Naujienų srautas

Lietuvoje2012.07.11 08:06

Seimo prieigų tvarkymui Vilniaus savivaldybė lėšų neranda

Negyvu ežiu pravardžiuojamas fontanas, apžėlusios ir išgriuvusios Nepriklausomybės aikštės trinkelės – taip kitąmet Lietuvos Seimas gali pasitikti svarbiausius ES asmenis, jeigu nebus suskubta atlikti tvarkymo darbus. Pats Seimas tvarkyti teritorijos negali, nes ji – savivaldybės, o šios atstovai sprendimų priimti visai neskuba.    

Negyvu ežiu pravardžiuojamas fontanas, apžėlusios ir išgriuvusios Nepriklausomybės aikštės trinkelės – taip kitąmet Lietuvos Seimas gali pasitikti svarbiausius ES asmenis, jeigu nebus suskubta atlikti tvarkymo darbus. Pats Seimas tvarkyti teritorijos negali, nes ji – savivaldybės, o šios atstovai sprendimų priimti visai neskuba.

Reprezentacinė vieta

Lietuva nuo 2013 m. liepos 1 d. pusmetį pirmininkaus ES Tarybai. Birželio 27 d. posėdžiavęs Seimo Europos reikalų komitetas nusprendė, kad visi pirmininkavimo renginiai vyktų Parlamento rūmuose.

Tik tuomet komitetas nutarė kreiptis į sostinės valdžią, kad būtų sutvarkytas ruožas nuo Tarptautinio Vilniaus oro uosto iki miesto centro ir Seimo prieigos.

Jau kelerius metus neveikiantis ir miesto gėda vadinamas prie Seimo esantis fontanas – Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybė, todėl Seimo kanceliarija net norėdama negalėtų jo susitvarkyti.

„Seimas ir miesto centras vis dėlto yra mūsų valstybės veidrodis, turime parodyti savo kultūrą, etiką. Jeigu visur bus apleista, juo labiau prie Seimo rūmų... Teritorijos sutvarkymas būtų daugeliui dešimtmečių į priekį, tai nėra vienai, pastarajai, Seimo kadencijai“, – sakė Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vydas Gedvilas.

Reaguoti neskuba

Rūpindamasi miesto įvaizdžiu ir norėdama užsienio svečiams sudaryti teigiamą įspūdį apie Lietuvos sostinę, Seimo kanceliarija į savivaldybę vis kreipiasi pavėluotai – kai miesto biudžetas jau būna patvirtintas. Turint omenyje tai, kad reikėtų paskelbti tvarkymo darbų konkursą, kurio rezultatus vėliau galima ginčyti teisme, viltis, jog aikštė bus sutvarkyta, menksta.

„Taip, dabar reikėtų, kad miesto valdžia sureaguotų tuoj pat, tuomet dar tikrai spėtume iki pirmininkavimo. Žinoma, buvo galima kreiptis ir anksčiau...“, – ir paties parlamento kaltę pripažino V. Gedvilas.

Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų ryšių skyriui sunkiai sekėsi atsakyti į dienraščio klausimus, ar bus sureaguota į prašymą sutvarkyti minėtas teritorijas. Viešųjų ryšių tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė sakė, kad klausimai iš vieno vicemero keliaudavo vis pas kitą.

Duosite pinigų – darysime

Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius Virginijus Pauža atsakė paprastai: pinigų nėra.

„Kelias nuo oro uosto iki miesto centro bus tvarkomas kaip ir kasmet – kosmetiškai, be jokių didelių išlaidų, nes savivaldybės finansinė padėtis šiandien neleidžia daryti kapitalinių remontų. Tai bus gatvės lopymas, kelio ženklinimas, eismo saugumo užtikrinimas – tiek transportui, tiek pėstiesiems. Tikimės labai didelės paramos iš Vyriausybės, nes tai yra ne tik Vilniaus renginys, bet ir visos ES bei visos Lietuvos Respublikos, – teigė V.Pauža. – Dėl Nepriklausomybės aikštės ir fontano situacija yra lygiai tokia pati – pinigų šią dieną nėra. Jeigu Vyriausybė prie to prisidėtų ir skirtų lėšų, be abejo, mes labai stengtumėmės sutvarkyti. Jeigu pinigų nebus, tai, manau, nieko ir nepradėsime.“

Amžina tema

Seimo prieigas norėta sutvarkyti ir anksčiau, tačiau miesto biudžete tam vis nenumatyta lėšų.

2007-ųjų lapkritį į tuometį Vilniaus merą Juozą Imbrasą dėl Nepriklausomybės aikštės ir Seimo rūmų prieigų atnaujinimo kreipėsi tuo metu Seimo pirmininko pareigas ėjęs Viktoras Muntianas. Tada pagrindinis noro susitvarkyti argumentas buvo tas, kad 2009-aisiais Vilnius paskelbtas Europos kultūros sostine. Skaičiuota, kad tam gali prireikti 30–40 mln. litų, tačiau kreiptasi jau patvirtinus 2008 m. biudžetą.

Techniškai nusidėvėjęs fontanas apgadintas ir per 2009 m. sausį vykusias riaušes. Tai tuomet teigė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

2011 m. gegužę Seimo kancleris Jonas Milerius su Artūru Zuoku svarstė, kaip būtų galima renovuoti Seimo fontaną. Skaičiuota, kad sutvarkyti Nepriklausomybės aikštę ir suremontuoti fontaną kainuotų kelis milijonus litų.

Šių metų gegužę Seimo kanceliarija vėl prisiminė fontano sutvarkymo idėją. Tuomet Vilniaus savivaldybė teigė, kad toks remontas kainuotų apie 6 mln. litų, bet lėšų biudžete tam ir vėl nenumatyta.

Europos reikalų komiteto sprendimai

Nuspręsta raginti Vyriausybę kuo anksčiau išspręsti susisiekimo su Lietuva oro erdve klausimą, tinkamai panaudoti lėšas, skirtas VIP salei Tarptautiniame Vilniaus oro uoste, siekti, kad atlikti darbai turėtų išliekamąją vertę.

Vilniaus miesto savivaldybės prašoma sutvarkyti miesto infrastruktūrą, ypač ruožą nuo Tarptautinio Vilniaus oro uosto iki miesto centro.

Vilniaus savivaldybės prašoma kuo skubiau apsispręsti dėl Nepriklausomybės aikštės teritorijos ir joje esančio fontano rekonstrukcijos.

Atkreiptas dėmesys į sostinės taksi paslaugų kokybę ir į tai, kad reikėtų sudaryti galimybę už taksi paslaugas atsiskaityti banko kortele.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi