captcha

Jūsų klausimas priimtas

Politologas: neprotinga šaipytis iš prezidentės populizmo

Metinę Prezidentės apžvalgą vertinę politologai sako, kad šalies vadovė daugiau nei jai priklausytų kalba Vyriausybės kompetencijos sritį, tačiau nebevartoja griežto smerkiamo tono. Nors Dalia Grybauskaitė vis dar neatsako, ar dalyvaus artėjančiuose Prezidento rinkimuose, pasak politologų, šiuo metu rinkimus ji laimėtų be konkurencijos.
K. Kavolėlio (BFL) nuotr.
K. Kavolėlio (BFL) nuotr.

Metinę Prezidentės apžvalgą vertinę politologai sako, kad šalies vadovė daugiau nei jai priklausytų kalba apie Vyriausybės kompetencijos sritį, tačiau nebekalba griežtu smerkiamu tonu. Nors Dalia Grybauskaitė vis dar neatsako, ar dalyvaus artėjančiuose Prezidento rinkimuose, pasak politologų, šiuo metu rinkimus ji laimėtų be konkurencijos.

„Tai ką ji pasakė, iš dalies yra Vyriausybės ataskaitos klonas, nes didžiąja dalimi ji kalbėjo apie tas veiklos rūšis, pasiekimus, kurie susieti su Vyriausybės veikla, su valstybės ūkio valdymu, o tai yra Vyriausybinės veiklos aspektas. Prezidentė tai veiklai asistavo, padėjo kiek galėjo. Galbūt galėjo daugiau, bet turėjo pabrėžti, kad šias veiklas daugiau inicijavo Vyriausybė“, – sako politologas Lauras Bielinis.

Politologas Antanas Kulakauskas teigia, kad prezidentės populizmas yra dovanotinas.

„Ji į tai kreipė dėmesį visus ketverius metus, nes reitingai buvo vienas pagrindinių jos rūpesčių ir reformas darant, ir kuriant strategiją, ir jos kalbose. Tai renkamam politikui tai yra natūralu. Čia šaipytis neverta. Kartais kritikuojama, kad tai yra populizmas, bet tie, kurie šito nepaiso, paprastai nebūna valdžioje“, – sako jis.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius Vincentas Vobolevičius pabrėžė, kad Prezidentė yra vykdomosios valdžios dalis ir turi teisę kištis į Vyriausybės veiklos sritis. Be to, Lietuva yra jauna valstybė, todėl Prezidento galios, anot jo, gali varijuoti.

„Jeigu žiūrėtume grynai iš teisinės pusės, tai ji nieko neperžengia ir labai nedidelės žodinės ekvilibristikos dėka galėtų pateisinti savo kišimąsi į tas sritis“, – kalbėjo V. Vobolevičius.

Be to, pasak jo, ypač šiais metais Prezidentei taktiškai naudinga per daug nešvaistyti resursų.

„Užsienio politikos fone oi kaip ji žibės, nes šalis pirmininkauja ES Tarybai. Tiek dėl Vyriausybės, tiek ir dėl savo pačios darbo ji ir Lietuva visada bus priekyje, ir kažkokių papildomų resursų nei jai pačiai, kad išlaikytų gerą įvaizdį, nei Lietuvai būtent šiuo metu nereikia“, – komentavo ISM dėstytojas.

Tuo metu L. Bielinis pritaria Prezidentės reiškiamai kritikai Vyriausybei dėl sustojusio Visagino atominės elektrinės projekto.

„Iš tikrųjų Visagino problemą mes esame labai stipriai užtęsę, bet reikia puikiai suprasti šio regiono situaciją bei ekonominių ir politinių sistemų interesus, jų spaudimą Lietuvai ir bendrai Baltijos šalių sistemai. Todėl nemanau, kad galėtų būti lengvesnis šios problemos sprendimo būdas, tiesiog mes sukamės toliau, kaip galim, bet manau, kad su AE mes dar turėsim problemų“, – sako politologas.

Pasak L. Bielinio, šiuo metu D. Grybauskaitė rinkimus laimėtų be konkurencijos.

„Šiai dienai ji iš tikrųjų yra pirmaujanti nepriklausomai nuo to, ar ji deklaruoja savo dalyvavimą rinkimuose ar ne. Jeigu rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, jinai laimėtų be jokių konkurencijų“, – teigia jis.

Blyški užsienio politikos linija

„Pirmiausia ji kalbėjo apie tokias metastruktūras kaip NATO, ES - santykius ir problemas, susijusias su bendradarbiavimu, ir visiškai apleido arba nepaminėjo to, kas iš tikrųjų rizikinga jai, nes per metus buvo ryškių įvykių“, – teigia L. Bielinis.

Jis teigė turįs omenyje santykius su artimomis kaimynėmis – Lenkija, Baltarusija.  Jis teigia, kad šalies vadovė yra griežtai ir neapgalvotai pasisakiusi apie santykius su Lenkija, tačiau apie juos – nė žodžio.

Apžvalgininkas priminė, kad D. Grybauskaitė ne kartą minėjo, kad Lietuva keičia užsienio politikos kryptį į Šiaurę, tačiau apie tai labai neišsiplėtė.

Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojo Mažvydo Jastramskio, Konstitucija aiškiai nurodo, kad Prezidentas visų pirma atsakingas už užsienio politiką ir kartu su Vyriausybe ją vykdo. Tačiau D. Grybauskaitė kartais bando užsimoti plačiau nei numato jos galios. Tai esą daroma, nes visuomenė su Prezidente sieja didelius lūkesčius.

Jo vertinimu, šalies vadovės nebedaro tokių klaidų, kaip darė anksčiau, ir priminė šalies vadovės D. Grybauskaitės atsisakymą vykti pas JAV prezidentą Baracką Obamą, bandymus gerinti santykius su Baltarusija. Politologas įvertino tai, kad Lietuvos vadovė yra gerai matoma ES, jos indėlį į NATO Baltijos šalių gynybos planus, energetinę šalies nepriklausomybę.

Klausiamas, ar ne per mažai dirbama su kaimyninėmis valstybėmis, ypač Lenkija, M. Jastramskis sakė, kad šioje vietoje daug kas priklauso ir nuo kitos valstybės pozicijos.

K. Kavolėlio (BFL) nuotr.
Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...