Lietuvoje

2018.05.15 16:09

L. Linkevičius: Lietuva nuosekliai remia Juodkalnijos narystės ES siekius

LRT.lt2018.05.15 16:09

Antradienį į Lietuvą atvyko Juodkalnijos užsienio reikalų ministras Srdžanas Darmanovičius. Jis susitiko su krašto apsaugos ministru Raimundu Karobliu, taip pat su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi.  

Ministrai aptarė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo galimybes, Juodkalnijos narystės ES siekius, situaciją Vakarų Balkanuose, aktualius regioninio saugumo ir bendradarbiavimo klausimus, rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai. Taip pat saugumo situaciją, bendradarbiavimo su NATO klausimus, Juodkalnijos pažangą siekiant narystės Europos Sąjungoje, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

R. Karoblis: Juodkalnija gaus visas saugumo garantijas

Ministras R. Karoblis pasveikino Juodkalniją 2017 m. birželį  tapusią NATO nare ir pabrėžė, kad Lietuvai narystė pasaulyje galingiausiame Aljanse paspartino šalies vystymosi procesus, suteikė šaliai didesnį saugumą. „Esu tikras, kad ir Juodkalnija gaus tokias pačias saugumo garantijas, kadangi Lietuva ir Juodkalnija susiduria su tokiais pačiais saugumo iššūkiais“, – sakė R. Karoblis.  

Ministrai aptarė Juodkalnijai ir Lietuvai kylančias panašias grėsmes, ypatingai susijusias su Rusijos vykdoma užsienio politika. Ministras R. Karoblis pastebėjo, kad nors Rusijos politika ir yra revizionistinė, NATO priešakinių pajėgų buvimas Baltijos regione sustiprina Rusijos atgrasymą. Juodkalnijos užsienio reikalų ministras S. Darmanovičius paminėjo, jog Juodkalnija remia NATO pastangas Baltijos regione ir siekia skirti savo vienetus į NATO priešakines pajėgas, dislokuotas Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

Alfredo Pliadžio (KAM) nuotr.

Ministrai kalbėjo ir galimas bendradarbiavimo sritis. Ministras R. Karoblis pabrėžė, jog esama sričių, kur Lietuva ir Juodkalnija galėtų pasidalyti viena kitos patirtimi, ypatingai kibernetinės gynybos srityje. „Tikimės glaudaus bendradarbiavimo su  Juodkalnija ateityje“, – sakė ministras.

L. Linkevičius: Juodkalnija yra patikima ES politikos partnerė

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius taip pat pasveikino Juodkalnijos pažangą derybose dėl narystės ES bei tvirtą pasiryžimą vykdant svarbias reformas. 

„Juodkalnija pirmauja ES integracijos procese, yra patikima ES užsienio politikos partnerė. Remiame šalies siekius tapti ES nare“, – pabrėžė ministras.

Susitikime L. Linkevičius teigė, jog Lietuva yra pasirengusi bendradarbiauti ir perduoti savo patirtį ekonominės diplomatijos, strateginės komunikacijos, atsparumo hibridinėmis grėsmėms srityse. Eurointegracinę Lietuvos patirtį perduodančios šalies institucijos Juodkalnijoje jau yra įgyvendinusios tris ES Dvynių programos projektus kaimo plėtros, žmogiškųjų išteklių ir audito kontrolės srityse.

URM nuotr.

Lietuvos diplomatijos vadovas taip pat pažymėjo, jog Juodkalnijos tapimas NATO nare 2017 metais atspindi šalies įsipareigojimą bendroms vertybėms bei prisideda prie tarptautinio saugumo ir stabilumo regione.

2006 metais nepriklausomybę paskelbusi Juodkalnija yra naujausia NATO narė bei didžiausią pažangą derybose dėl narystės ES padariusi ES šalis kandidatė. Juodkalnija derybas dėl narystės ES pradėjo 2012 metais, šiuo metu atidaryta 30 derybinių skyrių iš 35.

Juodkalnija dalyvauja trijose tarptautinėse operacijose. Nuo 2010 m. gruodžio mėn. dalyvauja ES NAVFOR operacijoje Somalyje. Tai pat Juodkalnija prisideda prie JT UNMIL operacijos Liberijoje, JT MINURSO misijos Vakarų Sacharoje ir JT UNFICYP misijos Kipre, dalyvauja NATO operacijoje Afganistane „Tvirta parama“  (angl. „Resolute Support“).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.