Lietuvoje

2018.05.22 19:11

Seimo lenkai reikalauja uždrausti abortus: kam dar nesudrebės ranka

Didžiausių Seimo frakcijų – tiek pozicijoje, tiek opozicijoje – vadovai nepalaiko siūlymo drausti abortus numatant išimtis tik retiems atvejams. Tačiau atskiri frakcijų nariai turi kitokią nuomonę.

Pagal svarstomą projektą, kurio autorius yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) narys Zbignevas Jedinskij, nėštumo nutraukimas būtų draudžiamas, išskyrus retas išimtis: jei nėštumas keltų grėsmę nėščios moters gyvybei ar sveikatai arba būtų pagrįstų įtarimų, kad moteris pastojo dėl išžaginimo. Nutraukti nėštumą esant aukščiau minėtoms sąlygoms būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.

Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų. Europos Sąjungoje abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jie leidžiami. Šis terminas svyruoja nuo 10 iki 18 savaičių.

LLRA-KŠS frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė teigė, kad Z. Jedinskij pasiūlymą palaiko visi aštuoni frakcijos nariai.

„Tokios yra mūsų vertybinės nuostatos, mes giname gyvybę nuo pradėjimo“, – sakė R. Tamašunienė.

LLRA-KŠS frakcijos seniūnė teigė nesidomėjusi, kiek palaikančiųjų tokiam siūlymui galėtų atsirasti kitose frakcijose.

„Ne, nesidomėjome, bet yra Krikščionių demokratų sąjunga, kurie taip pat lyg ir remia krikščioniškas vertybes“, – sakė R. Tamašunienė.

Konservatorių lyderis nemato reikalo tokiai diskusijai

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis nemano, kad jo partijos frakcijoje atsirastų daug palaikančių siūlymus drausti abortus.

„Galbūt tik vienam arba kitam frakcijos nariui sudrebėtų ranka, bet, kiek esame kalbėję, frakcijoje vyrauja pozicija, kad situacijos dabar įstatymais keisti tikrai nereikia“, – sakė G. Landsbergis.

G. Landsbergis, BNS nuotr.

Jis teigė, kad šį klausimą yra aptarę ir su krikščionių demokratų flangu frakcijoje. Pasak jo, vyrauja nuostata, kad „tai yra ypatingai jautrus klausimas“.

„Mano požiūriu, pigus politikavimas šiandien neprideda nei santarvės valstybėje, nei sprendžia esmines problemas. Tai yra daugiau skaudaus puslapio atvertimas, ir žmonių vertybinių nuostatų testavimas, kuris gali brangiai kainuoti tiems žmonėms, kuriems tas įstatymas bus taikomas. Raginau ir raginu palikti tą klausimą taip, kaip yra, ir spręsti svarbesnius klausimus valstybėje“, – sakė G. Landsbergis.

Frakcijoje yra ir manančių kitaip

TS-LKD frakcijos narys Rimantas Jonas Dagys laikosi kitokios nuomonės. Jis palaiko siūlymus drausti abortus.

„Mano pozicija niekada nesikeičia, iš principo mes kalbame apie gyvybės nutraukimą. Taip į tą klausimą turėtume ir žiūrėti. Šiuo atveju galima kalbėti tik apie tuos atvejus, kai yra grėsmė kitai gyvybei, tada gydytojai turi rinktis. Man, kaip gamtos mokslų daktarui, nekyla abejonės, kada prasideda gyvybė“, – sakė R. J. Dagys.

Pasak jo, vienos pozicijos TS-LKD frakcijoje tuo klausimu nėra.

„Aš manau, kad įvairių nuomonių yra. Tai yra esminė vertybinė diskusija. Aš neįsivaizduoju, kaip mes galime kovoti su smurtu negerbdami gyvybės. Tokiu atveju kyla daug klausimų“, – sakė R. J. Dagys.

Jam atrodo nesuprantama, kodėl nėra vieno požiūrio į gyvybę – pasisakoma už mirties bausmės panaikinimą sunkius nusikaltimus padariusiems asmenims, tačiau leidžiami abortai.

„Chaoso yra. Kol mes neturėsime vieno požiūrio į gyvybę, visą laiką tos diskusijos kils“, – sakė R. J. Dagys.

R. Karbauskis mato prasmę diskutuoti apie tai

Didžiausios Seimo „valstiečių-žaliųjų“ frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis patikino, kad jie neketina drausti abortų.

