Lietuvoje

2018.05.28 15:42

Mitingavo „už“ ir „prieš“ Lietuvos žydų bendruomenės vadovybę

Ugnius Antanavičius, 15min.lt2018.05.28 15:42

Pirmadienį beveik šimtas Vilniaus žydų bendruomenės narių prie Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pastato Pylimo gatvėje surengė protesto mitingą. Jie pasisakė prieš, jų teigimu, nesąžiningai išrinktą LŽB pirmininkę Fainą Kukliansky ir neskaidrų pinigų skirstymą Lietuvos žydų bendruomenėje.

F. Kukliansky LŽB pirmininke buvo perrinkta 2017 m. gegužę. Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė, kad ji buvo perrinkta neteisėtai, nes rinkimų išvakarėse buvo apribotas Vilniaus žydų bendruomenei tenkantis balsų skaičius. LŽB tokį teismo sprendimą apskundė apeliacine tvarka.

Ginčo objektu tapo balandį priimtas Lietuvos žydų bendruomenės tarybos nutarimas, kad pirmininko rinkimuose visos regioninės žydų bendruomenės turės po vieną balsą. Iki tol balsų kvota skirstyta atsižvelgiant į konkrečios bendruomenės narių skaičių – pavyzdžiui, 500 narių vienijanti organizacija gaudavo penkis balsus, 2 tūkst. – 20 balsų.

Mitingą organizavo keli Vilniaus žydų bendruomenės valdybos nariai, jam leidimą suteikė Vilniaus miesto savivaldybė.

Proteste taip pat dalyvavo ir apie dešimt F. Kukliansky palaikančių LŽB narių, teigiančių, kad F. Kukliansky palaiko dauguma Lietuvos žydų, o Vilniaus žydų bendruomenė tiesiog nori pasinaudodama narių gausa įgyti didesnę valdžią sprendžiant Lietuvos žydams svarbius klausimus.

Į protestą atvyko ir abi puses palaikančių žmonių iš kitų Lietuvos miestų. Atmosfera buvo gana įtempta: abi protesto dalyvių grupės apsisvaidė abipusiais kaltinimais, bet prie fizinių veiksmų pereita visgi nebuvo. Protestą saugojo policijos ir saugos tarnybos atstovai.

Protesto metu buvo matyti tokie plakatai kaip „Skaidrumui – taip, švaistymui – ne“, „Žydams nereikia karalienės“, „Bendruomenė yra savivalda, o ne karalystė“ „LŽB nėra UAB „Kukliansky ir co“.

Protestuotojai: F. Kukliansky išrinkta neteisėtai

„Šiuo metu Lietuvos žydų bendruomenėje yra neteisėtai, nesąžiningai išrinkta vadovybė. Mes reikalaujame demokratinių, sąžiningų rinkimų“ , – žurnalistams sakė Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius.

Taip pat jis sakė norintis, kad vadovavimo LŽB klausimai būtų sprendžiami ne teisminiu keliu, o pačios bendruomenės viduje.

„Deja, mūsų prašymai yra neišgirstami. Todėl mes ryžtamės viešoms akcijoms, nes nematome, kaip kitaip galim susitarti“, – sakė S. Gurevičius.

Jo teigimu, LŽB pirmininko rinkimų tvarka 2017 m. buvo pakeista dėl mažos grupės F. Kukliansky palankių žmonių, kurie norėjo išlaikyti bendruomenės valdžią, o iš LŽB tarybos posėdžio jis kaip Vilniaus žydų atstovas buvo išlydėtas apsaugos.

„Ponia Kukliansky sukoncentravusi tiek pinigų skirstymo, tiek politinę valdžią vienose rankose. Ji yra pagrindinė, bet aplink ją dar yra dešimt ar penkiolika asmenų, atstovaujančių dešimt ar penkiolika asmenų. O Lietuvos žydai, deja, nėra niekaip atstovaujami Lietuvos žydų bendruomenės. Tai yra mūsų protesto esmė“, – sakė S. Gurevičius.

F. Kukliansky: protestuotojus kažkas sukurstė

F. Kukliansky palaikantys LŽB atstovai laikė plakatus „Gurevičiau! Nepavydėk! Nemeluok! Nevok!“, „Mes už bendruomenę“, „Panevėžys už Fainą ir demokratiją“ ir panašius.

Praėjus maždaug dvidešimčiai minučių nuo protesto pradžios, proteste pasirodė ir pati F. Kukliansky. Žurnalistams ji sakė, kad kritikų teiginiai dėl pakeistos pirmininko rinkimų tvarkos yra nepagrįsti.

„Pagal galiojančius įstatymus, visų asociacijų dalyviai turi po vieną balsą. Tai yra aiškus ir neginčijamas dalykas. Dėl to, kad kažkas iš tarybos pasiūlė laikytis įstatymų, aš jiems pritariau. Štai ir visas tvarkos pakeitimas. Ir kiekvienas teisininkas, kuris šiandien mane girdi, yra susipažinęs su Asociacijų įstatymu, tikrai jam neturėtų kilti jokie klausimai“, – sakė F. Kukliansky.

Taip pat ji teigė, kad protestuotojai sudaro mažą ne tik Lietuvos, bet ir Vilniaus žydų bendruomenės dalį, ir siūlė kreipti dėmesį į tai, kad daugelis Lietuvos žydų bendruomenių reiškia pasitikėjimą ja. Anot jos, dalis protestuotojų į Lietuvą atvyko neseniai, yra mažai susipažinę su Lietuvos situacija ir galimai yra suklaidinti.

„Mes gerai žinome Gėbelso metodus – daug kartų kartojamas melas tampa tiesa. (…) Aš jus užtikrinu – Lietuvos žydų bendruomenė ir toliau veiks. Ir nesvarbu, kad per televiziją rodys laidas su nepatikrintais faktais, kad kažkokios bobutės verks, kad jos negavo kažkokių išmokų, nors, mūsų duomenimis, jos tas išmokas gavo. Nejaugi aš visą šitą mesiu dėl šitos saujelės agresyviai nusiteikusių, kažkieno sukurstytų žmonių? Tikrai ne“, – sakė F. Kukliansky.

12 val. prasidėjus LŽB metinei ataskaitinei konferencijai, kai kurie protestuotojai ėmė svarstyti apie galimybę veržtis į LŽB patalpas, kurių duris saugojo apsauga. Vis dėlto galiausiai veiksmų nebuvo imtasi ir mitingo dalyviai išsiskirstė ramiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.