Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.26 12:37

Lietuva sveikina valstybingumo 100-metį mininčią Gruziją

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.05.26 12:37

Gruzija šeštadienį mini valstybingumo 100-metį. 1918-ųjų gegužės 26-ąją šalyje paskelbta Nepriklausomybės deklaracija.

100-mečio išvakarėse darbo vizito į Gruziją atvykusi prezidentė Dalia Grybauskaitė jau penktadienį susitiko su šios valstybės prezidentu Georgijumi Margvelašviliu. Susitikime aptartas dvišalių ryšių stiprinimas, šios valstybės europinė ir transatlantinė integracija.

Kaip pranešė prezidentūra, D. Grybauskaitė taip pat priminė, kad šiemet minimas ir Rusijos agresijos prieš Gruziją dešimtmetis, ir pakartojo, kad Lietuva remia šios šalies suverenumą ir teritorinį vientisumą. Lietuva griežtai smerkia Abchazijos ir Pietų Osetijos aneksiją.

Oficialiame D. Grybauskaitės sveikinime Gruzijos prezidentui G. Margvelašviliui linkima visokeriopos sėkmės ir klestėjimo, taikos ir vienybės metų.

„Mūsų šalys per pastaruosius tris dešimtmečius daug pasiekė ir dar daug nuveiks drauge dirbdamos dėl savo valstybių ateities kaip artimos draugės ir sąjungininkės. Dėl to Lietuva toliau nuosekliai rems visapuses jūsų šalies įgyvendinamas reformas, pastangas stiprinti demokratišką valstybę ir visuomenę siekiant tolesnio artėjimo su Europos ir transatlantinės bendruomenės valstybėmis“, – rašoma sveikinime, kurį šeštadienį išplatino prezidentūra.

R. Dačkaus nuotr.

Premjeras Saulius Skvernelis, sveikindamas Gruziją 100-mečio proga, taip pat žadėjo paramą šaliai žengiant europiniu keliu.

„Džiaugiuosi matydamas, kad mūsų šalių dialogas ir tarpusavio bendradarbiavimas kiekvienais metais vis stiprėja. 2018–ieji ypatingi ir Lietuvai, švenčiančiai valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Jūsų šalis gali tikėtis tvirtos Lietuvos paramos Sakartvelo teritoriniam vientisumui ir jos europiniams bei transatlantiniams siekiams. Bendromis pastangomis mes toliau ieškosime būdų, kaip plėtoti dvišalius santykius ir padėti Sakartvelui žengti europiniu keliu“, – sakoma premjero sveikinime.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo sveikinime pabrėžė, kad „lietuviai džiaugiasi galimybe Gruziją vadinti Sakartvelu, tačiau dar labiau džiaugiasi ir didžiuojasi galėdami sakartveliečius vadinti savo draugais“.

„Laisvės, demokratijos, tautos orumo vertinimas suartino lietuvius ir sakartveliečius. Linkiu, kad mūsų šalys niekada nepristigtų jėgų kovoti už šias vertybes ir viena kitą remtų šiame kelyje“, – sveikinime teigė užsienio reikalų ministras.

Vilniuje Gruzijos 100-mečio proga raudonai nušvito Mindaugo, Žaliasis ir Baltasis tiltai bei Trijų Kryžių paminklas.

„Ypatingai smagu pasveikinti draugišką Sakartvelo su gražiu 100-mečiu jubiliejumi, kurį ir mes patys taip neseniai atšventėme. Linkiu Sakartvelo žmonėms kad šventė, kaip ir Vilniuje, suvienytų tūkstančius meile savo šaliai plakančių širdžių. Didžiuojamės ilgamete miestų giminyste ir taip simboliška, kad Vilniuje turime Tbilisio skverą, o Tbilisyje – Vilniaus. Tikime, kad vilniečių ir draugų iš Sakartvelo bičiulystė kartu pasitiks dar ne vieną laisvą ir nepriklausomą šimtmetį“, – sveikinime sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

K. Mačiūno nuotr.

Modernioji Gruzija ėmė kurtis po chaotiškų 1917-ųjų, kai tuometę carinę Rusiją, kurios sudėtyje buvo ir Gruzija, sukrėtė kelios revoliucijos. Iki visiško atsiskyrimo Gruzija buvo ir tik mėnesį gyvavusios Užkaukazės Demokratinės Federacinės Respublikos, kurią sudarė Gruzija, Armėnija ir Azerbaidžanas, dalimi. Tačiau regione nesibaigiant konfliktams, 1918-ųjų gegužės 26-ąją Gruzijos Nacionalinė taryba paskelbė visišką nepriklausomybę.

Visgi naujai gimusi respublika gyvavo neilgai, nes po beveik trejų metų buvo okupuota Raudonosios armijos ir įtraukta į Sovietų Sąjungos sudėtį.

Gruzinus su valstybingumo 100-mečiu šeštadienį Tbilisyje sveikina Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Suomijos, Slovakijos ir Armėnijos vadovai, taip pat Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris.

Neseniai Lietuvoje greta įprasto Gruzijos įteisintas ir originalus šalies vardas – Sakartvelas.

Gegužės 24 dieną atsakydamas į Lietuvos sprendimą Sakartvelas oficialiai įteisino autentišką mūsų šalies pavadinimą kartvelų kalboje – nuo šiol vietoj anksčiau naudoto „Litva“ pavadinimo sakartveliečiai naudos autentišką Lietuvos pavadinimą. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi