Lietuvoje

2018.05.25 11:06

Prokurorai I. Strazdauskaitės budelių bylą perduoda į teismą

Vytenis Miškinis, 15min.lt2018.05.25 11:06

Penktadienį Generalinė prokuratūra pranešė apie teismui perduodamą Ievos Strazdauskaitės žudikų bylą.

Kaip skelbia prokuratūra, šioje byloje 5 asmenims pateikti kaltinimai dėl plėšimų ir brutalaus jaunos merginos nužudymo.

Žinoma, kad trys įtariamieji – Karolis, Leonas ir Mantas Bieliauskai. Tai pusbrolių trijulė, jie nuo sulaikymo teisingumo laukia už grotų.

„Emociškai ši istorija paveikė ne tik aukos artimuosius, bet ir visą visuomenę bei pačius pareigūnus“, – sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Rimvydas Valentukevičius.

Teismui su penkiais kaltinamaisiais perduodamą bylą nagrinės Kauno apygardos teismas. Be pusbrolių Bieliauskų įtariami dar du asmenys – vienas iš jų turėjo realizuoti pagrobtą I. Strazdauskaitės „Audi“, kitas prisidėjo prie 2016 m. įvykdyto latvio automobilio pagrobimo.

Nužudė itin žiauriai

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis, pusbroliams Bieliauskams pateikti įtarimai dėl nužudymo itin žiauriai, ji buvo uždaužyta kastuvu.

Vienas iš trijų pusbrolių prisipažįsta įvykdęs nužudymą, kiti du ginasi, kad tik buvo šalia, tačiau mirtinų smūgių nesudavė. Kaip iš tiesų viskas įvyko, spręs teismas.

„Drąsiai galime teigti, kad trys įtariamieji subūrė organizuotą grupę vedami Karolio Bieliausko ir 2017 kovo mėnesio 5 dieną išsirinkę prabangų automobilį, inscenizavo eismo įvykį, trenkėsi į dešinį I. Strazdauskaitės automobilio šoną.

Įtariamieji, naudodami fizinę prievartą, išgabeno jos automobilį ir pasišalino, į I. Strazdauskaitę įgrūdę į savo automobilio bagažinę vežiojo po tam tikras nustatytas vietas, o tada sutarę ją nužudė ir užkasė lavoną“, – kalbėjo R. Kiškis.

Vienas iš trijų pusbrolių prisipažįsta įvykdęs nužudymą, kiti du ginasi, kad tik buvo šalia, tačiau mirtinų smūgių nesudavė. Kaip iš tiesų viskas įvyko, atsakys teismas.

„Gynybines versijas, turėdami teisę tai daryti, pateikinėja įvairias. Kaltę asmuo, kuris žudė, pripažįsta. Betarpiškai dalyvavę nužudyme kaltę pripažįsta iš dalies, jie neneigia paties buvimo nužudymo vietoje fakto, bet kitaip vertina negu įstatymas vertina savo veiksmus", – sakė R. Kiškis.

Jokių siūlo galų

Pareigūnai džiaugėsi gana greit susekę įtariamuosius, nors dingus I.Strazdauskaitei, jokių siūlo galų neturėjo.

„Didžiausias sudėtingumas tas, kad jokių pirminių konkrečių versijų nebuvo visai. Patys puikiai pamenate, reikėjo išanalizuoti didelį kiekį video medžiagos ir kitos informacijos", – sakė R.Kiškis.

Jis padėkojo žmonėms siuntusiems vaizdo registratoriais užfiksuotą medžiagą, ji svariai padėjo nustatant įvykio aplinkybes.

„Pakankamai greitai, po trijų dienų nustatėme įtariamuosius“, – sakė R. Kiškis. – Buvo mestos didelės pajėgos, tiek Kauno, tiek Kriminalinės policijos biuro, tiek kitų apskričių pareigūnai, dalyvavo keli šimtai pareigūnų."

Jis paminėjo, kad iki paskutinės sekundės tikėtasi I. Strazdauskaitę rasti gyvą. Nustačius įtariamuosius jie dar maždaug parą buvo stebėti ir tik po to sulaikyti.

Tyrimo metu gauta daugiau nei 30 specialisto išvadų. R. Kiškis džiaugiasi, kad gana tiksliai pavyko atkurti įvykių eigą, kur ir kaip vežiota buvo I. Strazdauskaitė. Taip pat pavyko sudėlioti ir latvio automobilio pagrobimo aplinkybes.

Įtarė nukentėjusįjį

Kaltinimai byloje pareikšti dėl 2016 m. įvykdyto per Lietuvą keliavusio latvio automobilio pagrobimo, tuomet taip pat inscenizuotas eismo įvykis, tačiau tada aukų buvo išvengta.

Tačiau jau po I. Strazdauskaitės nužudymo jis žiniasklaidai skundėsi, kad Lietuvos policija į jo nusikaltimą pažiūrėjo gana atsainiai. R. Kiškis atskleidžia, kad nukentėjusį latvį pareigūnai patį įtarė sukčiavimu.

„Viena iš versijų buvo, ir ne vienas toks nusikaltimas padarytas, būtent sukčiavimas. Apgaunant, kad galimai automobilis buvo pagrobtas siekiant gauti draudimo išmoką. Viena iš pagrindinių versijų buvo ta, byla vėliau buvo sustabdyta. Vėliau, tiriant I.Strazdauskaitės bylą, naujos aplinkybės leido atnaujinti tą bylą“, – sakė R. Kiškis.

Anot jo, 2017 m., kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie minimą nusikaltimą, buvo atliktas tarnybinis patikrinimas.

„Negalime teigti, kad būtų padarytos esminės klaidos ar piktnaudžiavimas. Niekas nenubaustas. Tam tikrų klaidų... vertinti, kad galima padaryti geriau, galbūt. Bet kad pareigūnai viską atliko taktiškai ir teisingai, manau, taip. Jie padarė viską, kas įmanoma, toje situacijoje“, – sakė R.Kiškis.

BNS nuotr.

Anot jo, žiniasklaidoje straipsniai apie šį plėšimą pasirodė jau po to, kai pareigūnai susiejo abu nusikaltimus.

„Kas liečia latvio nusikaltimą, tyrimo metu sužinojome, pamatėme tam tikras sąsajas, tai išėjo iš analitikos. Tą patvirtino patys įtariamieji ir po kelių dienų tą patvirtino patys įtariamieji“, – sakė jis.

Tęsia tyrimą

Visi įtariamieji yra teisti, paskutinį kartą 2012 m. Vienas už viešosios tvarkos pažeidimą, kiti už papirkimą, kūno sužalojimą. Dar vienas iš įtariamųjų buvo išteisintas dėl žmogžudystės.

„Jie pažeidimus darė nuolatos. Ši aplinkybė pasitarnavo nustatant žudikų tapatybes, jų DNR duomenys buvo DNR bazėje, pagal tai specialisto išvadoje jie susieti su I. Strazdauskaitės nužudymu“, – kalbėjo prokuroras.

R. Kiškis paminėjo – panašių vagysčių Lietuvoje buvo įvykdyta dar daugiau, bet pakankamai duomenų būtent šios bylos kaltinamuosius susieti su minėtais nusikaltimais neužtenka.

„Dalis tyrimo dar yra atskirta, dėl to paties latvio automobilio pagrobimo, nes automobilis iki šiol nėra atskirtas. Tam tikroje dalyje tyrimas dar tęsiamas, šiandien teismui perduodama esminė dalis“, – pridūrė prokuroras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt