Lietuvoje

2018.05.25 12:32

D. Grybauskaitė išvyksta į Sakartvelą: žmones bandysiu pasveikinti jų gimtąja kalba

Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.05.25 12:32

Lietuva nuoširdžiai palaiko Sakartvelo pasiruošimą narystei ES ir NATO, o jau dabar susikertantys bendradarbiavimo keliai naudingi visiems, LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip teigia ji, sprendimas šalį vadinti autentiškai yra tarsi Lietuvos dovana Sakartvelo atkūrimo šimtmečio proga, o vizito metu sakartveliečius bus bandoma pasveikinti jų gimtąja kalba.

Lietuvos sprendimas Gruziją vadinti autentišku pavadinimu – Sakartvelas – yra tarsi dovana šios valstybės atkūrimo šimtmečio proga, LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kaip teigia šalies vadovė, dabar matomas Sakartvelo išsilaisvinimas ir nepriklausomybės siekimas yra panašus į tai, kas vyko po Pirmojo pasaulinio karo, kai tokia galimybė atsivėrė Baltijos šalims, Suomijai ir Lenkijai.

„Tai mums draugiška šalis, važiuoju ją sveikinti ir ne tik. Išvakarėse susitiksiu su Sakartvelo prezidentu ir premjeru, nes turime daug ką aptarti – tiek europinį Sakartvelo kelią, tiek NATO kontaktus. Šeštadienį aikštėje pasveikinsiu visus žmones, tai bandysiu padaryti sakartvelų kalba. Visa tai – modernios valstybės kūrimas, kurį palaikome. Didžiuojamės, kad turime tokią rytų partnerystės šalį, su kuria bendradarbiavimas ir santykiai geri. Pirmiausia tai bus pasveikinimo kelionė“, – tikina prezidentė.

Pasak D. Grybauskaitės, siekiant, kad Lietuva taptų Europos Sąjungos ir NATO nare, teko vykdyti didelį reformų paketą, tobulinti teisinę sistemą ir pan., o dabar tokiu reformų keliu žengia ir Sakartvelas: „Ši šalis didina ryšius su ES ir NATO, o žmonių ryžto kurti europietišką valstybę ir siekti pokyčių nesutrukdė nei karas, nei dalies teritorijos okupacija nuo 2008 m. Todėl susitikimuose daug dėmesio skirsime Sakartvelo bendradarbiavimui su ES, kokios reformos ir pagalba gali būti teikiama iš Lietuvos per įvairius projektus. Lietuva ir dabar ten dalyvauja, nes visada palaikėme Sakartvelo siekį dėl narystės ES ir NATO.“

Lietuvos prezidentė tvirtina, kad Sakartvelo piliečiai labai vertina tokias pastangas. „Nuo tada, kai 2017 m. atsirado bevizis režimas su ES, beveik 250 tūkst. Sakartvelo gyventojų tuo pasinaudojo. Beveik 30 proc. išaugo mūsų prekyba, tai – ekonominio suartėjimo rezultatas“, – aiškina šalies vadovė.

D. Grybauskaitės teigimu, šiemet sueina lygiai dešimt metų, kai Sakartvelas patyrė karinę Rusijos agresiją, todėl siekis tapti NATO nare yra taip aiškiai išreikštas: „Sakartvelas labai stipriai prisideda prie aljanso veiklos, dalyvauja NATO misijose Afganistane. Mūsų bendradarbiavimo keliai susikerta daugelyje vietų, kas naudinga visiems. Mes nuoširdžiai palaikome Sakartvelo pasiruošimą narystei ir padedame šios šalies žmonėms pasiekti tikslus, kuriuos pasiekėme patys, – savo darbu, pasiaukojimu, užsispyrimu.“

Kaip dar vieną gražų simbolinį įvykį prezidentė mini ir naujose patalpose įsikūrusio Lietuvių kalbos ir kultūros centro atidarymą. „Kaip bebūtų keista, Sakartvelo žmonės labai nori mokytis lietuvių kalbos. Nuo 2012 m. tai darome nemokamai. Ten yra mokykla, kur daug lietuvių savanorių, gyvenančių ir dirbančių Tbilisyje. Išmokusių ar pramokusių lietuvių kalbos sakartveliečių yra daugiu nei 200. Džiaugiuosi, kad užsimezga toks kultūrinis ir kalbinis ryšys tarp žmonių. Žinau, kad Sakartvele jausiuosi pagerbta. Bet ne asmeniškai – bus pagerbta Lietuva. Tikrai būsime šalyje, kuri mus gerbia, supranta ir dėkoja už palaikymą“, – pasakoja D. Grybauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.