„Apie mus skleidžiama daug mitų. Tai yra normalu, nes esame valdžioje. Sako – va, Agnė Širinskienė turi teologijos daktaro laipsnį, dėl to „valstiečiai“ balsuos už abortų uždraudimą. Čia yra mitas“, – sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis, BNS nuotr.

Jis patikino, kad A. Širinskienė nebando šiuo klausimu spausti frakcijos.

„Tai yra žmogaus apsisprendimo klausimas. Mes gyvename tokioje visuomenėje, kur, turbūt, abortų draudimas nebūtų išeitis. Tai tik nukeltų daugelį dalykų į šešėlį ir sukurtų papildomas problemas“, – sakė R. Karbauskis.

Jis teigė gerbiąs LLRA-KŠS politikus ir jų argumentus, tačiau nemanąs, kad lenkų visuomenei tinkantys sprendimai tiktų ir lietuviams.

„Čia yra skirtingos visuomenės, skirtingi mentalitetai. Nėra taisyklių, kurios tiktų abiem šalims. Tačiau Lenkų rinkimų akcijos klausimai padės mums grįžti prie pagalbos moteriai klausimų. Tai yra labai svarbu“, – sakė R. Karbauskis.

A. Širinskienė į kalbas nesileidžia

„Valstietė“ A. Širinskienė į diskusijas apie abortų draudimą nesileidžia ir paklausus nuomonės nukreipia į Seimo Sveikatos reikalų komitetą.

„Visi pasiūlymai Seime yra diskutuotini, ir šitas yra diskutuojamas, o dėl medicininių ir kitų aspektų aš siūlau kreiptis į Seimo Sveikatos reikalų komitetą“, – sakė A. Širinskienė.

Parlamentarė nesako, kaip balsuos šiuo klausimu.

„Kai ateis balsavimas, aš apsispręsiu, kaip aš balsuosiu“, – sakė A. Širinskienė.

„Tvarkiečiai“ nevieningi

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ Vytautas Kamblevičius teigė, kad jo frakcijoje nuomonės šiuo klausimu išsiskiria.

„Balsuosime šiuo klausimu laisvai. Nuomonės pasidalino maždaug po lygiai“, – sakė V. Kamblevičius.

Jis pats teigė griežtos pozicijos šiuo klausimu neturįs.

„Aš, ko gero, balsuosiu, kad gal nereikėtų drausti abortų. Nors gal iki balsavimo persigalvosiu, aš esu ant ribos“, – sakė V. Kamblevičius.

Pasak jo, labiausiai abortų draudimą palaikė Algimantas Dumbrava ir iš frakcijos pašalintas Petras Gražulis.

Ministras abortų draudimo nepalaiko

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos atstovės spaudai Linos Bušinskaitės-Šriubėnės, ministro pozicija dėl nėštumo nutraukimo išlieka nepakitusi.

A. Veryga, BNS nuotr.

„Svarbi kiekviena gyvybė ir norėtųsi, kad nė vienas nėštumas nebūtų nutrauktas. Manome, kad šiandieninėje situacijoje draudimas nutraukti nėštumą neduotų norimo rezultato“, – ministro poziciją perdavė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Pasak jos, ministro nuomone, ne mažiau svarbu užtikrinti, kad kiekviena moteris, susidūrusi su krizinio nėštumo situacija, gautų reikiamą psichologinę ir socialinę pagalbą. Taip pat svarbus ir šeimos planavimo klausimas.

„Svarbu pastebėti, kad per pastarąjį dešimtmetį ir be nėštumo nutraukimo draudimo abortų skaičius Lietuvoje sumažėjo nuo 9596 atvejų (2007 m.) iki 4502 atvejų (2016 m.)“, – teigė L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Pasak jos, šiuo metu pagal gydymo įstaigų praktiką, moteriai, kuri kreipiasi dėl nėštumo nutraukimo, iš karto nėštumo nutraukimas neatliekamas, duodamas laikas moteriai apsispręsti, teikiama psichologinė pagalba, patariama moteriai aptarti situaciją namuose. Labai aktyviai šioje srityje dirba Krizinio nėštumo centras.

Pavyzdžiui, Vilniaus Gimdymo namų duomenimis, apie 60 proc. moterų, kurios atvykusios į įstaigą nėštumo nutraukimui nebuvo tikros dėl savo sprendimo ir buvo konsultuotos psichologo bei nutarė nenutraukti nėštumo ar abejojo, po 3 dienų vis dėlto atvyko nėštumo nutraukimui. Moteriai pageidaujant, leidžiama nutraukti nėštumą iki 12 savaičių, jei nėra šiai operacijai kontraindikacijų.