Naujienų srautas

Lietuvoje2018.05.16 10:22

Prezidentė vyksta į neformalų susitikimą: Serbijos vadovui išsakys Lietuvos nuogąstavimus

Susitikimas su Serbijos prezidentu bus panaudotas kaip galimybė išsakyti Lietuvos nuogąstavimus dėl šios šalies dalyvavimo Rusijos organizuotose karinėse pratybose. Taip vykdama į neformalią Europos Vadovų Tarybą (EVT) bei Europos Sąjungos (ES) ir Vakarų Balkanų viršūnių susitikimą LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vizito metu šalies vadovė žada rūpintis ne tik politiniais Lietuvos interesais, bet ir palaikyti Kauno „Žalgirį“ Belgrade vyksiančiose varžybose.

– Išvykstate į Bulgariją, kur Sofijoje dalyvausite neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT) bei Europos Sąjungos (ES) ir Vakarų Balkanų šalių viršūnių susitikime. Kokie svarbiausi klausimai?

– Neformalioji EVT, žinoma, kalbės apie tai, kas dabar aktualu Europoje ir santykiuose su mūsų transatlantiniais partneriais. Pirmiausia, žinoma, apie prekybos klausimus ir problemas su JAV. Kaip žinome, grasinama papildomais muitais plienui ir aliuminiui. Tai galėtų reikšti tam tikrą prekybos karo įžangą.

Kalbėsime, kaip į tai raguoti, gal grįžti prie mažesnės apimties laisvos prekybos sutarties, kur būtų [muitai taikomi] tik pramoninėms prekėms, pavyzdžiui, automobiliams ar dar kam nors. Iš tiesų apie galimybes, kaip išvengti prekybos karo, nuo kurio nukentėtų tiek JAV, tiek Europos vartotojai, tikrai kalbėsime.

Antra didelė problema, apie kurią taip pat visiems reikia kalbėti, – Irano branduolinis nusiginklavimas, programa, iš kurios taip pat oficialiai pareiškė išeinančios JAV. Mums, europiečiams, tenka atsakomybė, kad vis dėlto Iranas toliau tęstų branduolinį nusiginklavimą, kad iš jo neišeitų.

Svarbu, kad ne tik tęstųsi nusiginklavimas, bet ir kad galėtume apriboti balistinių raketų programos atsiradimą, tęstinumą. Matome, kad kartais, pasitraukus iš geopolitinės arenos JAV, didesnė atsakomybė ir krūvis tenka europiečiams. Tokią atsakomybę mums teks dalinai prisiimti, taip pat užtikrinant saugumą ir Europoje, ir tarptautinėje erdvėje.

Tai būtų du mūsų vidiniai klausimai, europietiškieji. Žinoma, kitą dieną Sofijoje, Bulgarijoje (nes Bulgarija – pirmininkaujanti valstybė), kalbėsime ir apie Balkanų šalis, taip pat ir apie Serbiją, kurioje vyks krepšinis. Kalbėsimės apie jų ateitį, apie jų europinę perspektyvą, nes toks susitikimas vyko jau labai seniai, prieš keliolika metų.

Žinoma, Europa suinteresuota, kad Balkanai būtų stabilus, taikingas, europietiškas regionas, nes į jį žvalgosi ir ne visai draugiškos mums šalys, norinčios ten daryti įtaką. Išties bus apie ką pašnekėti.

– Iš Sofijos vykstate į Belgradą. Ar numatytas susitikimas su Serbijos prezidentu?

– Be abejo, būtent Serbija yra viena iš labiausiai pasistūmėjusių Balkanų valstybių, bet mes turime jautrių momentų su šia šalimi. Praeitų metų vasarą Baltarusijoje kartu su Rusija šios šalies karinės pajėgos dalyvavo rusų organizuojamose pratybose. Tai mums, žinoma, kelia nerimą.

Tą poziciją aš išsakysiu. Jau išsakiau ir Serbijos ambasadoriui, kai jis teikė kredencialus. Apie tai kalbėsiu su Serbijos prezidentu. Didele dalimi jų europinė perspektyva priklausys ir nuo mūsų požiūrio, pozicijos, nes turi būti vienbalsiškumas.

Išties bet kuri šalis, stojanti į ES, turi atitikti tiek taikomas reformas, tiek europinius įstatymus. Taip pat turi sutapti užsienio ir saugumo politika, turi būti panašios vertybės. Be jokios abejonės, turbūt bus rimtas pokalbis, galbūt net ir sudėtingas. Tą progą panaudosiu kaip galimybę išsakyti mūsų nuogąstavimus tiesiai prezidentui.

– Jau šiek tiek užsiminėte, kai viešėsite Belgrade, vyks Eurolygos finalo ketverto rungtynės. Ar liks laiko stebėti, kaip seksis Kauno „Žalgiriui“?

– Po 19 metų, kai „Žalgiris“ pateko į finalo ketvertą ir sužavėjo visą Europą savo komandiniu žaidimu, mums tikrai atsirado šansas. Tai geriausias įrodymas, kad ne pinigai, ne jų kiekis, o užsidegimas, komandinis žaidimas yra tiesiausias kelias į pergalę. „Žalgiris“ tai labai aiškiai pademonstravo, patekdamas į geriausių Europos komandų ketvertuką.

Visos prognozės išties buvo nušluotos nuo kelio. Labai džiaugiuosi ir sveikinu mūsų komandą vien dėl to, kad jie yra ketvertuke. Pamėginsiu, žinoma, su visa širdimi, su stipriai suspaustais kumščiais stebėti varžybas ir linkėti visko geriausio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi