Lietuvoje

2018.05.26 19:39

Sunkiausia rasti globėjus neįgaliems vaikams

Savivaldybės tęsia valstybinių vaikų globos namų pertvarką. Alytaus rajono savivaldybė siekdama, kad nė vienas vaikas tokiuose namuose neaugtų, įkūrė globos centrą ir intensyviai ieško globėjų. Jiems bus teikiamos konsultacijos, psichosocialinė ir teisinė pagalba, taip pat globėjai skatinami ir finansiškai.

Alytaus rajono Miroslavo seniūnijos mobili grupė šį kartą lankė ne socialinės rizikos šeimas, bet suka į svečius pas ūkininkus Liną ir Joną Vertinskus. Ūkininkai užauginę du vaikus, turi šešis anūkus, į šeimą priėmė dar tris globotinius.

Pasak globėjų, vietos namuose pakanka, vaikai gyvena atskiruose kambariuose, gerai sutaria su visa šeima.

„Gaila pasidarė, kad jie atsidūrė tokioj situacijoj, kad liko skaityt be tėvų, todėl ir ryžomės“, – pasakojo trijų vaikų globėja Lina Vertinskienė.

Alytaus rajone 65 šeimos globoja 109 vaikus. Rajono savivaldybė siekia, kad nė vienas vaikas iš rajono neaugtų valstybiniuose globos namuose. Todėl skatina finansiškai – prie valstybės skiriamų 304 eurų, už kiekvieną vaiką paimtą globai moka papildomai po 300 eurų kas mėnesį.

Šiuo metu 15 vaikų, augančių valstybinėse  institucijose, dauguma jų su negalia, ieškoma globėjų – įkurtas globos centras. Jame globėjams bus teikiamos konsultacijos ir mokymai dėl įsivaikinimo, kitų socialinių klausimų, bus galima gauti kitas paslaugas.

„Pagalbos labiausiai reikia tada, kai vaikui prasideda paauglystė. Tie vaikučiai nesusitvarko su savo jausmais, jiems labiausiai reikia psichologo pagalbos, o kartais ir psichiatro. Pagrindinės sąlygos, kad taptų globėjais, tai yra, kad būtų neteisti, iki 65 metų amžiaus, gyventų ne tik iš tų pinigų, gaunamų iš valstybės, turėtų nuosavą būstą“, – sakė Alytaus rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Snieguolė Sakalauskienė.

Pasak savivaldybės atstovų, sunkiausia rasti globėjų vaikučiams su negalia. Nors prie iš valstybės gaunamų 304 eurų taip pat numatytos  išmokos nuo 350 iki 500 eurų kas mėnesį. Taip pat globėjus žadama ir įdarbinti –  būtų mokamas darbo užmokestis.

„Tai yra galimybė susieti savo globos veiklą su darbiniais santykiais, tiesiog įsidarbinti, ir manau, kad tai dar labiau paskatins, kad tie likusieji 15 vaikučių būtų paimti į šeimas“, – kalbėjo Alytaus rajono vicemeras Arvydas Balčiūnas.

Lietuvoje globos namuose gyvena apie 3 tūkst. vaikų. Valstybinių namų pertvarka vykdoma nuo 2014 m. Globos įstaigos iki 2020 m. turi persitvarkyti į bendruomeninius vaikų globos namus, kur gyventų daugiausia po 8–10 vaikų, arba vaikams būtų surasti globėjai.