Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.22 11:19

Pataisos dėl etatinio pedagogų apmokėjimo atidėtos

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.05.22 11:19

Projektas išimtas iš darbotvarkės, nes teisininkų pastabas dėl galimos prieštaros Konstitucijai antradienį ryte svarstęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas padarė pertrauką.

Seimo kanceliarijos teisės departamentas priekaištų projektui turi dėl darbo apmokėjimo skirtingą išsilavinimą turintiems mokytojams.

Anot teisininkų, Švietimo įstatyme numatyti skirtingi reikalavimai bendrojo ugdymo bei profesinio ir neformaliojo ugdymo pedagogams, o atlygį siūloma „iš esmės suniveliuoti“.

Teisininkai kritikuoja, kad aukštąjį universitetinį išsilavinimą bei pedagogo kvalifikaciją turinčio mokytojo atlyginimas būtų apskaičiuojamas tokiu pačiu principu kaip ir neformaliojo švietimo mokytojui su viduriniu išsilavinimu.

Švietimo įstatymas reikalauja, kad bendrojo ugdymo pedagogai turėtų aukštąjį pedagoginį ar jam prilygintą išsilavinimą, tuo tarpu profesijos ar neformaliojo ugdymo mokytojams pakanka profesinio, vidurinio išsilavinimo bei pedagoginių, psichologinių kursų.

BNS nuotr.

Įvesti pedagogų etatinį apmokėjimą siūlo vyriausybė. Numatoma, kad etatinis darbo apmokėjimas būtų įvedamas per du etapus: nuo 2018 ir 2019 metų rugsėjo mokytojams palaipsniui daugėtų apmokamų ne tiesiogiai pamokų vedimui skirtų valandų.

Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad etatinis mokytojų darbo apmokėjimas leis sureguliuoti pedagogų darbo krūvius ir atlyginti už visus darbus mokyklos bendruomenei.

Pagal pataisas, mokytojų etatą sudarytų 1512 metinių valandų. Iš jų kontaktinei veiklai – pamokoms, konsultacijoms, būrelių vedimui ir pan. – bus galima skirti iki 1008 val. per metus, pradedantiesiems mokytojams – iki 756 val. per metus.

Kitas laikas būtų skiriamas nekontaktinėms valandoms – su pamokomis susijusioms veikloms ir papildomoms veikloms mokyklos bendruomenei, pavyzdžiui, darbui su mokyklos socialiniais partneriais, vadovavimui klasei, vadovavimui studentų pedagoginei praktikai ir pan.

Etatinis darbo užmokestis būtų taikomas visiems valstybinių ir savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų, taip pat profesinių mokyklų ir neformaliojo švietimo mokytojams.

Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša sako, kad tai leis mokytojams atlyginti už visus mokyklos bendruomenei atliekamus darbus, ne tik už pamokas ir su jomis susijusią veiklą.

Švietimo ir mokslo ministerija teigia, kad etatinio darbo apmokėjimo modelis bus baigtas diegti 2019 metų rugsėjo 1-ąją. Vidutinis mokytojo atlyginimas padidės apie 20 procentų – sieks daugiau nei 1000 eurų.

Iš viso naujam mokytojų darbo užmokesčio modeliui įvesti iš valstybės biudžeto bus skirta 95 milijonų eurų.

Dalis pedagogų baiminasi, kad etatinė darbo apmokėjimo sistema jų padėtį pablogins.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi