Lietuvoje

2018.05.24 10:48

Vyriausybės kancleris A. Stončaitis: turime stiprinti dialogą tarp visuomenės ir viešųjų institucijų

LRT.lt2018.05.24 10:48

Ketvirtadienį, dienos trukmės konferencijos metu, valstybės institucijoms ir įstaigoms, pristatomas viešųjų konsultacijų metodikos projektas ir praktinio taikymo gaires. Juose apibrėžiami pagrindiniai viešųjų konsultacijų rengimo principai pagal vieningą standartą, rašoma vyriausybės pranešime spaudai.

„Sukurti nuoseklų konsultavimosi su visuomene mechanizmą yra vienas iš vyriausybės prioritetų. Pristatydami šį įrankį, norime skleisti atviro viešojo valdymo kultūrą bei vertybes: skaidrumą, atskaitomybę ir dalyvavimą. Puikiai suprantame, jog taikyti naujoves nėra taip paprasta, tad bendradarbiausime su kiekviena institucija ir suteiksime jai pagalbą bei visus reikiamus įrankius, siekiant vykdyti viešąsias konsultacijas. Privalome suvokti, jog tik dirbdami išvien galime pasiekti mūsų lūkesčius atitinkančius rezultatus“, – teigė vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

Jo teigimu, turime stiprinti dialogą tarp visuomenės ir viešųjų institucijų: „Tai – kelias link geresnių sprendimų priėmimo mūsų valstybėje.“

Viešosios konsultacijos – įvairiais metodais valstybės institucijų ir įstaigų vykdomi veiksmai, kuriais siekiama surinkti visuomenės ar tikslinių grupių nuomones, pasiūlymus rengiamam, įgyvendinamam ar vertinamam teisės aktui arba kito tipo sprendimui.

2017 m. atlikta Lietuvos ir užsienio šalių viešųjų konsultacijų praktikos analizė parodė, jog valstybės institucijos ir įstaigos viešąsias konsultacijas vykdo retai arba metodiškai netaisyklingai. Dėl šios priežasties pradėtas kurti vieningas viešųjų konsultacijų vykdymo standartas – metodika ir gairės.

Projekto „Atviros vyriausybės iniciatyvos“ vadovės Jurgitos Domeikienės teigimu, konsultavimasis su visuomene yra būtina priemonė siekiant užtikrinti sklandų dialogą tarp visuomenes ir viešųjų institucijų.

„Visi, siekiame bendro tikslo, geresnės viešojo sektoriaus priimamų sprendimų kokybės, teisėkūros procesų atvirumo. Norime, jog mūsų valstybėje augtų pasitikėjimas viešuoju sektoriumi. Konsultacijos su visuomene turi vykti visais teisėkūros ciklo etapais ne tik tada, kai yra parengtas teisės akto projektas, bet ir anksčiau, kai dar nėra apsispręsta dėl galimų sprendimo alternatyvų. Tokiu būdu priimami sprendimai labiau atitiktų visuomenės poreikius“, – teigia J. Domeikienė.

Metodika bei jos taikymo gairės skirtos taikyti valstybės institucijoms ir įstaigoms bei savivaldybėms. Su metodika ir jos taikymo gairėmis galima susipažinti čia. Visi norintys vyriausybės viešųjų konsultacijų metodikos projekto pristatymo konferenciją šiandien, nuo 9 valandos, gali stebėti tiesiogiai per „Piliečių Ministerija“ Facebook paskyrą.

Viešųjų konsultacijų metodikos projektas yra vyriausybės kanceliarijos kartu su partneriu VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vykdomo projekto „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“ dalis. Šiuo projektu siekiama padidinti viešojo valdymo institucijų atvirumą – paskatinti visuomenę aktyviau dalyvauti valstybės institucijų vykdomose viešosiose konsultacijose ir populiarinti atviro viešojo valdymo kultūrą. Projektas „Atviros vyriausybės iniciatyvos“ finansuojamas Europos Sąjungos fondų ir valstybės biudžeto lėšomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt