Lietuvoje

2018.05.17 15:12

Opozicija siekia inicijuoti tyrimą dėl vyriausybės veiksmų siekiant taikos su „Danpower“

Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2018.05.17 15:12

Konservatoriai užsimena sieksiantys parlamentinio tyrimo dėl vyriausybės veiksmų sudarant taikos sutartį su lietuvių ir vokiečių verslininkų kontroliuojama kompanija „Danpower Baltic“. Taip pat keliami klausimai dėl premjero Sauliaus Skvernelio ryšių su vienu iš šio verslo savininkų.

Premjeras į opozicijos veiksmus reaguoja karštai, kalbėdamas apie esą korupcinius projektus valstybinėse energetikos įmonėse, kuriems „Danpower“ veiksmai trukdė.

Opozicija klausimus kelia po 15min tyrimo, kuriuo atskleista, kad vyriausybė nutylėjo dalį tiesos apie taikos sutartį su „Danpower“. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikina, esą taikos sutartis buvo jo iniciatyva, nors tai paneigia ir pats S. Skvernelis – premjeras patvirtina, kad derėtis beveik prieš metus pasiūlė investuotojai, jo patarėjui pateikę ir taikos sutarties projektą.

Be to, politikai nuolat kartoja, kad bent 18 mln. eurų vartotojams kainuosianti taikos sutartis – tai Lietuvos pagarbos užsienio investicijoms ženklas.

Apie tai, kad pusę „Danpower Baltic“ valdo viena turtingiausių Lietuvoje Rakauskų šeima ir jų partneris Alvydas Žabolis, politikai taip garsiai nekalba.

Klausimai po 15min publikacijos Seime iškelti vyriausybės valandos metu. Konservatorius Jurgis Razma klausė S. Skvernelio, kodėl vyriausybė skelbėsi taikos siekianti savo iniciatyva, kai taikos sutarties projektas buvo paruoštas verslininkų ir atneštas premjero patarėjui. Jis taip pat klausė, kiek taikos sutartį veikė esą asmeninė premjero pažintis su Artūru Rakausku, kuris per susijusias įmones yra „Danpower Baltic“ akcininkas.

BNS nuotr.

Premjeras reagavo pareikšdamas, esą 15min tyrime „yra pasakyta keli neteisingi ir melagingi teiginiai“, bet taip ir nepasakė, kas publikacijoje neatitinka tikrovės. Čia pat S. Skvernelis stojo į taikos sutarties gynybą, laidydamas užuominas apie valstybiniame energetikos sektoriuje neva vystomus „korupcinius“ projektus, kuriems „Danpower“ esą galėjo kliudyti.

Čia premjeras užsiminė ir apie neįvardintą „grupę draugų“, kurie neva siekė šių projektų gyvendinimo. S.Skvernelis nurodė tik tiek, kad „grupėje draugų“ yra ir su politika susijusių asmenų, ir „Lietuvos energijos“ žmonės, ir netgi specialiųjų tarnybų darbuotojai.

„2013 m. verslo įmonės, skaidriu būdu (...) gauna leidimą statyti atsinaujinančios energetikos įmones ir skatinančią kvotą. (...) 2014 m. grupė draugų, kurioje yra buvę vyriausybės patarėjai, „Lietuvos energija“, darbuotojai, kurie darbuojasi specialiosiose tarnybose, sugalvoja, kad Lietuvai labai svarbu padaryti du abejotinos reikšmės, gyventojus nuodijančius projektus, t.y. šiukšlių deginimo gamyklas statyti“, – bėrė S. Skvernelis.

Vyriausybės vadovo teigimu, „korupciniai projektai“ sulaukė kliūčių – esą jiems „trukdo konkurencija – ypač Kaune“. Būtent Kaune esanti „Danpower“ elektrinė taikos sutartimi gauna valstybės remiamą elektros supirkimo tarifą.

S. Skvernelio žodžiais, atsirado „raštelis, skundelis“, kurio pagrindu valstybės aparatas ėmėsi svarstyti galimus verslininkų pažeidimus gaunant valstybės remiamą elektros supirkimo tarifą.

„To raštelio pagrindu, Energetikos ministerija ir pavaldžios įstaigos priima (...) sprendimą atimti ir skatinančią kvotą, ir panaikinti išduotą leidimą“, – tęsė premjeras.

Priešingai nei šio proceso atveju, apie savo ryšius su A. Rakausku jis kalbėjo labai glaustai.

