captcha

Jūsų klausimas priimtas

PSO: nėra iki galo ištirtos elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus asmens sveikatai ir gali būti puikus cigarečių pakaitalas, bet Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės.
Nuotr. yra iš „Wikimedia Commons“ nemokamos duomenų bazės.
Nuotr. yra iš „Wikimedia Commons“ nemokamos duomenų bazės.

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus asmens sveikatai ir gali būti puikus cigarečių pakaitalas, bet Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės.

Tai pabrėžia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Pirmosios elektroninės cigaretės buvo užpatentuotos vos prieš dešimtmetį – 2003 metais, tad trūksta mokslinių tyrimų, kurie atskleistų pastovaus ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį.

Neretai nikotino kiekis, nurodytas ant pakuotės, skiriasi nuo realiai esančio cigaretėje

Rūkant elektronines cigaretes yra įkvepiami ir išpučiami garai, o ne dūmai, nes šios cigaretės yra pripildomos specialaus skysčio – dažniausiai mišinio iš propilenglikolio, aromatinių medžiagų ir nikotino. Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse labai skirtingas – vienose nikotino nėra išvis, o kitose nikotino kiekis siekia net 48 mg.

Tyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytasis nikotino kiekis neretai skiriasi nuo realaus elektroninėje cigaretėje esančio nikotino kiekio. Be to, rūkant tą pačią elektroninę cigaretę, iškvepiamuose dūmuose nikotino kiekis gali smarkiai svyruoti ir kaskart būti vis kitoks. Priklausomybe nuo nikotino sergantys asmenys traukdami elektroninę cigaretę gauna šios medžiagos, tačiau nelieka nei kvapo, nei pelenų, dantys ir pirštai nepagelsta.

O draudimas rūkyti uždarose patalpose šias cigaretes dar labiau išpopuliarino, nes jas galima rūkyti ir vietose, kuriose rūkyti draudžiama, be to, elektroninių cigarečių rūkymas paprastai nesukelia aplinkinių pasipriešinimo.

Vis dėlto elektroninių cigarečių teikiama nauda gali būti apgaulinga, nes 2009 m. JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) atlikti tyrimai parodė, kad elektroninėse cigaretėse yra randami nedideli kiekiai kancerogeninių medžiagų ir kitų nuodingų medžiagų, keliančių pavojų inkstų veiklai, nervų ir kvėpavimo sistemoms, rašoma Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išplatintame pranešime spaudai.

2013 m. JAV Kalifornijos universitetas nuodugniai ištyrė elektroninių cigarečių aerozolio sudėtį. Buvo rasta sidabro, geležies, aliuminio, silikato dalelių ir mikroskopinių alavo, chromo bei nikelio dalelių. Šių medžiagų koncentracija buvo didesnė arba tokia pati kaip ir tabako cigarečių dūmuose.

Be to, nemažai elektroninių cigarečių aerozolyje esančių medžiagų sukelia kvėpavimo sistemos ligas.

Simptomai įspėja apie galimus rimtesnius sveikatos sutrikimus

Nors tyrimų apie ilgalaikes elektroninių cigarečių rūkymo pasekmes trūksta, bet vis daugėja duomenų apie trumpalaikes jų rūkymo pasekmes ir simptomus. Naujausių tyrimų duomenimis užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad ji pakenktų plaučiams.

Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti elektronines cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų.

Kai kuriuos elektroninių cigarečių vartotojų nurodomus simptomus galima sieti su nikotino perdozavimu, pavyzdžiui: pykinimą, vėmimą, širdies ritmo pokyčius, pasimetimą, galvos svaigimą ar nuovargį. Taip pat gali būti, kad dalį simptomų, pavyzdžiui, nerimą, depresiją, sukelia nikotino abstinencija dėl rūkant elektronines cigaretes gauto per mažo nikotino kiekio, kai bandoma atsisakyti tabako cigarečių rūkymo.

Nors didžioji dalis jaučiamų nemalonių simptomų yra neryškūs ir nedaro didelės įtakos kasdieniam žmogaus gyvenimui bei sveikatai, bet kai kurie simptomai įspėja apie galimus rimtesnius sveikatos sutrikimus, gali trukdyti dirbti, vairuoti ir pilnavertiškai leisti laiką, atkreipia dėmesį specialistai.

Vaikai retai rūko elektronines cigaretes, suaugusieji jų taip pat neskuba vartoti

Mokslininkai tyrinėja ir socialines elektroninių cigarečių pasiūlos tabako dar nevartojantiems asmenims pasekmes.

