Lietuvoje

2018.05.17 11:13

Seimui siūloma šalinti A. Kubilių iš A. Skardžiaus apkaltos komisijos

ELTA 2018.05.17 11:13

Dėl nuslėptų interesų ir galimų sąsajų su Aliaksandro Lukašenkos režimu, Seimui siūloma šalinti konservatorių Andrių Kubilių iš Artūro Skardžiaus apkaltos komisijos narių. Konservatorių lyderis tokius pasiūlymus vadina atitolusiais nuo realybės ir būgštauja, kad taip „valstiečiai“ siekia išteisinti A. Skardžių.

Toks nutarimo projektas įregistruotas Seimo posėdžių sekretoriate.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė teigia, kad A. Kubilius, po trečiadienį pasirodžiusios informacijos apie sūnaus ryšius su Baltarusijoje plėtojamu verslu, negali tęsti darbo komisijoje ir turi iš jos pasitraukti. Pasak Seimo narės, dėl apkaltos komisijos narių veiklos skaidrumo ir interesų neturi kilti jokių abejonių, o jos kyla dėl šio konservatoriaus veiksmų. Tas abejones, kaip nurodo A. Širinskienė, dar labiau sustiprina įslaptinta medžiaga, su kuria jai, kaip apkaltos komisijos pirmininkei, teko susipažinti.

Laikraštyje „Kauno diena“ buvo publikuota informacija, kad A. Kubiliaus sūnus Vytautas Kubilius yra įmonės „Modus grupė“ stebėtojų tarybos narys, o grupei priklausanti įmonė „Modus energy“ plėtoja saulės ir biodujų energetikos verslą Baltarusijoje. Dalis verslo – biodujų jėgainės – yra vystomos agrokombinate, kuris tiesiogiai pavaldus Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos administracijai.

„Apkaltos komisijos posėdžiuose A. Kubilius aktyviai dalyvavo ir ypatingą susidomėjimą reiškė Skardžiaus šeimos verslu Baltarusijoje, Skardžiuvienės turimomis akcijomis Baltarusijoje veikiančioje saulės energiją plėtojančioje įmonėje, kai tuo metu jo paties sūnaus verslo interesai Baltarusijoje siejasi su ta pačia – saulės energetikos – sritimi. A. Kubiliaus interesai nebuvo deklaruoti laiku Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, apkaltos komisijos apie galimą interesų konfliktą jis taip pat neinformavo. Kaip apkaltos komisijos pirmininkė esu susipažinusi ir su įslaptintais dokumentais, kuriuose minimi kai kurie „Kauno dienos“ publikacijoje aptarti fiziniai ir juridiniai asmenys. Tad informacijos, kuri paskelbta viešai „Kauno dienoje“, ir informacijos, kuri yra įslaptina, visuma kelia didelį nerimą“, – sako A. Širinskienė.

BNS nuotr.

Pasak Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės, toks akivaizdus interesų konfliktas, laiku nedeklaruoti interesai, nuslėptos sąsajos su Baltarusija diskredituoja apkaltos komisijos veiklą, o viešojoje erdvėje sukuria įspūdį, kad komisijoje kaunasi du Baltarusijoje konkuruojantys saulės energetikos verslai.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis iš piršto laužtomis ir toli nuo realybės esančiomis pavadino valdančiųjų „valstiečių“ reiškiamas pretenzijas A. Kubiliui. Pasak jo, tikriausiai „valstiečiai“ sąmoningai siekia išgelbėti viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimu kaltinamą A. Skardžių.

„Dedamos visos pastangos, kad būtų kokiu nors būdu išgelbėtas Skardžius. Toks tikriausiai ir yra „valstiečių“ tikslas“, – Eltai sakė G. Landsbergis.

Pasak jo, tai ką kalba A. Širinskienė yra toli nuo bet kokios realybės. Politikas samprotavo, kad šie „valstiečių“ kaltinimai A. Kubiliui greičiausiai turės šalutinį poveikį Artūro Skardžiaus apkaltos komisijoje.

„Skardžius turės dar vieną ištrauktą argumentą, kaip save apginti. O jeigu Kubilius bus pašalintas iš komisijos – tai komisija praras stiprų narį, kuris rimtai žiūrėjo į šį tyrimą“, – apibendrino G. Landsbergis.

„Aš labai tikiuosi, kad komisija, tirianti Skardžiaus veiklą, padarys viską iki galo, kad ir kaip „valstiečiai“ besistengtų viską sustabdyti“, vylėsi G. Landsbergis.

BNS nuotr.

Kaip ELTA jau skelbė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ketina kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl A. Kubiliaus sūnaus atstovaujamo verslo, kuris, anot „Kauno dienos“, glaudžiai susijęs su Baltarusija ir Baltarusijos prezidento A. Lukašenkos administracija bei šiuo metu sukuria Seimo nariui interesų konfliktą. R. Karbauskis sako, kad nuslėpti konservatoriaus ryšiai galimai prasilenkia ne tik su Seimo nario etika, bet ir šiurkščiai pažeidžia Konstituciją.

R. Karbauskis neatmeta galimybės, kad viešumoje pasirodę faktai apie A. Kubiliaus sūnaus verslo ryšius Baltarusijoje gali virsti apkaltos procesu.