„Kas tie kiti akcininkai, man, atvirai pasakius, nei šilta, nei šalta. (...) Tai yra pažįstamas žmogus, su kuriuo aš neturiu nei verslo interesų, nei kitokių interesų“, – sakė S. Skvernelis.

BNS nuotr.

J. Razmos siūlymui Seimo Antikorupcijos komisijoje atlikti parlamentinį tyrimą dėl taikos sutarties atsiradimo aplinkybių premjeras tikina neprieštaraujantis.

„Jeigu reikia tirti kažką – galite daryti ir parlamentinį tyrimą, ir antikorupciją“, – sakė vyriausybės vadovas ir pridūrė, kad yra pasirengęs liudyti pats.

Klausimą pratęsė kitas konservatorius Mykolas Majauskas, pareikšdamas, esą premjeras į klausimus apie „Danpower“ reaguoja „kaip piktas policininkas“. M. Majauskas paprašė patikslinti, ką jis turėjo omeny kalbėdamas apie esą korupcinius šiukšlių deginimo gamyklų projektus.

„Aš visą laiką buvau geras policininkas“, – ironiškai replikavo premjeras.

Pasak jo, vyriausybė spaudimą dėl atliekų deginimo gamyklų patyrė jau seniai.

„Ta informacija yra tokia, kur dėl šitų projektų abejonių kyla labai daug. Mes patyrėme spaudimą nuo pirmos kadencijos dienos, prisidengiant kilniais tikslais, kad, šiukštu, šie projektai turi judėti į priekį“, – tvirtino S. Skvernelis.

Kartu premjeras užsiminė, esą paaiškėjo „jėgos“, stovinčios už šių valstybinių energetikos projektų, o kartu kyla abejonių dėl projektų tikslingumo.

„Jeigu bus reikalinga stabdyti šituos projektus – jie bus ir sustabdyti“, – sakė S. Skvernelis.

Procesą pradės kitą savaitę

J. Razma 15min teigė, jog parlamentinio tyrimo klausimas Antikorupcijos komisijoje bus keliamas jau kitą savaitę.

Sykiu politikas nusistebėjo premjero pareiškimasi apie „korupcinius projektus“ – esą keista, kai vyriausybės vadovas taip kalba apie statybas, kurioms jo paties vyriausybė prašo europinės paramos.

BNS nuotr.

„Po premjero tokios piktokos kalbos, mes turim pasižiūrėti ir į tuos „Lietuvos energijos“ projektus. Labai įdomiai atrodo, kai, berods, jau dabartinė vyriausybė, dabartinis energetikos ministras tuos „Lietuvos energijos“ projektus teikė europinei paramai gauti. Ją gavo, džiaugėsi. O dabar viešai paskelbia, kad čia korumpuoti projektai, žmonių nuodijimui skirti.

Jeigu Europos Komisijos atstovai perskaito tokius dalykus – kaip jie turi galvoti apie mūsų vyriausybės paramos prašymus? Prašom, įrodinėjam, kad reikia tų šimtamilijoninių sumų neva svarbiems projektams. Paskui paskelbiam juos korumpuotais ir skirtais žmonių nuodijimui“, – stebėjosi J. Razma.

Priminė kalbas apie premjero namą

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis 15min teigė palaikantis J. Razmos iniciatyvą dėl parlamentinio tyrimo.

„Bent jau skaidrumo poreikis yra milžiniškas. Tai yra faktas. Visiškai neaišku lieka, ar taikos sutartis buvo premjero iniciatyva, ar tai galėjo būti premjero iniciatyva padaryta. Ar vis dėlto ministras [Žygimantas Vaičiūnas] pats sugalvojo? Kodėl versijos nesutampa, kodėl informacija nėra iki galo atskleista?“ – klausė G. Landsbergis.

Komentuodamas S. Skvernelio pasisakymus apie savo pažintį A. Rakausku, pašnekovas priminė politologo Raimundo Lopatos pernai iškeltus klausimus.

„Profesorius R. Lopata savo komentare iškėlė [klausimą], kad gal reiktų premjero pasiteirauti ir apie jo namo statybos aplinkybes, kurios (...) neva galėjo būti susijusios su „Senukų“ savininkais. Ta informacija toliau nėjo – nebuvo nei pagrįsta, nei paneigta“, – sakė G. Landsbergis.

S. Skvernelio pasižadėjimą liudyti parlamentinio tyrimo komisijai politikas vertina teigiamai. „Čia geras ženklas. Turėsime galimybę išsiaiškinti ir skaidriai paklausti“, – teigė konservatorių lyderis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.