Lietuvoje

2018.05.28 16:39

Apleistas Trijų kryžių paminklas sostinėje atsinaujins

LRT.lt 2018.05.28 16:39

Ant Trijų kryžių kalno esantis įspūdingo dydžio iš toli matomas paminklas netrukus vėl bus ryškiai baltas. 12 metrų aukščio tautinės tapatybės ir pasipriešinimo okupacijai simboliu laikomas monumentas bus perdažytas per kelias savaites, teigiama Vilniaus savivaldybės pranešime.

„Prisiliesti prie istorijos atnaujinimo išties didelė garbė ir atsakomybė. Neslėpsime, darbų pradžia – jaudina, nes atnaujinsime tokį visai Lietuvai svarbų monumentą“, – teigia darbus vykdančios bendrovės „Grinda“ vadovas Kęstutis Vaicekiūtis.

Trijų kryžių kalno puošmenos paviršius, veikiamas laiko, saulės ir vėjo, bei besikeičiančių metų laikų buvo sutrūkinėjęs ir apipleišėjęs. Kai bus pastatyti 12 metrų aukščio pastoliai, pirmiausia bus pašalintas viršutinis pasenęs dažų sluoksnis, vėliau bus paminklo paviršius padengiamas išlyginamuoju remontiniu mišiniu ir perdažytas 2 kartus.

„Jeigu oras bus palankus, vieno iš sostinės simbolių atnaujinimo darbus planuojama užbaigti iki artėjančios  Lietuvos šimtmečio dainų šventės, dirbs apie 10 įmonės darbuotojų“, – teigia K. Vaicekiūtis. Darbų vertė – beveik 17 tūkst. eurų.

S. Žiūros nuotr.

Paskutinį kartą Trijų kryžių paminklas atnaujintas buvo prieš beveik 5 metus. Prieš kelerius metus buvo sutvarkytos ir prieigos prie paminklo – atnaujinti laiptai, sutvarkyti pėsčiųjų takai ir privažiavimai.

Trijų kryžių paminklas pagal lietuvių architektas ir skulptoriaus Antano Vivulskio projektą pastatytas 1916 metais, vėliau sovietmečius jis buvo nugriautas ir 1989 m. atstatytas. Paminklą sudaro sujungti trys balti gelžbetoniniai kryžiai.

Istorija pasakoja, kad ant Trijų Kryžių kalno kankinių mirtimi mirė septyni pranciškonai, kuriuos pagonys, didžiajam kunigaikščiui Algirdui nesant, pririšo prie kryžių ir nuo šio kalno numetė į upę. Tada kalnas ir gavo Trijų Kryžių vardą, nes šiam įvykiui atminti buvo pastatyti trys kryžiai, kurie iki šiol vis atnaujinami. Visgi yra istorikų, kurie teigia, kad  šie kryžiai, kitų miestų pavyzdžiu, pastatyti Magdeburgo teisių suteikimo Vilniui proga.