Lietuvoje

2018.05.18 09:41

Seimo darbo grupė apsisprendė dėl galimos referendumui teikiamos formuluotės

Seimo vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus vadovaujama darbo grupė, kuri sprendžia pasirengimo referendumui dėl dvigubos pilietybės klausimus, penktadienį apsisprendė dėl galimos referendumui teikiamos formuluotės. Referendumą kol kas siūloma rengti 2019 metais, kartu su prezidento rinkimais.

Konstitucijos 12 straipsnyje siūloma numatyti, kad „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo numatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstituciniu įstatymu numatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas“. 

Pasak darbo grupės pirmininko A. Nekrošiaus, buvo svarstomos 3 galimos formuluotės, tačiau balsavimo metu buvo pasirinkta prof. dr. Vytauto Sinkevičiaus ir dr. Ingridos Danėlienės pasiūlyta formuluotė. 

Darbo grupė kitame posėdyje ketina diskutuoti apie Konstitucinį įstatymą. „Diskutuosime, kokios galėtų būti išimtys, ko gero, bus įvairių siūlymų“, - sakė A. Nekrošius. 

Jo teigimu, dėl referendumui teikiamos formuluotės bus paprašyta ir frakcijų nuomonės. 

Šiuo metu Konstitucijos 12 straipsnis numato, kad „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas“.

Manoma, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės galėtų vykti per pirmąją ir antrąjį Prezidento rinkimų turą. Preliminariai planuojama, kad Lietuvos Prezidento rinkimų pirmasis turas gali būti surengtas 2019 m. gegužės 12 d., antrasis turas – gegužės 26 d. 

Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke teigia, kad tinkamai pasiruošti referendumui 2019-ais metais galima ir nespėti.

Pasak D. Henke, referendumas galėtų vykti 2020-aisiais, kartu su Seimo rinkimais.