Nors paprastai elektroninėmis cigaretėmis susidomima kai norima atsisakyti tabako cigarečių rūkymo, bet baiminamasi, kad elektroninių cigarečių reklama, ypač pasitelkiant įžymius žmones, sukuriant naujovės ir mados įspūdį, vaisių ar saldainių aromato priedai gali paskatinti jaunus žmones galvoti, kad elektroninės cigaretės yra madingos ir saugios vartoti.

Yra teorija, kuri teigia, kad elektroninės cigaretės gali būti patrauklios vaikams, dar neišbandžiusiems tabako cigarečių.

Vartojant elektronines cigaretes, kurių sudėtyje yra nikotino, išsivysto priklausomybė, dėl kurios vėliau gali būti pereinama prie tabako cigarečių rūkymo, bet naujausių tyrimų rezultatai šios teorijos nepatvirtina. 2013 m.

Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad vaikai labai retai rūko elektronines cigaretes. Nors 2/3 11–18 m. amžiaus vaikų yra girdėję apie elektronines cigaretes, tik nedidelė jų dalis yra jas išbandę: tik 1 iš 20 11–15 m. amžiaus vaikų, kurie yra girdėję apie elektronines cigaretes, jas išbandė (rūkė 1 ar 2 kartus gyvenime).

Elektronines cigaretes dažniau nei kartą per savaitę rūko tik 1 proc. 16–18 m. amžiaus vaikų, o taip dažnai jas rūkančių jaunesnių vaikų (11–15 m.) išvis nėra. Tyrimas atskleidė, kad dažnai elektronines cigaretes rūko tik šiuo metu arba praeityje tabako cigaretes vartoję asmenys. Tik 1 proc. vaikų, niekada nerūkiusių tradicinių tabako cigarečių, yra išbandę elektronines cigaretes (rūkė 1 ar 2 kartus gyvenime), be to, jie neplanuoja artimiausiu metu vėl išbandyti elektronines cigaretes ir nerūko jų nuolatos.

Nors minėto tyrimo rezultatai atskleidė, kad elektronines cigaretes vaikai rūko retai, bet sunerimti verčia tai, kad tik 51 proc. 16–18 m. amžiaus asmenų, girdėjusių apie elektronines cigaretes, žino, kad jų sudėtyje yra nikotino. Tai rodo, kad vaikams trūksta svarbiausių faktinių žinių apie elektronines cigaretes.

Minėtų žinių trūkumas gali būti nikotino perdozavimo priežastis, nes nežinant apie nikotino kiekį elektroninėse cigaretėse jos gali būti vartojamos labai dažnai ir ilgesnį laiką.

Didžiojoje Britanijoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad suaugusieji, kurie niekada nėra rūkę tabako cigarečių, taip pat neskuba vartoti elektroninių cigarečių. Tik 1 proc. nerūkiusių tabako cigarečių praeityje yra bandę rūkyti elektronines cigaretes, o pastaruoju metu rūkančių elektronines cigaretes išvis nerasta. Paprastai elektronines cigaretes yra išbandę ir rūko buvę (3 proc.) ir dabartiniai (11 proc.) tabako cigarečių rūkaliai.

Elektroninių cigarečių populiarumas tarp suaugusiųjų tabako cigarečių vartotojų auga labai sparčiai: 2010 m. tik 3 proc. rūkančiųjų tabako cigaretes rūkė ir elektronines cigaretes, 2012 m. šis skaičius išaugo iki 7 proc., o 2013 m. jau iki 11 proc. Praeityje rūkę tabako cigaretes taip pat vis dažniau pasirenka vartoti elektronines cigaretes: 2012 m. elektronines cigaretes rūkė 1 proc. praeityje vartojusiųjų tabako cigaretes, o 2013 m. jau 3 proc., rašoma Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pranešime spaudai.

PSO: reikia daugiau tyrimų

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) teigia, kad nėra įrodyta, jog elektroninė cigaretė yra tinkama pakaitinei nikotino terapijai.  PSO neturi mokslinių įrodymų, leidžiančių patvirtinti produkto saugumą ir efektyvumą.

„Jei elektroninių cigarečių pardavėjai nori padėti žmonėms mesti rūkyti, tuomet jie turi atlikti klinikinius tyrimus ir toksiškumo analizes bei laikytis tinkamos teisinės reguliavimo sistemos reikalavimų, – sakė Douglas Bettcher, PSO Iniciatyvos gyventi be tabako direktorius. – Kol jie to nepadarys, PSO negali vertinti elektroninių cigarečių kaip tinkamų pakaitinei nikotino terapijai vykdyti, ir ji tikrai negali sutikti su klaidingais teiginiais, kad PSO patvirtino ir rekomenduoja šį produktą.“

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...