Lietuvoje

2018.05.23 11:26

Seimo komitetui liudijęs buvęs premjeras G. Kirkilas: atsakiau į visus klausimus

Ugnius Antanavičius, 15min.lt2018.05.23 11:26

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tiriantis neteisėtą interesų grupių įtaką valstybei ir politinėms institucijoms, uždaro posėdžio metu apklausė buvusį premjerą socialdarbietį Gediminą Kirkilą. Po posėdžio G. Kirkilas sakė, kad kalbama buvo apie VSD pažymą, o jis atsakė į visus klausimus.

„Kadangi uždaras posėdis, tai turbūt nelabai aš čia galiu pasakot. Aišku, kalbama apie tai, kas jau buvo viešoje erdvėje, apie tas visas pažymas. Aš atsakiau į visus klausimus“, – žurnalistams po posėdžio paklaustas, apie ką buvo kalbama posėdyje ir kodėl buvo pakviestas, sakė G. Kirkilas. Klausiamas, ar posėdžio metu buvo kalbama apie „VP Market“, G. Kirkilas sakė, kad su „VP Market“ aptarti klausimai tiesiogiai nebuvo susiję.

Paklaustas apie antradienį portale DELFI.lt pasirodžiusią publikaciją apie „VP Market“, kurioje minima ir jo pavardė, G. Kirkilas sakė LEO LT atsiradimo istorijoje problemų neįžvelgiantis. „Tuo metu, kai mes, keturios valstybės, nutarėme statyti elektrinę, buvo partneriai „Latvijos energija“, „Estijos energija“ ir Lenkijos kompanija „Polska Energetyczna“. Tai buvo labai stiprios kompanijos. Tam, kad mes būtume pajėgūs turėti tokią pačią stiprią, teko grįžti prie Lietuvos Rytų ir Vakarų tinklų sujungimo. O Vakarų tinklai iki manęs buvo privatizuoti, buvo privati kompanija, todėl buvo priimtas sprendimas turėti viešosios ir privačios partnerystės kompaniją. Dėl to ir buvo sudaryta LEO LT.

Šį projektą patvirtino vyriausybė, kad sandoris skaidrus, pasakė kelios nepriklausomos kompanijos, ir po to labai didele balsų persvara, jūs turbūt prisimenat, kad mano vyriausybė buvo mažumos, daugiau nei 100 balsų persvara Seimas ją patvirtino“, – sakė G. Kirkilas.

Jo teigimu, viešosios ir privačios partnerystės projektai Europos Sąjungoje yra normalus dalykas. Pasak G. Kirkilo, Lietuvoje tuomet nebuvo kitos kompanijos, kuri pagal kapitalo dydį galėtų dalyvauti projekte. Posėdžio pradžioje komitetas tarėsi dėl posėdžio formato – atviras ar uždaras. G. Kirkilas teigė, kad jam tas pats, tačiau galiausiai NSGK nariai bendru sutarimu nutarė, kad posėdis bus uždaras, nes kai kurie klausimai, kurie bus nagrinėjami apklausos metu, gali būti susiję su valstybės paslaptimis.

Posėdžio pradžioje NSGK pirmininkas Vytautas Bakas taip pat pranešė apie iš trijų „valstiečių“ – Audrio Šimo, Jono Jaručio ir Dainiaus Gaižausko – gautą prašymą iškviesti apklausai buvusį premjerą Andrių Kubilių, TS-LKD pirmininką Gabrielių Landsbergį ir signatarą Joną Tamulį. NSGK nariai nutarė šį klausimą nagrinėti po G. Kirkilo apklausos.

Anksčiau skelbta, kad Seimo komitetas išvadas turėtų parengti šią savaitę, tačiau balsavimas dėl jų gali šiek tiek nusikelti. „Šią savaitę parašysim, balsavimas dėl išvadų gali nusikelti ir į kitą savaitę“, – BNS pirmadienį sakė V. Bakas. Seimas komitetui yra pavedęs ištirti nederamą verslo ir kitų asmenų įtaką valstybės institucijoms, politiniams procesams ar atskiriems politikams, taip pat išsiaiškinti neskaidrius politikų veiklos finansavimo atvejus. Žiniasklaidoje neseniai buvo paviešinta informacija iš Valstybės saugumo departamento (VSD) Seimo komitetui perduoto rašto apie verslo koncerno „MG Baltic“ veiklą. Jame teigiama, kad „MG Baltic“ atstovai per savo valdomas žiniasklaidos priemones darė neteisėtą spaudimą politikams, valstybės tarnautojams ir pareigūnams.

VSD vertinimu, koncerno atstovų veikla kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. „MG Baltic“ atstovai VSD raštą pavadino nuomonių ir prielaidų kratiniu, o informacijos paviešinimą – spaudimu politinės korupcijos bylą nagrinėsiantiems teisėjams. VSD pažyma žiniasklaidoje buvo paskelbta po to, kai buvo paviešintas prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimas su buvusiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu.

Viename iš laiškų D. Grybauskaitė pasiūlė „perduoti linkėjimus“ „MG Baltic“ vadovui Dariui Mockui, „kad patrauktų savo skaliką“ – taip ji pavadino žurnalistą Tomą Dapkų. V. Bakas ne kartą yra sakęs, kad žiniasklaidoje paviešinta informacija yra tik nedidelė dalis Seimo komiteto surinktos medžiagos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt