Lietuvoje

2018.05.15 16:51

D. Jauniškis apie VSD pažymos paviešinimą: tik dabar išryškėjo išbaigtas paveikslas

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.05.15 16:51

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis, parlamente atsakinėdamas į Seimo narių klausimus, kodėl būtent dabar buvo paviešinta žvalgybos medžiaga apie „MG Baltic“, rėžė, kad geriau „vėliau negu niekada“. Be to, pasak jo, tik dabar išryškėjo pavojingų interesų grupių veikimo paveikslas.

„VSD vertinimu, visuomenės interesams neatstovaujančių interesų grupių veikla, kai sprendimus valstybei priima neatsakingos asmenų grupės, politinė įtaka tampa preke, o žiniasklaida manipuliuoja, o ne užtikrina skaidrumą, silpnina demokratinę santvarką ir valstybės piliečių nepasitikėjimą valstybe“, – prieš atsakinėdamas į klausimus, susijusius su VSD pažyma apie „MG Baltic“ veiklą, kalbėjo D. Jauniškis.

VSD vadovas pateikė atsakymą į ne kartą viešojoje erdvėje keltą klausimą, kodėl daugiau negu dešimtmetį kaupti tyrimų duomenys apie „MG Baltic“ pateikti tik dabar.

„Šiandien dažniausiai keliamas klausimas: kodėl tyrimo duomenys pateikti tik dabar? Atsakysiu klausimu: o kodėl ne dabar? Geriau vėliau negu niekada. Tik susisteminus įvairių VSD tyrimų metu gautą informaciją išryškėjo išbaigtas paveikslas“, – parlamentarams antradienį Seime dėstė D. Jauniškis.

VSD vadovo teigimu, žvalgybos rinkta informacija apie „MG Baltic“ atstovų veiksmus buvo teikiama sprendimų priėmėjams ir ikiteisminio tyrimo institucijoms. D. Jauniškis paneigė versiją, kad VSD pažymos paviešinimas yra susijęs su dienraščio „Lietuvos rytas“ paskelbtais prezidentės Dalios Grybauskaitės ir buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio susirašinėjimais.

„Noriu išsklaidyti abejones, kad ši VSD informacija atsirado po žiniasklaidoje paviešinto susirašinėjimo“, – tvirtino D. Jauniškis.

Anot jo, VSD žvalgybos informaciją Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pradėjo teikti dar 2017 m., o susirašinėjimas paskelbtas šių metų pavasarį.

D. Grybauskaitės įtakos teigė nejaučiantis

Grupė Seimo narių į D. Jauniškį kreipėsi po to, kai žiniasklaidoje pasirodė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui adresuota VSD pažyma apie koncerno „MG Baltic“ vadovų pastangas 2002-2017 m. daryti įtaką politikams, jų sprendimams, valdžios institucijoms.

Atsakinėdamas į konkrečius klausimus D. Jauniškis teigė, kad VSD informacija nebuvo politiškai dozuojama, siekiant apsaugoti konservatorius ir prezidentę D. Grybauskaitę. Jis pakartojo, kad informacija buvo teikiama NSGK ir sprendimų priėmėjams. Pasak D. Jauniškio, koncernas „MG Baltic“ nedarė įtakos žvalgybos pareigūnams, o informacija buvo nuolat perduodama ikiteisminio tyrimo institucijoms.

Kaip vertinate situaciją, jog verslo grupuočių Lietuvos užvaldymas susiformavo prezidentės D. Grybauskaitės, kaip kovotojos su korupcija, valdymo metais?

D. Jauniškis, atsakinėdamas į šį klausimą, pažymėjo, kad VSD šalies vadovai įtakos nedarė. „VSD veikia griežtai įstatymų rėmuose. Šalies vadovybė nesikiša, nereguliuoja ir neįtakoja departamento veiklos. Ir to nedarys, kol aš būsiu direktorius“, – pažymėjo VSD direktorius.

Užsiminė apie „krūvą tyrimų“

Liberalų sąjūdžio vadovas, parlamentaras Eugenijus Gentvilas klausė, kodėl VSD žinant apie „MG Baltic“ ryšius su politikais, buvęs liberalų lyderis, šiuo metu korupciniais nusikaltimais įtariamas E. Masiulis nuolat gaudavo leidimą dirbti su slapta informacija.

„Kaip čia yra su prevencija?“, – klausė E. Gentvilas ir priminės, kad buvusio parlamentaro Mindaugo Basčio atveju šiam leidimas dirbti su slapta informacija nebuvo duotas.

„Kadangi ta informacija atiduodama ir kriminalinės žvalgybos institucijoms, ir atsižvelgiant į tą situaciją, kad tyrimai vyksta ilgai, tai ta informacija buvo dalijamasi, buvo koncentruojamasi kitur. Departamentas nepasibrėžė vienu tyrimu – yra krūvos tyrimų. „MG Baltic“ atveju yra išdava daugybės tyrimų, kurie vyksta VSD.

Turbūt nenorėčiau dabar kristi į detales, kaip buvo M. Basčio atveju ir kaip buvo E. Masiulio atveju, bet, be abejo, visada yra žiūrima baudžiamosios atsakomybės prizmėje, o po turbūt ieškoma ir kitų būdų, kaip apriboti veiksmus Seimo nario ar žmogaus, darančio nusikaltimus“, – atsakymą pateikė D. Jauniškis.

Tuo metu socdemas Juozas Olekas domėjosi, kaip NSGK skirta VSD pažyma galėjo patekti žiniasklaidai į rankas.

„Šitame greitai besivystančiame pasaulyje, kur informacija vaikšto labai greitai ir netikėčiausiais būdais, nelabai ir stebiuosi, kad ji nutekėjo. Mes nesitikrinome, iš kur ji nutekėjo. Galbūt turėtume visi į tai atsakyti pagal sąžinę. Galiu pasakyti, kad VSD šios informacijos neviešino“, – replikavo D. Jauniškis.  

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys klausė, ko reikėtų imtis, kad ateityje tokių VSD pažymų nepasitaikytų.

„Kai bus paskelbtos tyrimo išvados, tikiu, kad, ko gero, NSGK išeis ir su tam tikrais pasiūlymais. Iš mūsų pusės, jei reikės kokių idėjų, mes pasiruošę jas pateikti“, – tvirtino VSD direktorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.