Lietuvoje

2018.05.18 15:20

D. Grybauskaitė su Serbijos prezidentu aptarė šios šalies galimybes tapti ES nare

LRT.lt 2018.05.18 15:20

Po Bulgarijoje vykusio Europos Sąjungos ir Vakarų Balkanų valstybių lyderių susitikimo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė dvišalio pokalbio Belgrade susitiko su Serbijos prezidentu Aleksandaru Vučičiumi. Susitikime aptartos Serbijos derybos dėl narystės Europos Sąjungoje (ES), Serbijos ir NATO bendradarbiavimas, dvišaliai verslo santykiai ir Lietuvos investicijų Serbijoje apsauga, rašoma pranešime spaudai.

Prezidentė pabrėžė, kad Europos Sąjunga yra atvira visoms šalims, kurios demonstruoja nepalaužiamą įsipareigojimą europinėms laisvės, taikos, demokratijos, teisės viršenybės vertybėms. Lietuva yra pasirengusi padėti Serbijai įgyvendinti narystei būtinas reformas. Tačiau šios šalies ateitis ES sudėtyje priklausys nuo jos pastangų ir politinio apsisprendimo žengti viena kryptimi su Europa.

Serbija derybas dėl narystės ES pradėjo 2014 metais. Tačiau iki šiol Serbijos ir ES užsienio politikos pozicijos sutampa tik iš dalies. Nors Serbija pripažįsta Ukrainos teritorinį vientisumą, ji neprisijungė prie ES taikomų sankcijų Rusijai, dalyvauja Rusijos rengiamose karinėse pratybose. Šaliai taip pat būtina įgyvendinti antikorupcines ir teisėsaugos reformas, stiprinti pilietinę visuomenę, žodžio ir žiniasklaidos laisvę. Tą padaryti Serbijai padeda ir Lietuva. Kartu įgyvendinami 6 „Dvynių projektai“, kuriais perduodama mūsų šalies sukaupta reformų patirtis.

Prezidentai aptarė saugumo klausimus ir NATO bei Serbijos bendradarbiavimą. Nors Serbija laikosi karinio neutralumo, ji stengiasi stiprinti ryšius su NATO, taip pat demokratines institucijas, įgyvendinti gynybos reformas. Aljanso ir Serbijos bendradarbiavimas itin svarbus ir siekiant Serbijos bei Kosovo tarpusavio susitarimo. Santykių su Kosovu normalizavimas – viena svarbiausių Serbijos narystės ES sąlygų ir turi lemiamą reikšmę viso regiono stabilumui. Serbija iki šiol nėra pripažinusi Kosovo nepriklausomybės. Tačiau Prezidentas A. Vučičius inicijavo nacionalinį dialogą dėl santykių su Kosovu, kuris turėtų padėti pasiekti svarbų abiejų šalių susitarimą.

Susitikime aptarti ir dvišaliai ekonominiai santykiai. Vien per praėjusius metus Lietuvos ir Serbijos prekyba paaugo 16 procentų. Serbijoje paklausūs lietuviški maisto, baldų, tekstilės pramonės gaminiai. Prezidentės teigimu, abipusį verslo bendradarbiavimą galėtų paskatinti ir patikimesnė užsienio investicijų apsauga Serbijoje. Šiuo metu Lietuvos įmonės Serbijoje yra investavusios daugiau nei 15 mln. eurų.