Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.24 16:12

Opozicijos reakcija į S. Skvernelio pagalbos šauksmą premjero nenudžiugins

Opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovai kol kas nemato galimybių paremti vyriausybės parengtą mokesčių ir pensijų reformą. Šios partijos frakcijai Seime priklausanti buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė siūlymus vadino viešųjų finansų šizofrenija.

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį, vyriausybei pritarus mokesčių ir pensijų reformoms, žurnalistams sakė, kad lauks paramos tiek iš pozicijos, tiek iš opozicijos.

„Aš nuo pat pradžių deklaravau, kad (…) tikrai darysiu viską, kad sulaukčiau kuo didesnio palaikymo Seime nepriklausomai, ar tas palaikymas būtų iš valdančiųjų, ar ir iš opozicijos. Jeigu bus racionalūs sprendimai, ir bus palaikymas, tai aš juo tik džiaugsiuosi“, – sakė S. Skvernelis.

Kritikuoja skubą priimti sprendimus

TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad kol kas konservatoriai nemato galimybės palaikyti reformos.

„Ji nebuvo derinta su Seimu. Tai yra neapsvarstytas projektas. Nesilaikoma procedūrų, kaip jis turi būti pristatytas Seime, išdiskutuotas su visuomene“, – sakė G. Landsbergis.

TS-LKD lyderis priminė, kad diskusijos dėl Darbo kodekso, turint mintyje, visus pataisymus vyko „gal porą metų“.

„Čia kol kas nieko nebuvo iš viso“, – sakė G. Landsbergis.

Vadino viešųjų finansų šizofrenija

Buvusi finansų ministrė, TS-LKD frakcijos Seime narė Ingrida Šimonytė teigė, kad visas vyriausybės parengtas pasiūlymų paketas jiems atrodo problematiškas.

„Tai yra ta pati viešųjų finansų šizofrenija, kuri tęsiasi iki šiol, kai ant vienos rankos yra viešiesiems sektoriams lyg tai žadama kažkas panašaus į Europos Sąjungos finansavimo vidurkį procentais nuo Bendro vidaus produkto (BVP), o kita ranka nėra jokių priemonių, kurios galėtų tam sutelkti viešuosius išteklius“, – sakė I. Šimonytė.

BNS nuotr.

Pasak jos, dabartinė vyriausybė daro, ką Gediminas Kirkilas ir prieš tai buvusios vyriausybės visą laiką darė: „ekonomika auga, pinigų padavė, tai padalinkime tuos pinigus per daug nesukdami sau galvos ir viskas“.

„Nesakau, kad yra blogai mažinti darbo jėgos apmokestinimą, bet yra klausimas, o kas sumokės viešųjų paslaugų sąskaitas? Čia yra tokia pop muzika, kur yra tik visi lengvi klausimai ir nėra nei vieno sunkaus klausimo“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė prisiminė vyriausybės pažadus išspręsti klausimų, kurių niekas neišsprendė per 28 metus.

„Nieko nepanašaus į tuos sprendimus čia nėra“, – sakė I. Šimonytė.

Nesupranta, iš kokių finansų vykdys pažadus

Pasak parlamentarės, su pensijų reforma yra lygiai tas pats.

„Visa 2 proc. makabra... Teisingai profesorius Romas Lazutka ir Teodoras Medaiskis pastebėjo: dabar vyriausybė pasakė, kad mes dabar priešiname pensininkus su dabartiniais dirbančiaisiais todėl, kad pervedame 2 proc. „Sodros“ tarifo į antrą pakopą. O siūlo schemą, kuri, tiesą sakant, yra blogesnė negu dabar“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė atkreipė dėmesį, kad dabar „Sodra“ perveda tik tų žmonių 2 proc., kurie dalyvauja kaupime, o tai yra ne visi dirbantieji. Sumažinus tarifą, jis bus sumažintas visiems. Reiškia, „Sodra“ neteks visų tų pajamų.

„Kažkaip čia ta problema yra keistuoju būdu išsprendžiama. Tada yra sakoma, kad va žiūrėkit jūs čia kaupkit, bet mes „Sodros“ pensijos jums nemažinsim ateityje. Gerai, nemažinsite, o iš ko finansuosite?“, – klausė I. Šimonytė.

Parlamentarė pripažino, kad siūlymuose yra dalykų, kurie galėtų atrodyti simpatiški – pavyzdžiui, bazinės pensijos finansavimas iš bendrųjų mokesčių.

„Bet kad net ir tas nėra padaryta, kaip turėtų padaryta, kad tai turėtų tą prasmę, apie kurią kalba ekonomistai“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė sutinka, kad problemų sudaro tai, kad 2020 m. iki 3,5 proc. didėja „Sodros“ dalis, kuri turėtų būti pervedama į antrąją pakopą, ir tai gali turėti įtakos „Sodros“ finansams.

BNS nuotr.

„Bet tai, kai darote keitimus, tai koks yra jų tikslas – išvengti didinimo į antrą pakopą? Ir tam, kad to išvengtumėte – darote sprendimus, kurie vis tiek kitu galu yra „Sodrai“ žalingi? Bet maždaug – „kadangi mes čia atidalinsime tarp dviejų biudžetų, tai gal nelabai pasimatys“. Čia nėra sprendimas“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė ragino spręsti tuos klausimus, kuriuos nori išspręsti. „Aš tiesą sakant nelabai suprantu, ką nori išspręsti – ar 3,5 proc. problemą, ar kartų supriešinimo problemą, ar dar kažkokią trečią problemą, kuri, galbūt, yra problema po 40 metų“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė kol kas nesupranta, kaip ir kas mokės tą nesumažintą „Sodros pensiją“, pažadėtą žmonėms, kurie dalyvauja kaupime.

„Ministras Linas Kukuraitis sako: „pensija nemažės“. Gerai, valio, bet pinigai iš kur ateis? „Čia finansų ministras pasakys“. Aš suprantu tokį kalbėjimą, kada būna vienas ministras iš vienos partijos, o kitas iš kitos. Bet kai visi ministrai yra vienos partijos rekrutai, tai aš kažko čia, garbės žodis, nesuprantu“, – sakė I. Šimonytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi