Lietuvoje

2018.05.16 19:30

Opozicija tirs ir teisėtą, ir neteisėtą žemės įsigijimą

BNS 2018.05.16 19:30

Grupė Seimo narių iš opozicijos, savarankiškai nagrinėsiantys koncentracijos žemės ūkio sektoriuje problemas, ieškos atsakymų į jų anksčiau iškeltus klausimus.  

Antradienį sukurta 9 žmonių darbo grupė pirmajame posėdyje trečiadienį nutarė analizuoti beveik visus klausimus, kuriuos opozicija siūlė tirti specialiai Seimo komisijai, tačiau tokiam tyrimui šią savaitę Seimas nepritarė.  

Ilgiausiai parlamentarai užtruko diskutuodami, ar braižys didelių dirbamos žemės įsigijimų schemas. 

Liberalas Vitalijus Gailius tikino, kad reikėtų išsiaiškinti visus galimus atvejus, „kaip apeinamas teisinis reglamentavimas“. 

Pasak grupės vadovo konservatoriaus Jurgio Razmos, jomis būtų parodoma, kaip galima daugiau nei leidžiama žemės įsigyti ne tik teisėtai, bet ir neteisėtai. 

„Pamatysime kelius, kuriais einama nieko nepažeidžiant, o kuriais – ne“, – teigė J.Razma.  

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Bronislovas Matelis siūlė tyrimo išvadose akcentuoti ir tik „apėjimų fragmentus“, kurie, pasak jo, būtų „kaip signalas, kaip tendencija“. 

„Parodykime Seimui, kad fragmentas yra, gal ir daugiau Lietuvoje yra tokių atvejų, bet mes visko ištirti negalime“, – teigė jis. 

Naujai bus tiriamas, pavyzdžiui, valstybės grūdų rezervo formavimas. 

Imtis žemės ūkio situacijos tyrimo opozicija pasiūlė paaiškėjus, kad „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ naudojosi politiko sūnų, sesers, brolio, tėvo valdoma žeme ir galbūt nepaiso tvarkos, kad vienas fizinis arba juridinis asmuo gali valdyti ne daugiau kaip 500 hektarų. 

Darbo grupė tyrimą planuoja baigti iki metų pabaigos. Į šią darbo grupę privalės ateiti ir pateikti paaiškinimus valstybės tarnautojai, bet ne privatūs asmenys.  

Šią savaitę Seimas atsisakė tirti didelių žemės plotų įsigijimą. Reaguodama į tai opozicija nutarė imtis tyrimo visuomeniniais pagrindais.