ministerijos viceministru Ričardu Degučiu ir žurnalistu Ryčiu Staseliu leisdavo laiką Sąjūdžio būstinėje, fotografuodavo Sąjūdžio posėdžius.

„Tikiuosi, kad jaunajai kartai, nemačiusiai šių įvykių, bus lengviau pajusti to meto istoriją, o išgyvenusiems šiuos įvykius atgims maloni nostalgija“, – viliasi P. Lileikis.